reklama

Bašta varuje před bezpečnostním rizikem: Pokud se nepokoje z USA rozšíří k našim západním sousedům...

Autor: odjinud | Publikováno: 8.6.2020 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se v nedělním komentáři věnoval bouřlivým protestům proti policejní brutalitě, které se z USA rozšířily i do Evropy. Na obou kontinentech našel jejich společného jmenovatele – odsouzení otrokářství, bělošského rasismu, koloniální minulosti a hlubokou omluvu za existenci evropské civilizace jako takové. Považuje za bezpečnostní riziko, pokud by se rasové nepokoje rozšířily k našim západním sousedům. „Ze šaška se stal diktátor během pár měsíců,“ připomíná Bašta naše zkušenosti z nedávných dějin.

 
Od minulých prezidentských voleb v USA probíhá studená občanská válka, která občas balancuje na hraně horkého konfliktu. Z hlediska Evropské unie můžeme, podle Bašty, vidět velmi podobný vývoj personálně podněcovaný spíše zvnějšku: „Masivní migrace z Asie a z Afriky, ale (postoj) ideologicky vyfutrovaný levicovými pokrokáři. Ti sice nemohou obvinit evropské národy z otrokářství (a do posledního dolaru vyčíslit finanční újmu jako u Afroameričanů), zato však zdůrazňují dva dědičné hříchy – kolonialismus a průmyslovou revoluci, která zdevastovala celý svět,“ píše Bašta.
 
Z toho levicoví pokrokáři dovozují, že Evropané proto musí odčinit hříchy svých předků především tím, že se rozdělí o svůj blahobyt se zeměmi postiženými kolonialismem – buď nepřímo dotacemi do afrických států, nebo přímo tím, že se o svůj sociální stát (a později i o své majetky) podělí s příchozími zájemci. „Když se to podaří tak, jak si to třeba pan Soros představuje, rozdíl mezi subsaharskou Afrikou, Pákistánem, Afghánistánem a Evropou se postupně smaže,“ dodává Bašta. Názorně to ukazují okrajové čtvrti západoevropských velkoměst.

 

Středoevropané obecně, a Češi zvláště, argumentují tím, že nikdy žádné kolonie neměli. Když získali svou samostatnost, svět už byl rozebrán mezi velmoci a začínal proces dekolonizace. „Pravda, pár novinářů v Československu před sto lety usoudilo, že jako vítězný stát bychom se mohli ucházet o některou německou kolonii, a vyhlédli si Togo. Možná kvůli sloganu „Togo není zas tak mnogo“. Nedopadlo to, což se dalo čekat, takže koloniální minulost opravdu nemáme,“ píše někdejší diplomat.

 

„To ovšem nebrání českým pokrokářům, aby nám nepředhazovali naši historickou vinu,“ pokračuje Bašta. Zatím nejobsáhleji ji formuloval historik Martin Šorm před dvěma lety v časopise ĎaS (Dějiny a současnost). Za oblíbenou dezinformaci označil tvrzení, že prosperita střední Evropy není historicky s kolonialismem nijak spojena, a Česko tedy na rozdíl od jiných zemí nevděčí za svůj blahobyt historickému vykořisťování zbytku světa, či otrokářství.

Naopak, Šorm je přesvědčen, že České země byly s globální ekonomikou a se zločiny koloniálních mocností po staletí integrálně provázány. „Zkrátka jsme byli součástí zločinné evropské civilizace a dnes se za to musíme upřímně kát, a zaplatit tím, že se o svůj blahobyt rozdělíme s migranty,“ podotýká.

„Rasové bouře v USA, jejich ohlas v Evropské unii a nebezpečí, že rasisticky motivované nepokoje se mohou rozšířit i k našim západním sousedům, mění jejich autory ze směšných figur v budoucí bezpečnostní riziko. Evropa s tím má velmi neblahé zkušenosti ze svých nedávných dějin. Ze šaška se stal diktátor během pár měsíců,“ uzavírá Bašta.

 reklama
771 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedámeEvropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda... Splnění tohoto plánu garantuje Věra JourováObchod s lidskými orgány odebraným asi třem stům zajatým nebo uneseným Srbům. Měl se na tom podílet právě Hashim Thaçi, tehdy již premiér nezávislého KosovaPatrušev, Putin a Pandemie

euPortal.cz

‚Kaju se,‘ omlouvá se na sebe-pokořujícím videu princ Harry za ‚institucionální rasismus‘...Ministr spravedlnosti Skotska si stěžuje na ‚rasistickou odezvu‘ poté, co prohlásil, že příliš mnoho vrcholných jobů mají bílí

ePortal.cz

Obrana hotovostiSluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

Eurabia.cz

Black Lives Matter jsou nové náboženské hnutí plné fanatismuTrump: V USA se objevil nový krajně levicový fašizmus!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. TřikrátČernoška seřezala bílou matku. Všichni stáli a koukali. Na pomoc přiběhlo sotva pětileté dítě… Nepochopitelné video znovu míchá kartami
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan