Havlův odkaz dopadne špatně, řekl jasně vlivný český novinář. A přidal velmi podobné srovnání ze zahraničí

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.10.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Zástupce šéfredaktora časopisu Týden Jaroslav Plesl v krátkém komentáři na svém facebookovém profilu vyjádřil prognózu, že význam odkazu Václava Havla nakonec bude mít stejnou váhu, jako má v Polsku bývalý prezident a někdejší vůdce protikomunistické Solidarity Lech Walesa. Tedy skoro žádnou.

Podle Plesla v rozkladu odkazu zemřelého exprezidenta sehraje roli jeho spojení s miliardářem Zdeňke Bakalou, které prostřednictvím financování Knihovny Václava Havla trvá dodnes.

Havlův odkaz dopadne jako Polák Walesa. Bude bezvýznamný…

„Off set Bakalovy privatizace Václava Havla je v tom, že se urychlí eroze jeho odkazu. Nakonec dopadne jako Walesa,“ napsal na svém FB profilu zástupce šéfredaktora Týdne Jaroslav Plesl.

Zdeněk Bakala byl přítelem Václava Havla. Po jeho boku se stále častěji objevoval na sklonku exprezidentova života. Platil a organizoval třeba oslavu jeho pětasedmdesátých narozenin.

Vedle toho dlouhodobě financuje Havlovu knihovnu včetně přestavby jejího nového sídla na pražských Hradčanech, což bylo mnohokrát terčem kritiky zejména z řad památkářů, kterým se nelíbilo, aby se historický ráz budovu v samém srdci hlavního města narušil vybudováním nového patra s klimatizačními jednotkami. Památkáři také nechápali, proč by v budově knihovny měl být například bazén.

Podezření ze spolupráce s komunisty a nápad na polsko-německý stát

Pleslovo porovnání s polským exprezidentem Lechem Walesou není náhodné. Ten se stal polskou hlavou státu v prosinci 1990. Během svého mandátu byl často kritizován, že neusiluje o dekomunizaci země. Walesa byl kritizován i kvůli častým střetům s vládou a parlamentem a obviňován z autoritářských sklonů. Podruhé už prezidentský úřad neobhájil.

O politický návrat se pokusil v roce 2000 a znovu usiloval o zvolení prezidentem. Nezískal ale ani celé jedno procento. Nyní je Lech Walesa soukromou osobou se zanedbatelným vlivem. Snaží se vyvracet podezření ze spolupráce s komunistickou tajnou službou. V poslední době například vystoupil s prohlášením, že by se Polsko mělo sloučit s Německem a vytvořit jeden společný stát.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Obří časovaná bomba už tiká: Po Koženém Schwarzenbergův Bakala. Namočeni v tom jsou Havel, Kalousek i Bohuslav Sobotka

Havel byl jen poslušná loutka. Listopad ´89 byl připravený, říká diplomat a rozvědčík Polreich

Disident a vědec: Z Václava Havla vyrostla zrůda. Byl to větší kolaborant než Husák

Klíčová slova: Havel
3923 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...Šokující. Německý 74letý důchodce si zrenovoval byt od nuly, nyní se musí vystěhovat a uvolnit jej migrantům

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan