Režisér promluvil o zákulisí v České televizi: Zaměstnanci otevřeně podporovali Schwarzenberga. A nejen to...

Autor: Jiří Svoboda | Publikováno: 19.9.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Kdo si umazal prádlo?

Nikdo mne nemůže podezírat z toho, že bych byl k současnému i minulému vedení České televize nekritický, byť mi to rozhodně nepřinášelo výhody. Napsal jsem řadu článků o vážných pochybách, zda vedení ředitele J. Janečka směřuje ke standardům evropských veřejnoprávních televizí. A nešetřil jsem ani současného generálního ředitele P. Dvořáka – kvůli některým organizačním a personálním krokům jsem rezignoval na funkci člena Kolegia a důvody jsem uvedl v prohlášení, publikovaném ČTK a dalšími médii.

P. Dvořák, jako zkušený manažer, velmi rychle mnohé pochopil a promítl do změn organizační struktury a během několika měsíců přeobsadil jednu z klíčových funkcí – ředitele vývoje nových formátů – velmi kompetentním a pracovitým člověkem.

Nemusím být politickým analytikem, abych si nedal do souvislostí dělostřeleckou přípravu televizních odborů, které v naprostém rozporu se svým posláním a kompetencemi veřejně vyhlásily, že přemístění paní redaktorky Drtinové z jednoho pořadu do jiného ohrožuje důvěryhodnost ČT, ne-li rovnou svobodu a demokracii v České republice.

Následně se zapojili do hry veřejných prohlášení další, m.j. člen TOP manažmentu, ředitelka Nových médií, P. Kvapilová.

Jestli generální ředitel P. Dvořák dělal něco od samého počátku správně, bylo to budování struktury řízení s jasnými kompetencemi a odpovědností – zavedení pořádku do chaosu a politikaření, jaké panovaly před jeho příchodem.

Paní ředitelku P. Kvapilovou odvolal z funkce. Jsou-li paní ředitelce známé poměry panující v západním světě, nic jiného nemohla očekávat.

Mám-li to doložit trochou teorie, americký filosof a významný myslitel v oblasti etiky, Josiah Royce, založil etiku v oblasti vztahů ve fungující společnosti na „loajalitě k loajalitě“, která se, jak dokládá v historických exkursech, v prosperujících společnostech vždy pokládala za ctnost jako dobrovolné sebeomezení. Podle Royce lze za loajálního považovat člověka, který zaujímá ve firmě určitou pozici, pokud firmu, či instituci, vůči nimž cítí nějaké závazky, podporuje a z osobních či jiných důvodů veřejně nepoškozuje jejich zájmy.

Chtěla-li se ředitelka P. Kvapilová veřejným prohlášením postavit na pozici kritika vrcholového manažmentu, jehož je součástí, měla nejprve sama ze zastávané funkce odejít. Takový postup by byl etický a logický. 

Není kouře bez ohně

Štafetový kolík převzala šéfeditorka Nových médií České televize A. Bazalová. Její vyjádření v iDnes již nelze bez reakce přehlédnout:

„Asi jsem nebyla sama, kdo chtěl věřit, že časem si Petr Dvořák smysl a poslání veřejné služby ujasní a přejde mu do krve, takže to nebude jen prázdná floskule, která se dobře vyjímá v projevech. Bohužel poslední události svědčí o tom, že jsou to pro něj stále jen slova, kterým chybí obsah…“.

V lepším případě bychom si mohli pomyslet, že motivem je silný emocionální vztah ke kamarádce, která zas měla neméně emocionální vztah k další kamarádce (rozuměj D. Drtinové).

Odstavec, který cituji je nápadný agresivitou a naprostou jednostranností.

Je-li řeč o poslání média veřejné služby, je snad pro paní šéfeditorku bezvýznamné zahájení vysílání dětského kanálu, jaký je neodmyslitelnou součástí evropské veřejnoprávní televize? Je pro ni bezvýznamné otevření kanálu ARTE? Na jedno ani druhé předchůdci P. Dvořáka ani nepomysleli.

Pokud přemístění jedné redaktorky z jednoho programu do jiného představuje pro ČT ztrátu důvěryhodnosti, pro blížící se volby pak „ohrožení demokracie“, by znamenalo, že „demokracie a svoboda“ mají jen velmi mělké základy. Je D. Drtinová opravdu nosným pilířem demokratického průběhu parlamentních voleb?

Nabízí se otázka cui bono?

Ohrožení důvěryhodnosti, případně demokratičnosti voleb, až nepříjemně nápadně kopíruje volební slogan jedné konkrétní politické strany. Příběh jednání z kamarádství ke kamarádce lze pochopit. Nejde tu však spíše o koordinovaný pokus o intervenci některých politických stran a jejich „spin doktorů“ do poměrů ve veřejnoprávní televizi?

V takovém případě bych ovšem již ohrožení nezávislosti České televize v rámci předvolební kampaně spatřoval.

Bylo dostatečně zřejmé, jakou pozici zastává část zaměstnanců ČT, když běhali po chodbách s odznakem jednoho z prezidentských kandidátů, což by mělo být v budově veřejnoprávní televize zcela nepřípustné. Pak už mohou chybět jen spací pytle politiků bránících demokracii, kterou ztotožňují s monopolem na pravdu a věčným monopolem na volební úspěch a členství ve vládě.

Proč tak divoké vyhlášení války generálnímu řediteli kvůli jedné redaktorce?

Byť se v Etickém kodexu Syndikátu novinářů výslovně ukládá novináři povinnost: „…dbát na rozlišování faktů od osobních názorů…“ (odst.1, písm. c) a dále pak: „…nezneužívat výsad, plynoucích z povolání novináře, k prezentování svých osobních postojů…“ (odst. 2, písm. g), redaktorka D. Drtinová doložitelně nikdy neskrývala své sympatie k jedné části politického spektra. Její způsob vedení rozhovorů byl mimo pochybnost velmi vzdálený standardům vedení rozhovorů s politiky v BBC, či ZDF.

Kdo si tedy vlastně umazal prádlo, které je třeba vyprat?

Prof. MgA. Jiří Svoboda, režisér

ČTĚTE TAKÉ:

Expředseda KSČM a slavný režisér štípe Donutila, Krajča a další umělce. Připomíná, co vážně nechtějí slyšet

Česká televize v případu Sýrie drze manipuluje a lže, jako když Schwarzenberg bičem mrská. Tady jsou fakta

Další obří manipulace České televize. Nesmysly o Srebrenickém masakru a osmi tisíci mrtvých byly dávno vyvráceny

Klíčová slova: Česká televize
4151 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

euPortal.cz

Evropské vlády pozvaly do Evropy zpátky bojovníky Islámského státu. Ti se pohybují volně a úřady neví, kde jsou...Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobně

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidalZahradil: Jourovou budou všichni nesnášet. A nás s ní. Z EU se řítí něco, co nedokážeme odhadnout
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan