Hrozí chaos a předčasné volby, protože s Babišem možná nikdo nepůjde. ČSSD může skončit mimo parlament. Okamura není extremista. Profesor Keller o tom, co znamenají volby a co nás čeká...

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 27.10.2017 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

ROZHOVOR Podle europoslance a sociologa Jana Kellera může ČSSD v příštích volbách skončit mimo parlament. Vítězství Babiše může být Pyrrhovým vítězstvím, pokud nesestaví vládu. Hrozí předčasné volby a politický chaos. Je nesmysl tvrdit, že Babišova strana ohrožuje demokracii a že Okamura je extremista. 

Jistým překvapením – i když někteří jako Jaroslav Bašta to předvídali – byl propadák ČSSD pod deset procent téměř k hranici volitelnosti… Kde vidíte příčinu toho, že Babiš udělil ČSSD až takový výprask?

Volby v evropských zemích v posledních letech ukazují, že sociálnědemokratické strany zažívají velký propad téměř všude. Nejvýraznější byl v poslední době ve Francii. Naše země je součástí tohoto trendu. Socialisté v celé Evropě mají v podmínkách globalizované ekonomiky potíž uhájit svoji agendu, která je založena na silném sociálním státu a funkčním veřejném sektoru. Globalizace ekonomiky umožňuje především velkým firmám minimalizovat daňovou povinnost, což je jeden z důvodů zadlužování států a osekávání sociálního státu. Zároveň umožňuje konkurenci laciné pracovní síly z chudších zemí (ať již delokalizací pracovních míst, anebo dovozem laciných pracovníků). To ohrožuje především méně kvalifikované dělníky a pracovníky terciéru. Výsledkem je, že socialisty přestávají volit jak dělníci, tak zaměstnanci veřejného sektoru. Ve Francii z toho těžil Macron, u nás Babiš. Oba přišli v podstatě k hotovému.

Úpadek ČSSD ale asi není jen záležitostí těchto voleb. Česká strana sociálně demokratická získala ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 celkem 1 728 827 hlasů, což činilo 32,32 procenta. V roce 2010 již jen 1 155 267 hlasů, což bylo 22,08 procenta. V roce 2013 měla ČSSD 1 016 829 voličů, což činilo 20,45 procenta. V letošních volbách měla ČSSD již jen 368 347 voličů a 7,27 procenta. Od voleb v roce 2006 přišla ČSSD o 1 360 480 voličů…

Opět musím upozornit, že stejným trendem procházejí socialistické strany i na Západě. U nás se ho jen podařilo zkrátit, takže se úpadek voličské přízně odehrává rychleji. Pokud se trend neobrátí, mohou sociální demokraté skončit jako mimoparlamentní strana. Vůči tomuto osudu však dnes není imunní žádná politická strana, dokonce ani ta Babišova. Znáte to: rychle nabyl, rychle pozbyl.

K úspěchu Babiše Václav Klaus ml. uvedl: „V jádru slíbil lidem: ‚Hej, budete se mít stejně jako poslední čtyři roky. To jde ne? Nebudou žádné změny. Nechci zvyšovat daně jako někteří nalevo. Nejsem proti EU ani zase úplně nějak pro ni. Nebudou žádné změny. Vždyť jsme bohatá země. Tušíte sice, že to nebude na furt, ale proč si to ještě chvíli neužít. … Nevíme moc, co s námi bude. Tak proč nepočkat… Já to budu řídit a chci to řídit.‘ Není to fakt moc, ale stačilo to.“ Kde vidíte příčinu Babišova úspěchu vy?

Myslím si, že to určitě nebude takhle jednoduché. Babišovi se podařilo získat do své strany řadu kvalitních lidí včetně úspěšných podnikatelů a schopných manažerů. Jako příklad mohu uvést prof. Vondráka, bývalého rektora Technické univerzity v Ostravě. Už proto je nesmysl tvrdit, že jeho strana ohrožuje demokracii. Pokud ho takoví lidé neopustí, je to pro mne docela spolehlivý indikátor toho, že demokracie ohrožena není.   

A co Okamurova strana. Je podle vás extremistická?

Pokud nepoužíváme slovo „extremismus“ jako nadávku a k diskreditaci nepohodlných názorů, pak musíme uznat, že extremismus je spojen s násilím a s nerespektováním zákonů. Tomio Okamura a jeho strana se ničeho takového nedopustili. Nezlehčujme slova. Až se objeví skuteční extremisté, už pak pro ně nebudeme mít označení.

Jak vysvětlit úspěch Okamury? Média mu nepřála... 

Mluví otevřeně o  tématech, o kterých politici mlčí anebo pro jistotu jenom mlží. Také nesmíme zapomínat na to, že důvěra v mainstreamová média je na bodě mrazu. Pokud třeba Česká televize o nějakém politikovi a politické straně mlčí, je to v dnešní době reklama k nezaplacení.

Jak hodnotíte ODS? Václav Klaus ml. v rozporu s oficiálním stanoviskem strany říká, že nic moc…

ODS se může radovat z výsledku voleb jen za předpokladu, že dočista zapomněla, kolik procent mívala v ne tak vzdálené minulosti. Kromě toho si myslím, že poměrně dost hlasů získala od lidí, kteří nevěřili, že pětiprocentní hranici překoná TOP 09. Teď, když se topka zbavuje svého závaží v podobě předsedy Kalouska, dost hlasů se může od ODS přelít zase zpátky k ní.

A co mimochodem říkáte úspěchu Klause mladšího? Neroste Petru Fialovi vyzyvatel? Někdo, kdo by ODS posunul dále od kavárny?

Myslím si, že posun od Fialy ke Klausovi mladšímu by byl posunem od rozbředlosti a poněkud vyčichlé teatrálnosti k věcnosti, serióznosti a k silnému tahu na branku. Protože i po volebním debaklu levice zůstávám člověkem s levicovými názory, přeji pochopitelně ODS, aby si profesora Fialu udržela v čele co možná nejdéle. Levice na tom může jedině získat.

A není zvláštní, že Václav Klaus ml., který není tak „neokonský“, tak pro-americký, protiruský a je více tradičně (paleo)konzervativní a podporuje vystoupení z EU – tedy blíží se k názorům svého otce – získal tolik preferenčních hlasů v „kavárenské“ Praze?

Prahou procházejí v poměrně krátkých intervalech módní proudy, které politika prudce vyzdvihnou a pak stejně rychle zatratí. Už jsme měli v Praze módu Václava Klause staršího, módu Karla Schwarzenberka, nyní pro změnu módu pirátskou (17 % voličů v Praze volilo Piráty, což je celorepublikový rekord). Václav Klaus mladší byl vyzvednut stejnou vlnou jako Dominik Feri. Nemůže na to příliš spoléhat. 

Co komunisti? Není to jejich poslední volební období? A neutrpěli debakl kvůli tomu, že už se stali součástí establishmentu? Mají šanci na obrodu?  Podobně jako u ČSSD je to delší proces, před kterým varoval Josef Skála…

Volby ukázaly, že hlas pro komunisty je stále méně vnímán jako hlas protestní. Pokles komunistů je součástí širšího útlumu levice. Zatímco pravicové strany, které útlum postihuje také, uvažují o tom, že budou těsněji spolupracovat, na levici se nic podobného neděje. Animozita mezi komunisty a sociální demokracií přetrvává v neztenčené míře. Z dnešního pohledu vypadá například Bohumínské usnesení dost legračně. Do toho se ještě vynořili takzvaní moderní – liberální, neomarxističtí – levičáci, kteří komunisty nenávidí a na sociální demokraty se dívají přezíravě, aniž sami dokážou širší veřejnost jakkoliv oslovit. Zda se z toho všeho může levice vzpamatovat, to opravdu nevím. Mám dojem, že je v ní mnohem více vzájemné nenávisti a neochoty naslouchat si než ve zbytku společnosti. Je komické, když takzvaná neomarxistická liberální levice vzývá úctu k jinakosti a vyzývá k obohacování se kulturní odlišností, ale přitom hystericky odmítá jinakost pohledu a odlišnost názorů v jiných částech levice.

Pak tu máme lidovce, STAN, TOP 09, kteří poměrně těsně prolezli do sněmovny… Lze říci, že třeba Piráti hodně „vykradli elektorát“ TOP 09, kdy mladí lidé dříve volili „Karla s čírem“?

Ano, je docela možné, že kdyby si kníže Schwarzenberg kromě číra pořídil i pásku přes oko a jednu zlatou náušnici, mohla topka dopadnou o něco lépe. Jemu by to jistě problém nedělalo, tentokrát zaspali i jeho poradci.

A nejsou tyto volby také poslední pro TOP 09? Kníže už asi do dalších voleb nepůjde… Nebo topku zachrání Jiří Pospíšil?

Jiřího Pospíšila bych přál topce do čela stejně upřímně, jako přeji Petra Fialu občanským demokratům.   

Do sněmovny se dostali lidovci i STAN. Myslíte si, že kdyby zůstali v koalici, získali by více, než byl výsledek zvlášť? Nebo méně, jak se báli lidovci?

To je docela nejisté. Vše by záleželo na tom, jak by dokázali koordinovat volební kampaň předsedové obou stran. Předseda lidovců Bělobrádek není zrovna dobrým partnerem do nejistoty. Příliš často mění svá stanoviska a ještě častěji neplní své sliby. Před volbami říkal, že dá funkci k dispozici v případě, že KDU-ČSL nedosáhne výsledku z minulých voleb, tedy 6,78 procenta. Lidovci tohoto výsledku nedosáhli, ale Pavel Bělohrádek kraluje dál.

Koho považujete za vítěze voleb?

Jednoznačně Andreje Babiše. To není výraz politických sympatií, ale řeč čísel. Teď se ukáže, zda nešlo o Pyrrhovo vítězství, pokud mu všechny ostatní strany odmítnou podporu. Domnívám se, že potom nás čekají nakonec úřednická vláda a předčasné volby, které dopadnou podobně jako tyto. V každém případě nám hrozí politický chaos zhruba v horizontu, kdy lze ze strany EU čekat další tlak na přijímání migrantů (jinou cestou než skrze kvóty), tlak na přijetí eura a na užší integraci do takzvaného jádra EU.

Máte nějaký podstatný postřeh k volbám, který málo zaznívá či nezazněl? Něco, co lidem uniklo?

Myslím, že se málo mluví o tom, že údajně přelomových voleb se zúčastnilo jen zhruba 60 procent oprávněných voličů, tedy právě tolik jako voleb minulých. Buď nebyly přelomové, anebo lidi už na další přelomy jednoduše kašlou. V tom druhém případě by se měli politici odleva až doprava nad sebou vážně zamyslet.

Co říkáte komentářům ze zahraničí, že Babiš je pomalu nacionalista, protievropský…

Myslím, že tyto komentáře Andreji Babišovi trochu lichotí. Mám takový dojem, že jeho úvahy se pohybují v mnohem, mnohem pragmatičtější dimenzi. Ale pokud nesestaví vládu, zůstává toto podezření v rovině hypotéz.

Jak to tipujete ohledně koalice? Koho Babiš přemluví, aby do toho s ním šel?

Zatím to vypadá, že nepřemluví vůbec nikoho. Ale večer nebo zítra ráno to už může být třeba úplně jinak.

Jaký dopad budou mít tyto volby na volby prezidentské?

Jsem přesvědčen, že volby prezidentské může ovlivnit jediný faktor – zdraví pana prezidenta. Výsledky parlamentních voleb ani snahy protikandidátů či kampaň médií nebudou mít na výsledky prezidentských voleb výraznější vliv.

www.parlamenntilisty.cz

 

Klíčová slova: KSČM  | Babiš  | ČSSD
2896 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan