Diplomat Bašta varuje před barevnou revolucí v Bělorusku. V Minsku jako v Caracasu? To si Rusko a Čína líbit nenechají, bude horko

Autor: odjinud | Publikováno: 3.9.2020 | Rubrika: Politika
Ilustrace

 PrvníZprávy

 
Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta okomentoval situaci v Bělorusku. Vidí více možností, jak se může situace v Bělorusku vyvinout, a před jednou z těchto možností důrazně varuje.Jaroslav Bašta upozorňuje, že Bělorusové jsou sice hodně naštvaní na svého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. který moc drží pevně v rukou od roku 1994, ale je tu problém. Běloruská opozice je rozdrobená a nedokáže se shodnout, kudy jít dál.

 
"Když jsem před týdnem psal komentář o situaci v Bělorusku, upozornil jsem na to, že se běloruská opozice nedokáže shodnout na tom, který ze scénářů barevných revolucí má použít," píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz..

Zda vzor Československo 1989, tedy Sametovou revoluci, nebo variaci na Ukrajinu v roce 2004, kdy si demonstrace na náměstí Nezávislosti vynutily třetí kolo prezidentských voleb, které pak vyhrál Viktor Juščenko. Přestože míra naštvanosti Bělorusů vůči svému dlouholetému prezidentovi překonává všechny známé meze, vzpoura prozatím nemá vedení.

Jde o notoricky známý problém běloruské opozice, která je rozdrobená a rozhádaná. Za 26 let odporu proti Alexandru Lukašenkovi nedokázala postavit osobnost, která by byla obecně známá a měla autoritu, když už ne ve společnosti, tak alespoň v opozičních řadách. Hloubku problému nejlépe ilustruje osoba Světlany Tichanovské. Prezidentských voleb se zúčastnila jako náhradnice svého zatčeného manžela. Když ve volbách dle oficiálních výsledků (které od počátku zpochybňuje) získala přes 10%, neprodleně uprchla do Litvy. Doma ji zastupuje Maria Kolesnikova, mluví jejím jménem, zorganizovala opoziční Koordinační radu, jež by měla vést dialog s režimem, takže politiku tvoří náhradnice náhradnice.

Mezitím na náměstích a ve fabrikách probíhá živelná vzpoura proti (zdá se, že mírně pomatenému) diktátorovi. Demonstranti a stávkující mají v zásadě jeden jediný požadavek – chtějí, aby Alexandr Lukašenko odstoupil. Jde opravdu o spor lid versus AL. Poslední kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti bylo zmatené počínání prezidenta během pandemie. Nevylučuji, že se tak stane první politickou obětí koronaviru, bohužel spíše později než dříve.

A to ze dvou důvodů: tím prvním je jeho racionální postup při potlačování nepokojů. V zásadě ignoruje počínání opozice a organizátorů veřejných protestů, zato však zatýká a zastrašuje stávkující a vyhrožuje najmutím stávkokazů na Ukrajině (hlavně horníky) a v Ruské federaci (televizní pracovníky). Opozice, která začíná vyhrožovat venezuelským scénářem, mu pak umožní ještě chvíli vládnout. Valerij Cepkalo, prezidentský kandidát, který musel uprchnout před zatčením za hranice, prosazuje variantu, kdy by se Světlana Tichanovskaja prohlásila vítězem voleb a prezidentkou. Nastalo by dvojvládí, které by mohlo být východiskem z krize. Tento nápad není tak nerealistický, protože EU již oznámila, že neuznává výsledky běloruských voleb. Analogie s podobnou situací ve Venezuele se nabízí, neboť první krok již byl učiněn.

Ovšem tato caracaská varianta barevné revoluce je velmi nebezpečná. Nejspíše by přiměla Ruskou federaci a Čínu, aby začaly razantně hájit své zájmy a investice v Bělorusku, takže by přibylo další ohnisko napětí v Evropě, končí komentář Jaroslav Bašta.

 

2628 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizaceTajemný vojenský server Deagel předpovídá pro rok 2025 pokles populace na západní polokouli o více než 300 milionů osob. Prý platí, že čím vyspělejší země, tím bude více mrtvýchPetříček a metoda Sorosova kukaččího vejceCo můžeme vědět o tzv. Sudetech a „sudetských“ Němcích?

euPortal.cz

Belgie je v šoku po útoku migrantského gangu na čtrnáctiletou bílou dívku, kterou muslimští imigranti znásilnili, vše si natáčeli a zločin umístili na internetu. Čtyři dny poté zoufalá dívka spáchala sebevražduPodpořte prosím EUportal.cz

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

Eurabia.cz

Německá policistka: Sebemenší kritika islámu je vykládána jako projev islámofobieJak Izrael likviduje své nepřátele? Mohli bychom se inspirovat i my v boji proti islamismu?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

EU, Soros, peníze, férové volby. „Učili mě být k ženám slušný. Ale...“ Orbánův ministr školil moderátorkuDají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan