Zeman zmínil pochybnost ke kauze Rath. A varoval před nástupem diktatury

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 20.8.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Miloš Zeman v odpovědích na otázky čtenářů serveru ParlamentníListy.cz reagoval na otázky ohledně své obliby cigaret, případu Davida Ratha, ale i staré kauzy kolem Mostecké uhelné. Nevyhnul se ani častým dotazům k aktuálnímu politickému vývoji. Jednoho čtenáře varoval před nástupem diktatury. Tam by prý vedlo totální zrušení politických stran.

„Věřte mi také, že pro to, aby se nevrátila vláda koalice, jsem udělal maximum. Jsem velice rád, že se naplnila má slova, že jedinou cestou k předčasným volbám je jmenování vlády odborníků,“ reagoval prezident na výzvu, aby za žádných okolností nedopustil návrat pravicové koalice, která podle tazatele přivedla naši zemi na politické a morální dno.

Není nad kvalitní tabák

Ne všechny vzkazy a otázky čtenářů se však týkaly politiky. Miloš Zeman dostal i doporučení, aby místo běžných vyzkoušel elektronické cigarety. „Na rovinu Vám říkám, že elektronickou cigaretu jsem několikrát vyzkoušel, ale přeci jen není nad mou oblíbenou cigaretu z kvalitního tabáku,“ nedá dopustit na svoji oblíbenou značku.

Jak bylo zmíněno, dostalo se i na kauzu kolem Mostecké uhelné společnosti. „Co se týče MUS, několikrát jsem již uvedl, že Mosteckou uhelnou z větší části privatizovala ještě vláda přede mnou. Na nás už zbyl menšinový podíl, který koupila společnost Appian Group, ve které pracoval bývalý prezident Mezinárodního měnového fondu Jacques de Grott. Dost pochybuji, že by to byla podvodnická společnost,“ je přesvědčen prezident.

Přímá demokracie bez politických stran vede k diktatuře

Objevila se otázka na téma, které delší dobu prosazují iniciativy typu Holešovské výzvy. Totiž zavedení přímé demokracie bez existence politických stran. To by však podle Zemana mohlo vést k diktatuře.

„Variantu přímé demokracie bez politických stran bych nepodpořil, protože si myslím, že politické strany jsou pro fungování demokracie nezbytné a že mají přímou demokracii doplňovat, nikoliv nahrazovat. Proto jsem například pro systém referend, změnu volebního zákona, kde by si občané mohli vybírat z kandidátek více stran jednotlivé osobnosti, ale zrušení politických stran v historii vždy vedlo pouze k nástupu diktatury,“ varuje prezident republiky.

Velvyslanecký post pro Klausovou kriminálním činem?

„Není náhodou kriminálním činem i jmenování Livie Klausové za podporu proti Schwarzenbergovi?“ tázal se čtenář na Zemanem prosazované jmenování manželky bývalého prezidenta na post velvyslankyně v Bratislavě.

Podle prezidenta je nesmysl, že by měla Klausová funkci získat za odměnu. „Nejedná se o žádnou trafiku pro paní Klausovou. Osobně se domnívám, že se jedná o nejlepší personální obsazení velvyslaneckého úřadu na Slovensku. Povedu ale jednání s ministrem zahraničních věcí panem Kohoutem a uvidíme, jaký bude výsledek tohoto jednání,“ odpověděl prezident Zeman.

Zazněla otázka také na věc pozapomenutou, takzvanou Klausovu výjimku z Lisabonské smlouvy, kterou si tehdejší prezident vyjednal kvůli obavě ze žalob sudetských Němců, a na příslib Fischerovy vlády, že zařídí její prosazení. Lisabonskou smlouvu jako poslední hlava státu v EU podepsal.

Výjimku z Listiny základních práv EU si vyjednala i Velká Británie a Polsko. Jenže jejich výjimka byla v EU schválena, zatímco česká dosud nikoli. „Za prvé, výjimky pro Polsko a Velkou Británii byly zdůvodněny zcela jinými argumenty než tzv. Klausova výjimka. Za druhé, pokud je mi známo, nechce tuto výjimku ratifikovat ani sám Parlament ČR,“ odpověděl Miloš Zeman.

Pochyby kolem Rathova případu

Prezident republiky ovšem vyjádřil také určité pochybnosti nad případem středočeského exhejtmana a poslance Davida Ratha. Konkrétně nad tím, že je už více než rok držen ve vazbě.

 „Je třeba, jak říkáte, vše dát do pořádku a hlavně vyšetřit to, co se má. Jen mi nejde do hlavy, jak dlouho ještě pan Rath bude ve vazbě bez soudu. Mám takový názor, že vše do času a bude prokázána jeho nevina. Je to politický vězeň,“ psal Zemanovi čtenář.

„Ve středu začal soud s poslancem Rathem. Já osobně věřím v nezávislost našich soudů, ale na rovinu říkám, že co se týče délky vazby pana Ratha, mám v této věci i já jisté pochybnosti, ale budu plně respektovat rozhodnutí soudu,“ odpověděl čtenáři ParlamentníchListů.cz na svém profilu prezident republiky.

www.parlamentnilisty.cz

ZDE ČTĚTE VŠECHNY ODPOVĚDI PREZIDENTA REPUBLIKY NA OTÁZKY ČTENÁŘŮ

KAM DÁL:

Ruský spisovatel bez servítků: Zeman je nový motor, zato kníže jen komická postava

Doktorka Samková, členka TOP 09, vychválila Zemana a zle znectila Kalouska s knížetem

Svědectví: Pravda o incidentu s prezidentem Zemanem na Sněžce. Média zase manipulovala

Zeman: Ruský i čínský kapitál by v Čechách měl mít větší zastoupení

Senátor Doubrava: Ať německý prezident mlčí a neútočí na Zemana. Nejsme už Protektorát Čechy a Morava

Klíčová slova: Zeman
1834 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Lid je menšina terorizovaná elitami: Po Brežněvově omezené suverenitě máme omezenou demokracii. Hlasuje se, ale k ničemu to není. Vládnou média. Trumpa, Brexit i Babiše je třeba likvidovatDěsivý dokument o islamizaci a úpadku Evropy. Podívejte se, než ho smažou...

ePortal.cz

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!Velké změny neřídí konspirátoři

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan