reklama

To není nějaká zvrácená fantazie. To se skutečně stalo. To nám Brusel skutečně nařídil...

Autor: Ivan David  | Publikováno: 6.5.2019 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

V řadě komentářů publikovaných v médiích hlavního proudu lze najít tvrzení, že EU je „levicová“ nebo „socialistická“. S tím, že tato slova mají nahrazovat pojmy „hloupá“ nebo „nesmyslná“. Autoři to nejčastěji dokládají odkazy nebo citacemi různých nesmyslných nebo až absurdních regulací, které jsou obsaženy v právních předpisech EU. Pravda je, že řada předpisů z Bruselské legislativní dílny nebo jejich částí je bizarních. S mezilidskou solidaritou, která má být podstatou socialismu, však většinou nemají nic společného.


Za všechny uvedu jeden příklad – antidiskriminační směrnice. Předpis prosazující dobrý cíl, ale špatným způsobem. Vytvoření právního prostřední v němž lidé nebudou ve svém rozvoji omezování kvůli rase, náboženství, pohlaví, národní příslušnosti nebo sociálnímu původu je jistě chvályhodný cíl. Stupeň civilizovanosti společnosti se pozná podle toho, jak zachází s nejslabšími ze svého kruhu. Určitě je žádoucí pomáhat sociálně slabým odstranění překážek, které jim brání studovat a dosáhnout dobrého pracovního uplatnění. Určitě je rozumné i pomocí veřejných investic pomáhat třeba zdravotně postiženým, aby se mohli dostat do práce a důstojnou formou si vydělat na živobytí. Naopak nelze považovat za slušné, pokud společnost umožňuje, aby někdo za stejnou práci dostával menší plat než jiný, protože je třeba žena nebo Slovák. Proti takovým praktikám je třeba bojovat i legislativní cestou. 

Jenže co si má člověk o EU myslet, když ČR vyhrožuje sankcemi za to, že ještě neodstoupila od Úmluvy Mezinárodní organizace práce (ILO) o zákazu práce žen v podzemních dolech? To není nějaká zvrácená fantazie. To se skutečně stalo. V minulém volebním období Sněmovny Evropská komise podala proti ČR k Evropskému soudnímu dvoru žalobu za porušení antidiskriminační směrnice. Žalobním důvodem bylo, že náš vnitrostátní Zákoník práce a na něj navazující předpisy v souladu s úmluvou ILO zakazovaly nasazovat ženy do nejnebezpečnějších a zdraví nejvíce poškozujících profesích jako horník v hlubinném dole. Je to diskriminace nebo ochrana slabšího? Podotýkám, že dávno pryč jsou doby, kdy horníci vydělávali více než ministři. Dnes už kdejaká sekretářka nebo účetní na pohodlné židli v kanceláři vydělává víc než horník v šachtě. 

Podle mě to je příklad tupého byrokratického přístupu, který je Bruselu vlastní. Náš stát pod tlakem Bruselu Úmluvu vypověděl. Jako vrchol absurdity připomenu, že ve Sněmovně návrh na odstoupení od Úmluvy zpravodajoval jako poslanec za ČSSD bývalý předseda Odborového svazu horníků Cyril Zapletal. S návrhem posílat ženy do dolů nesouhlasil, ale pod tlakem strany, která je tak proevropská, že zapomíná na dopady na lidi, ustoupil. A veřejně doporučil Úmluvu vypovědět. Což se stalo. A jaký je důsledek? Dnes se může stát, že matka malých dětí třeba učitelka, když přijde o práci, tak ji úřad práce může poslat fárat na šachtu. A když odmítne, tak jí odeberou podporu. A následuje co – neschopnost platit složenky, výpověď z bytu, exekuce! 
Je tohle socialismus? Ani náhodou. Toto slovo vzniklo z latinského slova "socialis", což znamená společný. V praxi má znamenat celospolečenskou aktivitu směřující k spravedlivému fungování společnosti.

Klíčová slova: EU
reklama
1948 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

euPortal.cz

Český cikánský gang týral v Británii lidi. Tak se na tu „českou“ rodinu Tancošů podívejte… Své „otroky“ bili a mučiliZ Germánie je Gaymánie: Perzekuce vědce za pravdu. Pokroková mládež kádruje své profesory

ePortal.cz

Vítězství ve 2. světové válce už neplatí?Byl francouzský soudce „zhulený“?

Eurabia.cz

Nový bestseller v češtině: Jak lze obhájit vraždu ze cti?Jejich prezident poučuje celou Evropu a vyznamenává zachránce migrantů a jejich policie s migranty zachází jak GESTAPO

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

ParlamentniListy.cz

Pálí nás dobré bydlo? Klima lidé řeší, když nejsou sociální problémy. A mluvit o „zločinech privatizace“ je úplně absurdní, kroutí hlavou politolog MrklasBritánie, brexit a Boris Johnson, jak je z České televize neznáte. Promlouvá lékař Rogozov, který ostrovy poznal jako málokdo jiný
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan