Tvrdý vzkaz pro USA: Námořnictva Číny a Ruska zahajují zatím největší společné cvičení v Jihočínském moři; je to poselství Washington

Autor: odjinud | Publikováno: 13.9.2016 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Nejspíš to není žádná náhoda, že na 15. výročí 11. září oznámilo Čínské námořnictvo, že Čína s Ruskem provedou osmidenní námořní manévry v Jihočínském moři u čínské provincie Guangdong, začínající v pondělí. K tomuto cvičení podle předběžného výhledu zde z konce července dochází v době vypjatých vztahů v těchto sporných vodách poté, co arbitrážní soud v Haagu v červenci rozhodl, že Čína nemá na Jihočínské moře historická práva a kritizoval ničení životního prostředí, kterého se tam dopouští.

 

Jak už bylo předtím oznámeno, Čína tento výnos rozhodně odmítla a zamítla i účast na tomto procesu, přičemž začala agresivně protlačovat osu spojenectví s Ruskem, aby tak čelila regionálnímu napětí, při němž USA spřádají anti-čínskou kvazi-alianci. Cvičení „Spojené moře 2016“ se budou účastnit hladinové lodi, ponorky, letouny s pevnými křídly, z lodí operující helikoptéry a námořní pěchota, uvedlo v neděli v prohlášení na svém oficiálním mikroblogu Čínské námořnictvo. Tyto dvě země budou provádět obranné, záchranné a proti-ponorkové operace stejně jako „zabírání ostrovů“ a další aktivity, dodali.

Mezi četnými cvičeními, která mají vyslat hlasitý vzkaz USA, Japonsku, Filipínám a dalším „zainteresovaným“ stranám, které zpochybňují čínské teritoriální nároky na umělé ostrovy a útesy v Jihočínském moři, se také námořní pěchota zúčastní ostrých střeleb, obrany ostrovů a vyloďovacích operací během toho, co bude největší operací, jakou kdy námořnictva těchto dvou zemí společně prováděla, uvádí prohlášení.

Čína oznámila, že ohlašuje „běžné“ námořní cvičení už v červenci s tvrzením, že „toto cvičení se zaměří na posílení spolupráce a není zaměřené proti žádné jiné straně.“ Člověk by skoro cítil až ten úsměv na její tváři, když to psala.

Pro připomínku Čína a Rusko jsou členové Rady bezpečnosti OSN s právem veto a zastávají podobné postoje k mnoha závažným záležitostem, jako je krize v Sýrii, což je často staví jako protistranu proti Spojeným státům a Západní Evropě. Loni vedly společná vojenská cvičení v Japonském moři a ve Středozemním moři.

Plavidla Čínského a Ruského námořnictva při námořním cvičení Spojené moře 2014 ve Východočínském moři 24. května 2014.

Čína si nárokuje většinu Jihočínského moře, přes nějž každoročně probíhá přeprava zboží za více než 5 bilionů $. Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam vznáší odlišné nároky. Čína navíc opakovaně obvinila Spojené státy z rozdmýchávání napětí v tomto regionu svými vojenskými hlídkami a straněním v těchto sporech. Spojené státy svými hlídkami usilovaly o prosazení svého práva na svobodu plavby Jihočínským mořem a odmítají, že by v těchto územních sporech někomu stranily.

A proto nadcházející cvičení není jen důležité, ale má ohromnou symbolickou závažnost: Rusko bylo rozhodným zastáncem čínského postoje při tomto arbitrážním případě, který přednesly Filipíny. Mluvčí čínského ministerstva obrany Yang Yujun na červencové tiskové konferenci řekl, že Čína a Rusko jsou zavedení strategičtí partneři a letos už vedly mnoho společných cvičení.

„Tato cvičení prohlubují vzájemnou důvěru a rozšiřují spolupráci, posilují schopnost společně se potýkat s bezpečnostními hrozbami a přináší prospěch udržováním regionální a globální stabilita a míru,“ řekl.

A jak čas běží, Rusko s Čínou budou jen ještě bližšími strategickými partnery při vytlačování USA a washingtonské sféry vlivu nad Pacifickým pobřežím, dokud se nakonec rovnováha moci nepřesune až tak daleko, kdy provokace „supervelmoci“, ať reálné nebo vyfabrikované budou jediným způsobem jak zkoušet zvrátit tento mocenský stav. USA naštěstí mají hodně zkušeností přesně v tomto druhu pořádání událostí s útoky pod falešnou vlajkou, jakých k tomuto bude zapotřebí. 

Zdroj: zerohedge.com

www.ac24.cz

 

Klíčová slova: Rusko  | Čína
2905 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopaduMísto aby bažinu České televize vysušili, tak ji zakonzervovaliZohyzděné památníky Rudé armády. Ta špína si vybrala zbraně špatně... Prolhaná nenávist ztrácí dech. Tím odpornější vypouští jed. Už nekape jen z pomníku maršála I. S. KoněvaJsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslíme

euPortal.cz

Církev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horší

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

A tohle víte? Klaus ml. šokoval o Gretě Thunbergové. Jenže...Zdechovský: Že prý chci smrt uprchlíků. Afghánci se diví, koho to přijímáme. Nadávat ,,ruský agent”? Pak vyhraje Babiš
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan