Jak bude Rusko obnovovat své postavení v Africe

Autor: odjinud | Publikováno: 19.7.2017 | Rubrika: Studie
Ilustrace

Dmitrij Něrsesov 
12. července 2017 


Ministr průmyslu a obchodu RF Manturov oznámil na rusko-africkém ekonomickém fóru v Tanzanii, že Rusko bude v Africe obnovovat své postavení rozvrácené po rozpadu Sovětského svazu. 

V předešlé epoše pracovali v Africe ruští odborníci všech možných profesí, včetně vojenských specialistů. Od té doby uplynuly desítky let a mnohé se změnilo. Neexistuje Sovětský svaz a ztratily se logické důvody pro ruskou přítomnost v Africe. Nejsou postkoloniální režimy. Na africké scéně se změnili globální hráči. Silní a aktivní jsou Čína, Indie, Izrael, Turecko a arabské země, USA svoje postavení zesílily a svoje místo přehodnocuje Evropa.


Rusko zřejmě buduje zcela novou strategii své přítomnosti v Africe a tam, kde je to možné, využívá zbytky sovětského postavení. Je patrné, že strategie musí být především ekonomická. Je důležité, aby se nenechalo zatáhnout do konfliktů na kontinentu. Zajisté dojde k velkým politickým a finančním nákladům a bude potřeba dbát také na obraz Ruska. Obnovu přítomnosti zahájil právě ministr průmyslu a obchodu a nikoliv ministr obrany. 

V hospodářské sféře to nebude mít Rusko v Africe snadné. Jednak byl úkol zadán pozdě, pokud vůbec prakticky zadán byl. Propásl se moment, kdy bylo oslabené postavení Evropanů, dřívějších kolonizátorů. Afriku dobyla Čína. Mimochodem Čína otevřela svoji první vojenskou námořní základnu v zahraničí v Džibuti, v místě mezi Rudým mořem a Indickým oceánem. 

Nejen Čína, ale dokonce i Severní Korea se snaží zakotvit na africkém trhu. Již vede spolupráci s Ugandou, Namibií, Eritreí a Demokratickou republikou Kongo. Tyto země nakupují levná jednoduchá zařízení a nic nehledí na západní sankce. 

Před Ruskem je v Africe Turecko, arabské státy, Izrael a Indie, které zde zvyšují svůj obchod a budují zde vlastní průmyslové základny. Rusko v tomto závodě zaostává. Už několik let vede jednání o vybudování ruské průmyslové zóny v Egyptě a dosud žádná není. Podle Manturova by mělo jít o centrum výroby pro africké trhy. Odtud by mohla být zahájena obchodní expanze. 

Egypt není jedinou možností. Podobná základna by mohla být v Maroku a v Mauretánii. V obou by měli ruští producenti i investoři značné výhody a volný obchod se všemi africkými státy, s celým arabským světem, s EU a se zeměmi na pobřeží Atlantiku a Indického oceánu. Na ruském zboží by byly značky Vyrobeno v Maroku (Egyptě, Mauretánii … ). Byla by to obrana před novými možnými západními sankcemi. 

Ve vzduchu visí otázka, proč se ohledně obchodu s Afrikou nic nedělalo. Rusko skutečně zapomnělo, co je Afrika, a nechtělo využívat sovětské dědictví, které tam stále existuje. Nezabývalo se africkými otázkami o to více, že obchod pojímalo korektně k Evropě a USA. Musí se to dohnat. Musí se rychle stanovit příslušní specialisté, případně vytvořit speciální fond na podporu zkoumání afrických trhů. Je potřeba co nejvíce vědět co kam prodávat, co vyrábět a za jaké ceny. Jednoduše řečeno – Afriku je potřeba brát vážně. Úsilí ministra průmyslu a obchodu stačit nebude. 

Převzato z Pravda.ru

 

Klíčová slova: Rusko  | Afrika
2861 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Upadající dekadentní společnosti se snaží tyto deviace vnutit i dalším zemím střední a východní Evropy, které prozatím odolávají. Toho využívá islámČlověk už vážně nemá slov. Další znásilnění ze strany imigranta...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Ruské protesty? Je to složitější. Něco nám uniká. Veronika Sušová- Salminen odhaluje, jak dopadne Putin„Styděl bych se.“ Babiš totálně zesměšnil Šmardu a Hamáček k tomu má co říct
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan