Egyptský "revolucionář" prozradil, zda v zemi bude občanská válka

Autor: Ondřej Kosina | Publikováno: 21.8.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Egyptský revolucionář exkluzivně pro Vaši věc: „Občanská válka nebude!“

Na dovolené v egyptském letovisku Hurghada jsem se seznámil s místním politickým aktivistou Bassemem Williamem, který patří ke křesťanské menšině a je hlavním organizátorem demonstrací v oblíbené destinaci na pobřeží Rudého moře. Vzhledem k tomu, že země pyramid je nyní v centru světové pozornosti, využil jsem této příležitosti ke krátkému improvizovanému rozhovoru, abych čtenáře serveru Vaše věc seznámil s jeho pohledem na aktuální dění. Ačkoliv je o událostech z počátku července obvykle referováno jako o vojenském puči, podporovatelé armády hovoří o „druhé revoluci“.

Proč byl prezident Muhammad Mursí svržen egyptskou armádou?

B.W.: Byl svržen, protože to žádaly miliony Egypťanů na náměstích. Lidé protestovali po celé zemi a žádali armádu, aby zasáhla a osvobodila Egypt od vlády „muslimského gangu“.

Udělal Mursí během své roční vlády něco pro obyčejné lidi? Došlo např. ke zvýšení životní úrovně nebo zlepšení ekonomické situace?

B.W.: Neudělal vůbec nic.

Je armáda dostatečně silná, aby zabránila vypuknutí občanské války?

B.W.: Ano, samozřejmě. Egyptský lid své armádě velmi důvěřuje a zkušenosti z historie dokazují, že v Egyptě občanská válka nikdy nebyla ani nebude. (Všichni dosavadní prezidenti – Gamálem Abdalem Násirem počínaje a Husním Mubarakem konče – vzešli z řad armády, pozn. aut.)

Jaká strana podle tebe zvítězí v příštích volbách? Kdo bude novým prezidentem?

B.W.: Liberální a islamistické strany budou mít přibližně stejnou podporu. Doufáme, že příštím prezidentem bude současný viceprezident Dr. Muhammad Baradej, nositel Nobelovy ceny míru a bývalý generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Salafisté ze strany Núr (Světlo) skončili v minulých volbách na druhém místě. Je tato radikální islamistická formace schopná vyhrát příští volby, jestliže bylo Muslimské bratrstvo odstaveno od moci a je nyní oslabené a v defenzivě?

B.W.: Ne. Salafisté nemají tak silnou podporu Egypťanů. Lidé odhalili, kdo hraje na náboženskou strunu, aby rozdělil národ, a to už nebude podruhé fungovat.

Jaká je role USA v egyptské revoluci?

B.W.: Američané využili naši revoluci z roku 2011, aby přivedli Muslimské bratrstvo k moci za účelem vytvoření nového pořádku na Blízkém východě a ochrany Izraele. (Antiamerikanismus je de facto jediná platforma spojující oba znesvářené tábory – stoupence armády, sekularisty a liberály na straně jedné a islamisty na straně druhé – pozn.aut.)

Viděl jsem během demonstrací kromě portrétů generála Sísího, který je nyní v Egyptě národním hrdinou, i portréty Vladimira Putina. Prosazují revolucionáři nějakou formu spojenectví s Ruskem?

B.W.: Je to pouze vyjádření díků těm, kteří naši věc podporují.

Hraje bývalý prezident Husní Mubarak nějakou roli v současné situaci? Komentuje politickou situaci z vězení?

B.W.: Ne.

Co si myslíš o válce v Sýrii?

B.W.: Podporuji prezidenta Asada, protože bojuje proti teroristům.

www.VašeVěc.cz

 

Klíčová slova: Egypt
1903 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Žádat Nebe, aby papeže Františka odstranilo, je více než naléhavou otázkou našeho přežití, a to jak na úrovni občanské, tak církevní; je načase, aby uvolnil místo člověku se zdravým rozumem a katolickou vírouPropuštěný učitel uvedl, jak neziskovky převzaly výuku ve škole. Multikulturalismus a džungle

ePortal.cz

Šéf Pirátů a satanista Ivan Bartoš reaguje na nenávistné komentáře u své fotky před duhovou vlajkou. V rámci satanského rituálu se oženil s hercem Janem CinuNemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně Šojdrová

Eurabia.cz

Islamizovaná Anglie: Napsala, že nemiluje islámské zvyky a tak ji vyhodili od maturity Má Polsko trvat na válečných reparacích od Německa? Hlasujte!

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Jak typické pro takzvané „demokraty“! Tomáš Vyoral účtuje s Klusem za to, jak „nechtěl soudit“ NohavicuTrhání Ústavy: Milion chvilek a Minář dostali co proto. I od „svých“
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan