Ve velmi důležité chvíli proběhla blesková návštěva Putina v Číně. Šlo o tohle

Autor: odjinud | Publikováno: 29.6.2016 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Čínská státní média komentují výsledky „bleskové“ návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Číně, která podle jejich názoru „proběhla ve velmi důležité chvíli a má zvláštní význam pro dvoustranné vztahy“.

„Ruský prezident Vladimír Putin ukončil 25. června svou první „bleskovou" návštěvu Číny v tomto roce.

Příjezd ruského prezidenta se uskutečnil v důležité chvíli pro čínsko-ruské vztahy a má zvláštní význam…

 

Výsledky návštěvy také umožnily další plánování a projektování vztahů na vysoké úrovni a všeobecné strategické spolupráce a partnerství mezi Čínou a Ruskem a určily vektor rozvoje takových vztahů, a také přidaly mocný impuls rozvoji dvoustranných vztahů", uvádějí hlavní noviny Komunistické strany Číny Žen-min ž'-pao.

Agentura Sin-chua uvádí, že současná návštěva hovoří o třech trendech v rozvoji vzájemných vztahů Číny a Ruska.

Prvním trendem je pevné usilování o nastolení spravedlivého a racionálního světového pořádku. „Zvláštní pozornost vyvolávají tři dokumenty, které byly uveřejněny během návštěvy prezidenta Putina v Číně: čínsko-ruské společné prohlášení o upevnění globální strategické stability, společné prohlášení o spolupráci v oblasti rozvoje informačního prostoru a deklarace o zvýšení role mezinárodního práva. Jednotná a sladěná činnost Číny a Ruska v řadě aktuálních otázek svědčí o tom, že obě země se stávají klíčovým faktorem a konstruktivní silou v budování globálního míru a stability", píše agentura.

Druhým trendem je prohloubení vzájemné politické důvěry a strategické spolupráce. „Během setkání s prezidentem Putinem předseda Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Čang Te-ťiang upozornil na to, že už je to 15. Putinova návštěva v Číně. A během posledních tří let předseda Si Ťin-pching pětkrát navštívil Rusko. Od roku 2013 Si Ťin-pching a Vladimir Putin uskutečnili asi 15 setkání jak během návštěv, tak i na mezinárodních fórech. Taková frekvence vzájemných kontaktů mezi prezidenty velmocí je v mezinárodní praxi vzácnost", uvádí Sin-chua.

Třetím trendem v rusko-čínských vztazích je podle názoru čínské státní agentury ochota ke kvalitnější všestranné spolupráci. „Během návštěvy prezidenta Putina v Číně strany podepsaly více než 30 dokumentů o spolupráci v oblasti obchodu, ekonomiky, infrastruktury, technologických inovací, zemědělství, financí, energetiky, sdělovacích prostředků atd…. V interview pro Sin-chua Putin jasně řekl, že snížení vzájemného obchodu mezi Ruskem a Čínou je pouze dočasné…", uvádí agentura.

Zároveň vlivné čínské noviny Global Times píší, že společné prohlášení podepsané prezidenty Ruska a Číny svědčí o „širokém konsenzu mezi dvěma prezidenty oproti hegemonii USA".

Ruský prezident uskutečnil oficiální návštěvu Číny v sobotu. Strany podepsaly několik desítek dokumentů, z nichž se většina týkala spolupráce v ekonomické oblasti.

www.ac24.cz

Klíčová slova: Rusko  | Čína
2661 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

euPortal.cz

Hamáček: Islamofobie by být potlačována všemi zákonnými nástroji. Facebook je nebezpečí pro demokraciiProč feministkám nevadí radikální islám?

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámFrancie: Súdánský imigrant se vrhl na řidičku MHD

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvratŽhavé vysílání: Umělec Jan Kraus nakousl politiku. „Víš prd“, odpověděli mu
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan