Moskva potvrdila své jasné stanovisko vůči Kosovu a dodává: Je to hrozba pro celou Evropu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 18.8.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Rozhlasová stanice Hlas Ruska hovořila o balkánské problematice s ředitelem 4. evropského odboru ruského ministerstva zahraničí Andrejem Maslovem.

Dovolte mi zadat několik otázek, které zajímají naše posluchače. Srbové dělají všechno, co je v jejich silách, aby Kosovo a Metohije zůstaly součástí Srbska, nehledě na plány západních států vytvořit z kraje druhý albánský stát. Jaká je pozice Ruska v tomto problému?

Ruská pozice ohledně uregulování kosovského konfliktu zůstává neměnná. Moskva tvrdě a důsledně hájí základní principy mezinárodního práva, dodržování suverenity a územní celistvosti států a v rámci jejich mezinárodně uznaných hranicích. To, že Moskva a Bělehrad budou dodržovat tyto principy, je zdůrazněno i v deklaraci o strategickém partnerství, kterou 24. května letošního roku podepsaly hlavy obou států.

Zkušenost světových, a obzvlášť balkánských dějin posledních desetileté vypovídá, jak nebezpečné jsou pokusy jednostranně měnit státní hranice. Klíčovým mezinárodním dokumentem v regulaci kosovského sporu je rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244. Rusko důsledně podporuje přátelské Srbsko v otázce zachování jeho územní celistvosti. Podobné pozice se drží mnohé státy, včetně některých členů Evropské unie a NATO.

Vycházíme z toho, že pouze sami Srbové mohou určit, co je nejlepší pro jejich národní zájmy. Při zprostředkovatelské roli Evropské unie Bělehrad jedná s Prištinou o regulaci kosovského problému na politické úrovni. Budeme akceptovat jakékoli rozhodnutí, které mezi s sebou dohodnou.

Rusko a Ruská pravoslavná církev neuznávají nezávislost Kosova a Metohije. Během oficiální návštěvy Ruska nejvyšší představený Srbské pravoslavné církve patriarcha Irinej poprosil moskevský patriarchát o pomoc se zachováním pravoslaví na tomto území. Myslíte, že podíl moskevského patriarchátu na řešení kosovské otázky může mít velkou váhu?

Stěží leze přeceňovat vklad Ruské pravoslavné církve a Srbské pravoslavné církve v upevnění staletých vztahů našich zemí. Je zřejmé, že v těžké době, které zažívá srbské pravoslaví v kraji Kosovo a Metohije, ruská pravoslavná církev nemůže být lhostejná k utrpení svých bratrů. Avšak na to, jak konkrétně moskevský patriarchát plánuje spolupracovat se srbským pravoslavím, a to i na území Kosova a Metohije, je vhodnější se zeptat zástupců církve.

Kosovský problém není spojen jen s likvidací srbských pravoslavných svatyní, včetně těch, které jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO, je spojen také s teroristickými skupinami albánských separatistů a s nelegálním prodejem zbraní a drog, o kterém, mimochodem, Hlas Ruska často píše. Má Evropa, USA a Rusko cestovní mapu, jak se dostat z kosovské slepé uličky?

Skutečně, to, co se děje v Prištinou kontrolované části kraje - od demolice světového kulturního dědictví, a nejen pravoslavných svatyní, do trestných činů mezinárodního rozsahu - je přímá hrozba pro sousední země a celou Evropu. Na zamezení podobných jevů musí mít zájem všichni klíčoví hráči na mezinárodní aréně. My vystupujeme právě za takový zkoordinovaný přístup Ruska, Evropské unie a USA, provádíme pravidelné konzultace o balkánské tématice s kolegy ze západních zahraničněpolitických rezortů.

Co se týká cestovní mapy, tak srbská vláda a vláda v Prištině zvolily cestu jednání za asistence Evropské unie. Kosovo je de iure částí srbského území a srbská vláda má právo se sama rozhodovat, jak bude jednat.

AKTUÁLNĚ:

Albánská prasata z kalašnikovů postřílela 50 srbských dětí. Důkazy jsou, nikdo potrestán nebyl

Jaká je role západních médií při hledání řešení kosovského problému? Je známo, že zpracovávání veřejného mínění v Evropě a USA, obviňování Srbska ze všech možných hříchů před útokem NATO na Bělehrad bylo absolutně bezprecedentní.

Odpovědnost sdělovacích prostředků v takových citlivých otázkách jako jsou "horké konflikty", národnostní napětí, je, bezesporu, mimořádně velká. Nelze dopustit nahrazení objektivního informování o aktuální situaci schématem, ve kterém celé země a národy jsou rozděleny na špatné a dobré. Příkladem vyváženého přístupu k informování jsou taková média jako například Hlas Ruska a stále více populární u mezinárodních diváků televizní kanál Russia Today.

Předseda Hlasu Ruska Andrej Bystrickij před nějakou dobou navrhl vytvořit společný balkánský internetový portál, na kterém se budou objevovat názory politiků a exportů o problémech tohoto nelehkého regionu. Bude, podle Vašeho názoru, taková stránka užitečná?

Ano, především tím, že umožní nasměrovat, často přehnané na Balkánu emoce na klidnější a vzájemně se tolerující cestu expertních debat. Bude nutné přizvat k analýze regionálních problémů specialisty na balkánskou problematiku. Doufám, že se vám to podaří a přeji vám hodně úspěchů.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Titulek redakční.

DOPORUČUJEME:

Ruská federace nezávislé Kosovo neuznala a nikdy neuzná

Co bys dělal ty, kdybys byl Srb žijící na Kosovu? Čtěte o teroru, který místní každý den zažívají

Na Kosovu nebyla dosud vyřešena ani JEDINÁ vražda na Srbech. Albánskému řádění teď padl za oběť srbský manželský pár

Západ si zase hraje na diktátora a vydírá Srbsko kvůli Kosovu

Washington tlačí srbskou vládu, aby realizovala bruselský diktát. Američané se bojí Ruska na Balkánu

Miliardový byznys amerických válečných zločinců na Kosovu

Kosovští Srbové se nevzdávají, založili vlastní parlament

 

Klíčová slova: Rusko  | Srbsko  | Kosovo
3023 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Žádat Nebe, aby papeže Františka odstranilo, je více než naléhavou otázkou našeho přežití, a to jak na úrovni občanské, tak církevní; je načase, aby uvolnil místo člověku se zdravým rozumem a katolickou vírouPropuštěný učitel uvedl, jak neziskovky převzaly výuku ve škole. Multikulturalismus a džungle

ePortal.cz

Šéf Pirátů a satanista Ivan Bartoš reaguje na nenávistné komentáře u své fotky před duhovou vlajkou. V rámci satanského rituálu se oženil s hercem Janem CinuNemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně Šojdrová

Eurabia.cz

Islamizovaná Anglie: Napsala, že nemiluje islámské zvyky a tak ji vyhodili od maturity Ďábelská věc? Brazilský prezident utnul podporu LGBT a genderu!

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Tak co, pane Mináři? Profesor Chýla znovu o Milionu chvilek, Babišovi a ZemanoviNa to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan