Ježíšek vyhrál nad Dědou Mrázem, vítězí také nad Santou... Je dobré si připomínat naše tradice a náš způsob chápání světa v těchto dobách, kdy za rozervanými sinými mračny tušíme hrozící bouři

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 25.12.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Přiznám se, že patřím k lidem, kteří opravdu špatně snášejí dlouhé noci a krátké dny, proto se snažím pochopit vztah našich předků k zimnímu slunovratu.

Zimní slunovrat totiž v sobě zahrnuje dva protichůdné pocity – hluboké zoufalství z vlády tmy, která v tento den slaví svůj triumf a naději pro ty, kdož vědí, že od tohoto momentu už začne toužebně očekávaný návrat světla. Jméno měsíce prosince bývá odvozováno od sinavé barvy zimní oblohy a bledého slunce.


Více než tisíc let se u nás krátce po slunovratu slaví konec starého a začátek nového roku, takže tyto temné dny jakoby měly dvě tváře, z nichž se ta jedna ohlíží zpět a druhá se snaží skrze mlhu a tmu zahlédnout budoucnost. Proto se lidé o Vánocích vzájemně obdarovávají na upomínku úspěšného prožití končícího roku a snaží se nahlédnout do událostí příštích. Nositelé darů pak vypovídají o charakteru těch, kdo si je vymysleli.
 
U nás v Čechách jsme se v tomto ohledu paradoxně projevili jako entita na výsost duchovní, na rozdíl od národů jiných, které mají méně fantazie a smyslu pro poezii. Poučily nás o tom hned dvě nepřátelské invaze do našich tradic. Nejprve přišel starý vousatý Děda Mráz se svými saněmi, na kterých vyjížděl až z daleké Ťuťmy, pak ho střídal jeho zrcadlový protějšek od Severního pólu, také se saněmi a soby – Santa Klaus. U obou známe všechny technické detaily o tom, jak dárky dodávají, v punčochách, v pytlech, komínem atp.

U nás nosí dárky Ježíšek. Ten, který celé Vánoce leží v jesličkách v bezpočtu betlémů. On je tou tváří posvátných dnů, která hledí do budoucnosti. Představuje symbol naděje a světla, protože jako dítě je sám o sobě tím největším darem. Proto vyhrál nad Dědou Mrázem, vítězí také nad Santou. Nezmění to ani bezpočet filmů běžících v našich televizích.

Myslím si, že je dobré si připomínat naše tradice a náš způsob chápání světa v těchto dobách, v nichž za rozervanými sinými mračny tušíme hrozící bouři. Slunovrat má ještě jedno poselství – sice znamená obrat od tmy ke světlu, od zmaru k novému životu, jenže zkušenost nás už dávno naučila, že ty nejhorší mrazy, vánice a hrůzy zimy nás teprve čekají následujících měsících. Proto musíme znát ono prastaré poselství o konci útrap, o nové naději, která nám pomůže přežít doby zlé. Platí to pro nás všechny jako jedince, i pro celou pozoruhodnou lidskou pospolitost žijící v nejkrásnější zemi Evropy.

Klíčová slova: Slovanství
564 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Za toto prohlášení pana ministra Stropnického se můžeme stydět... Babiš by se s tím měl seznámitVlk se nažral a koza zůstala celá. Jsme svědky dvojnásobné blamáže. Jak Rusové vytáhli Trumpa z kaše, kterou navařil...Shrňme jedno z posledních kol komedie Západu v Sýrii. Nyní už to infantilové splácali tak pitomě...Současná globální moc je v šoku, dostala další výprask. Normální lidí jsou mnohem více normální (nezmanipulovatelní), než si současné degenerující elity dokážou představitAféra s Novičokem v Británii a předem odhalená chemická protisyrská a protiruská past ve Východní Ghútě nejspíše mají společné rysy

euPortal.cz

Víme, kdo má velkou šanci nahradit Filipa v čele KSČM a jak může být důležitý prezident Zeman. Čtěte o pozadí sjezdu komunistůSyrský chlapec Hassan Diab, kterého představili ve videu organizace Bílá přilba jako oběť chemického útoku v Dúmě, promluvil o podrobnostech z natáčení. Dost vás to překvapí...

ePortal.cz

Tak tento článek se levicovým aktivistům a neziskovkářům líbit vážně nebude. Snad nám nehacknou webTak tento film by už dnes nikdo nenatočil. A pokud ano, šel by režisér možná do vězení. Kam jsme se to dostali?

Eurabia.cz

Merklová ho pozvala a on se takto odvděčil. Za brutálním útokem na mladé Židy v Berlíně stál syrský uprchlíkPlán EU vychází na 100%. V Německu je mezi mladými 15 let pouze 64% skutečných Němců ...

FreeGlobe.cz

Tohle musíte vidět! Odhalení údajného chemického útoku v Sýrii (+ video)Imigrantka začala pracovat... po šestnácti letech. Veřejnoprávní televize slaví velký úspěch integrace!

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Zeman na sjezdu vmetl komunistům: Píka, Horáková, to byly zločiny. Musíte umět pojmenovat pravdu, doporučuji vám pokáníTy zasraná kundo. Ta hradní troska... Proud páteční noci od Jana Rejžka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan