Američané jsou v mnoha částech světa oprávněně nenáviděni za svou neomalenou agresivní zahraniční politiku a svou snahu ovládnout ekonomicky a politicky celý svět

Autor: Ladislav Kašuka | Publikováno: 13.5.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Někteří lidé ke své vlastní škodě vidí svět pouze černobíle, což se bohužel týká mnoha čtenářů mnou napsaných článků. To, že odmítám vidět na jedné straně pouze zlo a na druhé dobro a snažím se psát o něco vyváženěji než dříve, bohužel řada lidí nechápe. Stalo se mi to, co se stane celé řadě autorů, kteří se snaží příliš dlouhou dobu obhajovat pouze jednu stranu, protože ta druhá je obhajována a neprávem glorifikována a zvýhodňována proti té druhé celým českým státním a v tomto případě dokonce také nadnárodním aparátem Evropské unie. Řeč je o současném globálním soupeření USA s Ruskem.

 

Protože všechna hlavní média zcela automaticky označovala všechny kroky Ruska za špatné a naopak vše, co přišlo za prezidentování Baracka Obamy z USA za skvělé, demokratické a mírutvorné, rozhodl jsem se psát o tom, jak je to ve skutečnosti a otevřít tak lidem oči. Bohužel jsem udělal za těch pár let, po které se této činnosti věnuji také řadu profesionálních a osobních chyb, takže jsem si vysloužil z jedné strany nálepku agenta Kremlu a ta druhá strana ode mne zase očekávala, že budu o Rusku a panu prezidentovi Putinovi vždy a za každých okolností psát jen oslavné ódy a nemilosrdně tepat vše americké.

Jenže, jak píši již v úvodu článku, svět není černobílý a globální politika obou velmocí je spíše duhou s mnoha odstíny všech možných barev, takže občas není jednoduché se v tom všem dobře orientovat a psát o tom tak, aby se Vám nestalo, že se stanete tím, co vám předtím tolik vadilo, jen v opačném gardu. Důležitým faktorem je se aspoň trochu orientovat v historii a dokázat posoudit zvlášť zahraniční a zvlášť domácí politiku obou výše zmiňovaných velmocí. Můžete mi věřit, že to není lehké a zatímco normální člověk stráví svůj volný čas sportem, nebo relaxací, lidé jako jsem já z něj půlku „promarní“ vyhledáváním zdrojů, z kterých čerpají informace pro své články.

Žádný člověk, který má aspoň trochu zdravého rozumu v hlavě, nemůže tvrdit, že vše co dělá prezident Putin je jen a jen správné a naopak, že veškeré zlo přichází jen z USA. Věřte mi, že „zdrojů zla“ je na světě mnohem více a zatímco pro některé „přichází mráz“ z Washingtonu, pro jiné již po staletí zosobňuje vše špatné Vatikán, pro další Rijád a pro některé právě Kreml. Minulost je protkána různými křivdami, zradami a boji o zdroje, moc a kolonie. Bohužel se zdá, že po vcelku dlouhém období bez větších rozmíšek mezi velmocemi znova nadešla doba soupeření a střetů. OSN, do které se po druhé světové válce vkládalo tolik naděje, se stala nepotřebnou bezzubou organizací, neschopnou potrestat země, které se protiví jejím usnesením, nebo si dělají bez jakéhokoli mandátu po celém světě co chtějí.

Staré spory, o kterých si ještě před pár lety většina lidí myslela, že jsou již dávno zapomenuty, jsou oběma stranami účelově vytahovány na povrch, zveličovány a mistrně překrucovány, s cílem vzbudit v lidech strach a vzájemnou nenávist. Mocní tohoto světa hrají svou mocenskou hru o trůny a manipulují lidmi. Dříve špinavá politika se stává ještě špinavější a neprůhlednější a zatímco jedna strana páchá více špatností v zahraniční politice, než doma, druhá zase naopak hraje čistší hru vůči světu a ve své vlastní zemi panuje v oblastech mimo velká města chudoba, korupce a taková zaostalost, že si to málokdo dokáže představit.

Takže zatímco jsou Američané v mnoha částech světa oprávněně nenáviděny za svou neomalenou agresivní zahraniční politiku a svou snahu ovládnout ekonomicky a politicky celý svět, doma mají američtí občané nesporně mnohem vyšší úroveň zdravotnictví, služeb, elektroniky a kulturního vyžití, než má běžný člověk v Rusku. Je mi úplně jasné, že s tím mnoho lidí nebude s křikem souhlasit, ale věřte mi, že krásné fotky moskevského metra, nebo Kremlu, či nějakých parků a starých chrámů rozhodně nejsou opravdovým ukazatelem životní úrovně Rusů z venkova a předměstí.

Obliba Vladimíra Putina tedy není ani tak dána tím, co vykonal doma, jako spíše tím, co dokázal v zahraniční politice a jak navrátil Krym, na který si již brousil zuby západ snící o válečných lodích NATO kotvících v Sevastopolu, po ozbrojeném protivládním puči v Kyjevě zpět Rusku. Pro tyto a další kroky, podporující vlasteneckého ducha, mu Rusové odpustí téměř vše, i to, že sám žije v přepychu a vládne obklopen lidmi jako je Medveděv a za každé z jeho hodinek, kterých má celou sbírku, by se klidně mohl koupit drahý, moderní lékařský přístroj, který by mohl zachránit desítky životů.

Jenže Putin není Stalin, který by se nikdy neobklopil bohatými lidmi a nedíval se přitom na to, jak je prostý lid ožebračován nenasytnými státními úředníky a oligarchy! Josif Visarionovič pohrdal bohatstvím a pozlátkem, nevlastnil žádné miliardy peněz, jachty, ani vily a prostory, které užíval k bydlení, nebo relaxaci patřily státu! Pokud by zjistil, že někdo okrádá stát a obohacuje se na prostých lidech, nezavíral by nad tím oči, nýbrž by takové lidi tvrdě a exemplárně potrestal! Vladimír Putin je dozajista skvělý stratég a též velký vlastenec, který chce udělat z Ruska opět velmoc, ale takovou velmocí je i USA a nevím o tom, že by to v závěru přineslo pro zbytek světa něco zvlášť dobrého.

Pravda je tedy daleko složitější a její různá zákoutí jsou mnohem spletitější, než se na první pohled může zdát. Na obou stranách žijí obyčejní lidé, kteří nechtějí nic jiného, než si po práci užít svůj volný čas s rodinou a vychovat své potomky v klidu a míru. Jejich cílem je uživit rodinu a dát dětem dobré vzdělání, aby mohli v budoucnu žít dobrý a plodný život. Je nesmysl volat po zničení celých zemí, jak to v poslední době dělá čím dál tím více fanatiků, nebojím se říci přímo magorů z obou dvou táborů!

Svět se díky hrstce mocných toužících po světovládě blíží k bodu, z něhož už možná nebude návratu a obyčejní lidé, místo, aby řekli DOST a přestali volit pořád dokola šašky z jedněch a těch samých politických stran, kteří tančí podle toho, jak globální, nebo v případě Ruska národní elita píská, v sobě pěstují a podporují tu nenávist, která je do nich právě těmito lidmi cíleně zasívána! Jedinou šancí, jak z toho ven, je dotlačit politiky ke vzájemné komunikaci totálním odmítnutím této jejich vražedné strategie a veřejnou proklamací odmítnutí agrese a války. Jinými slovy, oni musí pochopit, že když vydají povel k pochodu na „nepřítele“ nikdo nezvedne zbraň a jedinými šílenci, co sednou do tanků a půjdou si hrát na vojáčky, by museli být oni sami!

Do budoucna pak vidím naději na lepší život a svět v ideálu PŘÍMÉ DEMOKRACIE, ve které skutečnou moc nemají v rukou politici, nýbrž lidé, kteří je mohou nejen volit, ale také odvolávat, pokud se zprotiví svým volebním slibům.

Klíčová slova: Rusko  | USA  | Putin
3687 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizaceTajemný vojenský server Deagel předpovídá pro rok 2025 pokles populace na západní polokouli o více než 300 milionů osob. Prý platí, že čím vyspělejší země, tím bude více mrtvýchPetříček a metoda Sorosova kukaččího vejceCo můžeme vědět o tzv. Sudetech a „sudetských“ Němcích?

euPortal.cz

ANO postupně přebírá program Pirátů – hlasování proti českým potravinám, konec obchodování s ruskými zákazníky a teď homosexuální „manželství“Bidenova válka s Ruskem a „vrbětický objev“. Jaroslav Bašta řadí fakta v čase

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

Eurabia.cz

Německo podporuje Turecko v genocidách a teroruLe Penová: "Vrátím státu jeho autoritu!"

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Vykopli Pospíšila. Nestíhal? Prý je to úplně jinakVděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan