Izrael a Saúdská Arábie: podivní spojenci na novém Středním východě

Autor: odjinud | Publikováno: 8.7.2016 | Rubrika: Studie
Ilustrace

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že Saúdská Arábie a Izrael budou těmi nejhoršími nepřáteli – a vskutku, nikdy nenavázaly diplomatické vztahy. Saúdové se konec konců berou za věc Palestinců, kteří jsou utlačováni Izraelci. Izraelci tvrdí, že jsou obléháni muslimskými extrémisty. A mnozí z těchto extrémistů jsou motivováni netolerantní wahhábistickou ideologií, která vzešla ze Saúdské Arábie.

 

Při hlubším pohledu však mají tito dva staří nepřátelé mnoho společného. V rámci dnešního Středního východu se z nich ve skutečnosti staly ti nejprapodivnější spojenci.

Zvěsti o pučících vzájemných vztazích kolovaly během posledních několika let. V 2015potvrdili bývalí saúdští a izraelští představitelé, že podnikli řadu setkání na vysoké úrovni, aby jednali o sdílených obavách: jako je rostoucí vliv Íránu v Iráku, Sýrii, Jemenu a Libanonu, a také íránský program na obohacování jaderného materiálu. Šimon Shapira, izraelský představitel, který se účastnil tajných schůzek se Saúdy, to vyjádřil takto: „Zjistili jsme, že máme stejné problémy, stejné úkoly a některé stejné odpovědi.“

5. května 2016 spolu hovořili bývalý šéf saúdské tajné služby princ Turkí bin Fajsal a vysloužilý izraelský genmjr. Yaakov Amidror při jedné akci ve Washingtonu, kterou pořádal Washingtonský institut pro blízkovýchodní politiku – politické křídlo proizraelské lobby AIPAC. Tato událost, přenášená živě, ukázala, že Saúdská Arábie a Izrael se k svému partnerství definitivně přiznaly.

Zde jsou některé charakteristiky, které mají Saúdská Arábie a Izrael společné.

Útlak

Oba státy utlačují menšiny, které žijí v rámci jejich hranic. Izrael utlačuje Palestince, buduje osady na jejich území a obkličuje jejich vesnice apartheidními zdmi a těžce ozbrojenými vojáky. Saúdská Arábie vybudovala politický a justiční systém, který utlačuje každého, kdo není sunnita (čili šíity a nemuslimy), a také ženy a milióny hostujících dělníků.

Oba státy se chovají k politickým disidentům podobným způsobem: používají nepřiměřenou sílu, svévolná zadržování, zastrašování a mučení.

Agrese

Izrael i Saúdská Arábie napadly sousední země, přičemž zabily tisíce civilistů. Izrael od roku 2008 opakovaně napadal a bombardoval Gazu. Jen v roce 2014 zabila izraelská armáda 2 104 lidí, většinou civilistů, zničila 17 200 domů a zanechala 475 000 lidí ve stavu krajní nouze.

Saúdové se mezitím vměšovali do vnitřních záležitostí sousedního Jemenu. V březnu 2015 zahájili zvrácenou bombardovací kampaň zaměřenou proti šíitským rebelům v této zemi. Dosud zabili více než 6 000 Jemenců, většinou civilistů. Bombardovali tržnice, školy, nemocnice, obytné čtvrtě a svatební slavnosti, přičemž vyhnali 2,5 miliónu lidí ze svých domovů.

Oba státy navíc používají zbraně, které jsou mezinárodně zakázané: Izrael použil bílý fosfor v Gaze, zatímco Saúdové použili kazetové bomby v Jemenu.

Náboženská diskriminace

Náboženství hraje v politice obou zemí ústřední roli.

Izrael je považován za vlast židovského národa. A Základní zákony Izraele, které slouží namísto ústavy, definují tuto zemi jako židovský stát. Židům se dostává přednostního zacházení, jako je právo přistěhovat se do Izraele odkudkoli a stát se automaticky občany, zatímco muslimové čelí každodenní diskriminaci a je s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie.

Saúdsko-arabská Mekka je nejsvatějším městem muslimů a saúdské království považuje samo sebe za celosvětové centrum islámu. Saúdskými občany se mohou stát pouze muslimové, přičemž s nemuslimy se jedná jako s druhořadými občany.

Vývoz násilí

Obě země vyvážejí „produkty“, které podporují násilí. Izrael je předním vývozcem zbraní, a izraelské síly často cvičí policii v jiných zemích – včetně USA – v represivních technikách. Saúdové vyvážejí extrémistickou sunnitskou ideologii, zvanou wahhábismus, do celého Středního východu a severní Afriky. Wahhábismus je ideologickým východiskem al-Kájdy a Islámského státu.

Nenávist k Íránu

Společná nenávist vůči Íránu, více než cokoli jiného, spojuje tyto nepřátele dohromady. Oba státy vnímají Írán jako existenční hrozbu a obávají se rostoucího vlivu Teheránu v oblasti. Oba se staví proti jaderné dohodě s Íránem, která byla velkým vítězstvím diplomacie nad válkou, a sdílejí odhodlání zastavit jakékoliv sbližování USA s Íránem.

Podpora egyptského puče

Oba státy podpořily vojenský převrat v Egyptě, vedený generálem Abd al-Fattáhem as-Sisím, který svrhl demokraticky zvolenou vládu a vedl k brutální vlně represí, jež uvrhly 40 000 disidentů do vězení. Saúdové přispěchali s miliardami dolarů, aby naplnili pokladnice Sisího režimu, a Egypt spolupracoval s Izraelem v pokračující blokádě Gazy.

Intervence v Sýrii

Izrael i Saúdská Arábie se více zajímají o svržení syrského režimu Baššára al-Asada (jenž je spojencem Íránu) než o porážku Islámského státu. Za tímto účelem podporovaly extrémistické skupiny v Sýrii, jako je Fronta an-Nusrá, která je odnoží al-Kájdy.

Saúdové poslali Frontě an-Nusrá zbraně a peníze. Izrael léčil zraněné bojovníky Fronty an-Nusrá v izraelských nemocnicích a pak je posílal zpět do boje se syrskou armádou. Izrael rovněž zabil libanonské a íránské poradce, kteří Asadově vládě pomáhali v boji proti Frontě an-Nusrá.

Mladiství političtí vězni

Oba státy uvěznily tisíce politických odpůrců, včetně mladistvých. V únoru 2016 zadržoval Izrael ve vězení 6 204 Palestinců, z nichž 438 bylo mladistvých. Mnoho z těchto mladistvých bylo uvězněno za házení kamenů na izraelské vojáky. Saúdové mladistvé popravovali setnutím hlavy. A v současné době čekají na popravu tři vězni, kteří byli jako mladiství zadrženi za nenásilné protesty.

Mocné lobby ve Washingtonu

Oba státy utrácejí mnoho miliónů dolarů, aby ovlivnily americkou politiku. Izraelská vláda se těší podpoře ze strany Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (American Israel Public Affairs Committee – AIPAC), který je často považován za nejvlivnější lobbyistickou skupinu v USA přes zahraniční politiku.

Saúdové nedávno zřídili svou vlastní verzi s názvem Saúdsko-americký výbor pro veřejné vztahy (Saudi American Public Relations Affairs Committee – SAPRAC). Roky předtím si kupovali vliv prostřednictvím vlivných PR a pravnických firem, jako byla Podesta Group, a prostřednictvím finančních darů Clinton Foundation, Carter Foundation, desítkám mozkových trustů a prestižním univerzitám.

Aliance se Spojenými státy

A nakonec, obě země jsou dlouhodobými spojenci USA. Všechny po sobě jdoucí americké administrativy podporovaly Izrael od jeho založení v roce 1948; podporovaly rovněž saúdské krále od vzniku jejich státu v roce 1932.

USA pomohly zajistit bezpečnost obou států. Američtí daňoví poplatníci poskytují každoročně 3 miliardy dolarů na pomoc izraelské armádě, americká armáda stráží Perský záliv ve prospěch saúdské královské rodiny a Saúdská Arábie je odběratelem amerických zbraní č. 1.

Někteří lidé říkají, že by bylo dobré jak pro Izrael, tak pro Saúdskou Arábii, aby zakopaly válečnou sekyru a našly společnou řeč. Míru na Středním východě však nebude dosaženo skrze věci, na kterých spolupracují.

Izrael musí uzavřít mír s Palestinci a Saúdové se musí dohodnout s Íránem. Jinak bude saúdsko-izraelská tajná dohoda pouze zhoubným svazkem, který v tomto regionu způsobí jen další utrpení.

Medea Benjaminová

Medea Benjaminová (1952) je americká politická aktivistka a spoluzakladatelka nevládní organizace Code Pink: Women for Peace.

Zdroj: http://www.counterpunch.org/2016/05/20/israel-and-saudi-arabia-strange-bedfellows-in-the-new-middle-east/

Související:
http://www.nwoo.org/2016/06/08/izrael-a-saudska-arabie-nejlepsi-pratele-navzdy-sionismusrotschildove-vytvorili-oba-staty/

 

Klíčová slova: islám  | Sýrie  | Írán  | Izrael
4608 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan