Egyptský "revolucionář" prozradil, zda v zemi bude občanská válka

Autor: Ondřej Kosina | Publikováno: 21.8.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Egyptský revolucionář exkluzivně pro Vaši věc: „Občanská válka nebude!“

Na dovolené v egyptském letovisku Hurghada jsem se seznámil s místním politickým aktivistou Bassemem Williamem, který patří ke křesťanské menšině a je hlavním organizátorem demonstrací v oblíbené destinaci na pobřeží Rudého moře. Vzhledem k tomu, že země pyramid je nyní v centru světové pozornosti, využil jsem této příležitosti ke krátkému improvizovanému rozhovoru, abych čtenáře serveru Vaše věc seznámil s jeho pohledem na aktuální dění. Ačkoliv je o událostech z počátku července obvykle referováno jako o vojenském puči, podporovatelé armády hovoří o „druhé revoluci“.

Proč byl prezident Muhammad Mursí svržen egyptskou armádou?

B.W.: Byl svržen, protože to žádaly miliony Egypťanů na náměstích. Lidé protestovali po celé zemi a žádali armádu, aby zasáhla a osvobodila Egypt od vlády „muslimského gangu“.

Udělal Mursí během své roční vlády něco pro obyčejné lidi? Došlo např. ke zvýšení životní úrovně nebo zlepšení ekonomické situace?

B.W.: Neudělal vůbec nic.

Je armáda dostatečně silná, aby zabránila vypuknutí občanské války?

B.W.: Ano, samozřejmě. Egyptský lid své armádě velmi důvěřuje a zkušenosti z historie dokazují, že v Egyptě občanská válka nikdy nebyla ani nebude. (Všichni dosavadní prezidenti – Gamálem Abdalem Násirem počínaje a Husním Mubarakem konče – vzešli z řad armády, pozn. aut.)

Jaká strana podle tebe zvítězí v příštích volbách? Kdo bude novým prezidentem?

B.W.: Liberální a islamistické strany budou mít přibližně stejnou podporu. Doufáme, že příštím prezidentem bude současný viceprezident Dr. Muhammad Baradej, nositel Nobelovy ceny míru a bývalý generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Salafisté ze strany Núr (Světlo) skončili v minulých volbách na druhém místě. Je tato radikální islamistická formace schopná vyhrát příští volby, jestliže bylo Muslimské bratrstvo odstaveno od moci a je nyní oslabené a v defenzivě?

B.W.: Ne. Salafisté nemají tak silnou podporu Egypťanů. Lidé odhalili, kdo hraje na náboženskou strunu, aby rozdělil národ, a to už nebude podruhé fungovat.

Jaká je role USA v egyptské revoluci?

B.W.: Američané využili naši revoluci z roku 2011, aby přivedli Muslimské bratrstvo k moci za účelem vytvoření nového pořádku na Blízkém východě a ochrany Izraele. (Antiamerikanismus je de facto jediná platforma spojující oba znesvářené tábory – stoupence armády, sekularisty a liberály na straně jedné a islamisty na straně druhé – pozn.aut.)

Viděl jsem během demonstrací kromě portrétů generála Sísího, který je nyní v Egyptě národním hrdinou, i portréty Vladimira Putina. Prosazují revolucionáři nějakou formu spojenectví s Ruskem?

B.W.: Je to pouze vyjádření díků těm, kteří naši věc podporují.

Hraje bývalý prezident Husní Mubarak nějakou roli v současné situaci? Komentuje politickou situaci z vězení?

B.W.: Ne.

Co si myslíš o válce v Sýrii?

B.W.: Podporuji prezidenta Asada, protože bojuje proti teroristům.

www.VašeVěc.cz

 

Klíčová slova: Egypt
1768 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan