Čína v Africe porazila Ameriku. Kdy skončí světová dominance dolaru?

Autor: odjinud | Publikováno: 22.8.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

V posledních letech probíhá v Africe skrytý boj mezi Čínou a západními mocnostmi. Čína je zde vytlačuje z jejich pozic. Prakticky každé zostření situace v Africe je následkem tohoto boje. Čína pro rozšíření zóny svého vlivu nepotřebuje bojovat. K vytváření přátelských geopolitických oblastí využívá ekonomiku. Vliv na Afriku začal v říjnu 2008 po čínsko-africkém fóru pro spolupráci, pořádaném v Pekingu. Zúčastnilo se ho přes 50 hlav afrických států a zplnomocněných zástupců afrických vlád. Na tomto fóru byly potvrzeny dobré vztahy s asijským gigantem.

Ještě před tím oznámil čínský prezident Chu Ťin-tchao vyčlenění tří miliard USD k úvěrování a rozšíření pomoci Africe a to mimo dříve poskytnuté půjčky ve výši tři miliard USD a dalších dvou miliard USD vývozních úvěrů. Kromě těchto osmi miliard šly do Afriky ještě dvě miliardy od soukromého čínského kapitálu. V roce 2012 dostaly africké země dvacet miliard USD pro nejbližší 3 roky.

Porovnejme se stovkami milionů, které i v tom lepším případě jdou do Afriky ze Západu, nebo s programem MMF, který podmiňuje svou pomoc plněním tvrdých ekonomických opatření a odstavením státu od ekonomiky, aby došlo k co největšímu chaosu v průmyslu i v zemědělství.

Obchodní obrat Číny se zeměmi Afriky se v roce 2011 zvýšil na 160 miliard USD a africký export do Číny se za posledních 10 let zvýšil z 5,6 na 90 miliard USD. USA dosud čerpaly 40 % své ropy z Nigérie. Zde vedl Peking obzvlášť intenzivní jednání. Afrika má kromě ropy také zásoby minerálů, diamantů a kovů. Ameriku brzdí v hospodářské soutěži s Čínou výdaje na války v Afghánistánu a Iráku. V zápase o přízeň afrických vůdců nemůže obstát. Tyto důvody vedly americkou administrativu k jednoduché a pro ni typické metodě - vojenské. Roztahuje se po celém kontinentu a koncem roku 2007 vytvořila americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM) s hlavním úkolem být organizačně vojenským centrem v obraně proti narůstajícímu hospodářskému a politickému vlivu Číny. Následně v případě potřeby politiku nahradit specifickými metodami.

Američané se ani svými záměry v Africe a důvody vytvoření AFRICOM netají. Ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany USA vydalo zprávu, že "přírodní bohatství Afriky je atraktivním cílem pro Čínskou lidovou republiku, jejíž ekonomika roste o 9 % ročně a má nenasytnou potřebu ropy ... Základním cílem AFRICOMu je ochrana přístupu k uhlovodíkům a dalším africkým strategickým surovinám, aby Čína nebo Rusko nezískaly výhody nebo výhradní práva ...".

Tak jako již nejméně 15 let maskuje i nadále Washington své zájmy nutností bojovat s terorismem. Prý se islámští teroristé přesouvají z Blízkého východu a Pákistánu do Afriky. Pansahelská iniciativa a Transsaharská iniciativa jsou protiteroristické programy stvořeny z iniciativy USA. Ekonomicky slabá Francie je zavlečena do všech válek na západě Afriky. Pokaždé to hrozí zhoršením její vnitropolitické situace, ve Francii dochází k bouřím emigrantů z těchto zemí.

Boj proti terorismu se využívá na rozdmýchávání etnických válek a náboženské nesnášenlivosti mezi kmeny severní, západní a střední Afriky. Příkladem "čistých" úmyslů amerických speciálních sil a francouzských legionářů a jejich boje s terorismem je případ Libye. Zákonný vůdce Libye byl zabit, čínské společnosti přišly o 5 miliard USD a ze země byly vytěsněny.

Zajímavý poznatek. Kamkoliv přijde Čína se svými zájmy, ihned se objeví teroristické skupiny. Nicméně situace Spojených států už není taková jako v minulosti. Bitvu o Afriku Spojené státy prohrávají.

zdroj: http://www.pravda.ru/world/restofworld/africa/30-07-2013/1167877-africa-0/

http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus si přeje přátelství s Čínou

Česko ztrojnásobilo zahraniční obchod s Čínou. Čekají nás lepší časy?

Úspěch Číny je mimo všechna měřítka, brzy převálcuje Ameriku

USA jako velmoc končí. Čína chystá vydání nové světové měny kryté zlatem

Bombarduje-li NATO, je to demokracie, veto Ruska a Číny je skandál?

 

Klíčová slova: USA  | Afrika  | Čína
5275 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan