Sestavování vlády: Kdo první vyměkne?

Autor: Radim Valenčík  | Publikováno: 9.11.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

 blog autora

Mohlo by se zdát, že Babiš s pomocí Zemana bude co nejdéle prodlužovat život vlád, které nezískají podporu Sněmovny, aby si co nejdéle zavládnul. Může to však být úplně jinak. 

Podle všeho bude mít všechny tři pokusy na sestavení vlády ANO. Je zde však ještě jedna významná konstanta. Lidé o sobě ve volbách dali vědět. Chtějí změnu, chtějí pochopit, o co jde, chtějí se za pochodu učit, chtějí se prosazení změny aktivně účastnit a v neposlední řadě si pak ověřili, že mohou účinně vyjádřit svou vůli po změně i po aktivní účasti na ní. 

Jakmile jednou odstartuje vývoj veřejného mínění tímto směrem, už se nedá zastavit. Na místě je pak otázka: Kdo by na případných předčasných volbách vydělal a kdo by na nich prodělal? 

Babiš? To vůbec není jisté. Tady máme ty, o nichž by se v předčasných volbách rozhodovalo: 

ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN. V tomto pořadí se ocitli na cílové pásce. Kdo z nich by měl v případných předčasných volbách šanci si polepšit a kdo by ztratil, případně zmizel v politickém nenávratnu? 

Není to jediná otázka, kterou je dobré si co nejdříve položit. Povolební vývoj ukazuje, že jsem měl pravdu, když jsem řekl, že všechny politické subjekty budou vystaveny dvěma tlakům: 
 

- Tlaku zdola, ze strany stále kvalifikovanější veřejnosti, která je oprávněně znepokojena směřováním současného vývoje ani ne tak u nás, ale ve světě, a následně pak průmětem globálních problémů do našich podmínek. 

- Tlaku ze strany jádra současné globální moci, která pochází složitou metamorfózou (jejíž součástí je např. "hybridní občanská válka v USA", čitelná i z velké dálky přes Atlantik).


To mimo jiné vyvolává poptávku po srozumitelné vizi, která by vycházela z identifikování příčin současných problémů a současně nabízela realistickou a promyšlenou cestu jejich řešení. 

V případných předčasných volbách získá ten, kdo bude schopen této poptávce vyhovět. Ten, kdo s takovou vizí přijde. A můžeme si položit další otázku: Kdo z politických subjektů, které je dobré míst stále před očima – ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN, – je schopen s takovou vizí přijít a kdo ze zásadních důvodů nikoli? 

Návazně pak: Pokud by některý subjekt nebo více subjektů s takovou vizí přišlo, jak by to zamíchalo pořadím? 

Můj odhad je, že některé subjekty si velmi brzy uvědomí, že cesta k předčasným volbám se může otevřít mnohem snadněji, než předpokládají, a že od určité chvíle už proces směřování k předčasným volbám nebude možné zastavit. A také si uvědomí, jaké by to pro ně mělo důsledky. Vyměknou a my se budeme bavit. 

Doufám, že během víkendu budu mít čas napsat pokračování této úvahy a být konkrétnější, pokud jde o potenciální roli a předpokládané chování jednotlivých politických subjektů. Současně s tím i konkretizovat, jakým způsobem my mohly některé politické subjekty posílit, pokud by přišly s realistickou a srozumitelnou vizí. 

736 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Za toto prohlášení pana ministra Stropnického se můžeme stydět... Babiš by se s tím měl seznámitVlk se nažral a koza zůstala celá. Jsme svědky dvojnásobné blamáže. Jak Rusové vytáhli Trumpa z kaše, kterou navařil...Shrňme jedno z posledních kol komedie Západu v Sýrii. Nyní už to infantilové splácali tak pitomě...Současná globální moc je v šoku, dostala další výprask. Normální lidí jsou mnohem více normální (nezmanipulovatelní), než si současné degenerující elity dokážou představitAféra s Novičokem v Británii a předem odhalená chemická protisyrská a protiruská past ve Východní Ghútě nejspíše mají společné rysy

euPortal.cz

Víme, kdo má velkou šanci nahradit Filipa v čele KSČM a jak může být důležitý prezident Zeman. Čtěte o pozadí sjezdu komunistůSyrský chlapec Hassan Diab, kterého představili ve videu organizace Bílá přilba jako oběť chemického útoku v Dúmě, promluvil o podrobnostech z natáčení. Dost vás to překvapí...

ePortal.cz

Tak tento článek se levicovým aktivistům a neziskovkářům líbit vážně nebude. Snad nám nehacknou webTak tento film by už dnes nikdo nenatočil. A pokud ano, šel by režisér možná do vězení. Kam jsme se to dostali?

Eurabia.cz

Merklová ho pozvala a on se takto odvděčil. Za brutálním útokem na mladé Židy v Berlíně stál syrský uprchlíkPlán EU vychází na 100%. V Německu je mezi mladými 15 let pouze 64% skutečných Němců ...

FreeGlobe.cz

Tohle musíte vidět! Odhalení údajného chemického útoku v Sýrii (+ video)Imigrantka začala pracovat... po šestnácti letech. Veřejnoprávní televize slaví velký úspěch integrace!

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Zeman na sjezdu vmetl komunistům: Píka, Horáková, to byly zločiny. Musíte umět pojmenovat pravdu, doporučuji vám pokáníTy zasraná kundo. Ta hradní troska... Proud páteční noci od Jana Rejžka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan