Sýrie a Rusko předložili jasné důkazy o použití chemických zbraní, včetně svědectví. Jenže Amerika má v regionu "nevyřízené" účty a zločin proti lidskosti klidně spáchá

Autor: Haló noviny | Publikováno: 29.9.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Damašek a Moskva shromažďují důkazy

Syrský prezident Bašár Asad stále nevylučuje, že se jeho země stane terčem amerického útoku, přestože souhlasil s likvidací syrských chemických arzenálů. Syrská vláda má také důkazy, že srpnový chemický útok na předměstí Damašku provedli povstalci. Asad to prohlásil v rozhovoru, který ve středu vysílala venezuelská televize Telesur.

Vláda má podle Asada k dispozici přiznání rebelů, že si chemické zbraně opatřili. Úřady rovněž odhalily chemické laboratoře a sklady chemických zbraní. Důkazy o nich Sýrie předala Rusku. Prezident rovněž varoval, že teroristé zaútočí na každého inspektora OSN, který do Sýrie přijede v rámci přípravy na likvidaci chemických zbraní.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro list The Washington Post uvedl, že Rusko má k dispozici svědectví o tom, že sarin použitý při srpnovém útoku byl »podomácké výroby«. Důkazy o odpovědnosti syrských povstalců za chemický útok Lavrov předal americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu. »Jsou to velmi dobré důkazy, které to potvrzují,« uvedl ruský ministr. Jde o svědectví novinářů z místa útoku a rovněž mnichů z jistého kláštera, který se nachází nedaleko kritické lokality. »Není třeba špionážních analýz, abychom dospěli k vlastním závěrům. Jediné, co je potřeba, je pozorně zkoumat informace, jež jsou běžně k dispozici,« řekl Lavrov.

Pro USA strategická Sýrie

»Sýrie je pro Američany velmi důležitá kvůli své poloze, která je strategická jak z pohledu ropného byznysu na Blízkém východě, tak z hlediska Izraele,« konstatoval americký politolog Russell Riley. Na rozdíl od Iráku či Libye, na které USA a spojenci zaútočili v minulosti, není ale Sýrie žádným významným producentem ropy. Těží jen zhruba 0,5 % celosvětového objemu a dokonce na pokrytí vlastních potřeb musí ropu dovážet. Sýrie je ale vstupní branou na Blízký východ a všichni sousedé jsou pro Washington mimořádně důležití - Turecko, Izrael, Irák, Jordánsko i Libanon - a přes její území vedou důležité ropovody z Iráku a ze Saúdské Arábie. Navíc je v pozadí Írán, se kterým mají USA a Izrael pro jeho nezávislou politiku »nevyřízené účty«, informovala agentura Bloomberg.

Kerry: Zaplatí arabské státy

Podle nejskromnějších odhadů Pentagonu by útok na Sýrii stál nejméně 200 milionů dolarů. Jak ale řekl americký ministr zahraničí John Kerry, výdaje na agresi už slíbily zaplatit některé arabské státy. »Problémy s penězi nebudou,« prohlásil Kerry podle agentury CNN.

Americký prezident Barack Obama nedávno uvedl, že do Sýrie byli k boji s vládními vojsky vysláni první bojovníci z jednotky vycvičené CIA. Podle listu New York Times to řekl na jednání s vedením Kongresu. Vycvičeni byli v Jordánsku a postupně začali pronikat přes jordánsko-syrskou hranici. Je třeba připomenout, že do definice agrese patří také »vyslání ozbrojených skupin, band, nepravidelných ozbrojených sil nebo žoldnéřů, kteří používají sílu proti jinému státu«. Server Vasevec.cz napsal, že Obama se tak podle mezinárodního práva dopouští či je spoluodpovědný za zločin proti míru a za zločiny proti lidskosti na území Sýrie.

Vyšlo v Haló novinách

ČTĚTE TAKÉ:

Ruskému ministru zahraničí došla trpělivost, tak ostrý ještě nikdy nebyl: Amerika nás vydírá a záměrně zamlčuje publikované informace

Putin si to ručně vyřídil s Obamou, doslova. Máme foto, podívejte se

Významný politolog a profesor promluvil o skutečných záměrech útoku na Sýrii a velkém triumfu Ruska, o kterém média mlčí

Šéf OSN jasně vzkázal, jak to bylo s chemickými zbraněmi v Sýrii a vyšetřováním inspektorů

Tito dva velcí muži zachránili nás všechny před zkázou totální světové války. Děkujme jim i za naše děti!

Klíčová slova: Rusko  | USA  | Sýrie
4126 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

euPortal.cz

Slováci kvůli tomu, že přijali euro, bohatli 2,25krát pomaleji než ČešiPomozte, prosím. Z prezidentských voleb v USA vidíme, že přituhuje. Zdá se, že se neomarxisté neštítí ani zfalšovat volby. V Evropské unii zase přibývá cenzura a teroristických útoků muslimských imigrantů

ePortal.cz

Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne Veto bruselské diktatury: Poláci a Maďaři nás svou odvahou drží nad vodou. Vyhladovět a ubližovat. Jourová - trojský kůň. Přidáme se, nebo budeme jen zbaběle čekat?

Eurabia.cz

„Pirátka“ Merkel! zuří TurciKde se berou v ČR ilegální imigranti?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. TišeTy nejhorší sny Lipovské. Modlete se. K ČT s ženou, která si tam zažila své
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan