Moskva potvrdila své jasné stanovisko vůči Kosovu a dodává: Je to hrozba pro celou Evropu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 18.8.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Rozhlasová stanice Hlas Ruska hovořila o balkánské problematice s ředitelem 4. evropského odboru ruského ministerstva zahraničí Andrejem Maslovem.

Dovolte mi zadat několik otázek, které zajímají naše posluchače. Srbové dělají všechno, co je v jejich silách, aby Kosovo a Metohije zůstaly součástí Srbska, nehledě na plány západních států vytvořit z kraje druhý albánský stát. Jaká je pozice Ruska v tomto problému?

Ruská pozice ohledně uregulování kosovského konfliktu zůstává neměnná. Moskva tvrdě a důsledně hájí základní principy mezinárodního práva, dodržování suverenity a územní celistvosti států a v rámci jejich mezinárodně uznaných hranicích. To, že Moskva a Bělehrad budou dodržovat tyto principy, je zdůrazněno i v deklaraci o strategickém partnerství, kterou 24. května letošního roku podepsaly hlavy obou států.

Zkušenost světových, a obzvlášť balkánských dějin posledních desetileté vypovídá, jak nebezpečné jsou pokusy jednostranně měnit státní hranice. Klíčovým mezinárodním dokumentem v regulaci kosovského sporu je rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244. Rusko důsledně podporuje přátelské Srbsko v otázce zachování jeho územní celistvosti. Podobné pozice se drží mnohé státy, včetně některých členů Evropské unie a NATO.

Vycházíme z toho, že pouze sami Srbové mohou určit, co je nejlepší pro jejich národní zájmy. Při zprostředkovatelské roli Evropské unie Bělehrad jedná s Prištinou o regulaci kosovského problému na politické úrovni. Budeme akceptovat jakékoli rozhodnutí, které mezi s sebou dohodnou.

Rusko a Ruská pravoslavná církev neuznávají nezávislost Kosova a Metohije. Během oficiální návštěvy Ruska nejvyšší představený Srbské pravoslavné církve patriarcha Irinej poprosil moskevský patriarchát o pomoc se zachováním pravoslaví na tomto území. Myslíte, že podíl moskevského patriarchátu na řešení kosovské otázky může mít velkou váhu?

Stěží leze přeceňovat vklad Ruské pravoslavné církve a Srbské pravoslavné církve v upevnění staletých vztahů našich zemí. Je zřejmé, že v těžké době, které zažívá srbské pravoslaví v kraji Kosovo a Metohije, ruská pravoslavná církev nemůže být lhostejná k utrpení svých bratrů. Avšak na to, jak konkrétně moskevský patriarchát plánuje spolupracovat se srbským pravoslavím, a to i na území Kosova a Metohije, je vhodnější se zeptat zástupců církve.

Kosovský problém není spojen jen s likvidací srbských pravoslavných svatyní, včetně těch, které jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO, je spojen také s teroristickými skupinami albánských separatistů a s nelegálním prodejem zbraní a drog, o kterém, mimochodem, Hlas Ruska často píše. Má Evropa, USA a Rusko cestovní mapu, jak se dostat z kosovské slepé uličky?

Skutečně, to, co se děje v Prištinou kontrolované části kraje - od demolice světového kulturního dědictví, a nejen pravoslavných svatyní, do trestných činů mezinárodního rozsahu - je přímá hrozba pro sousední země a celou Evropu. Na zamezení podobných jevů musí mít zájem všichni klíčoví hráči na mezinárodní aréně. My vystupujeme právě za takový zkoordinovaný přístup Ruska, Evropské unie a USA, provádíme pravidelné konzultace o balkánské tématice s kolegy ze západních zahraničněpolitických rezortů.

Co se týká cestovní mapy, tak srbská vláda a vláda v Prištině zvolily cestu jednání za asistence Evropské unie. Kosovo je de iure částí srbského území a srbská vláda má právo se sama rozhodovat, jak bude jednat.

AKTUÁLNĚ:

Albánská prasata z kalašnikovů postřílela 50 srbských dětí. Důkazy jsou, nikdo potrestán nebyl

Jaká je role západních médií při hledání řešení kosovského problému? Je známo, že zpracovávání veřejného mínění v Evropě a USA, obviňování Srbska ze všech možných hříchů před útokem NATO na Bělehrad bylo absolutně bezprecedentní.

Odpovědnost sdělovacích prostředků v takových citlivých otázkách jako jsou "horké konflikty", národnostní napětí, je, bezesporu, mimořádně velká. Nelze dopustit nahrazení objektivního informování o aktuální situaci schématem, ve kterém celé země a národy jsou rozděleny na špatné a dobré. Příkladem vyváženého přístupu k informování jsou taková média jako například Hlas Ruska a stále více populární u mezinárodních diváků televizní kanál Russia Today.

Předseda Hlasu Ruska Andrej Bystrickij před nějakou dobou navrhl vytvořit společný balkánský internetový portál, na kterém se budou objevovat názory politiků a exportů o problémech tohoto nelehkého regionu. Bude, podle Vašeho názoru, taková stránka užitečná?

Ano, především tím, že umožní nasměrovat, často přehnané na Balkánu emoce na klidnější a vzájemně se tolerující cestu expertních debat. Bude nutné přizvat k analýze regionálních problémů specialisty na balkánskou problematiku. Doufám, že se vám to podaří a přeji vám hodně úspěchů.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Titulek redakční.

DOPORUČUJEME:

Ruská federace nezávislé Kosovo neuznala a nikdy neuzná

Co bys dělal ty, kdybys byl Srb žijící na Kosovu? Čtěte o teroru, který místní každý den zažívají

Na Kosovu nebyla dosud vyřešena ani JEDINÁ vražda na Srbech. Albánskému řádění teď padl za oběť srbský manželský pár

Západ si zase hraje na diktátora a vydírá Srbsko kvůli Kosovu

Washington tlačí srbskou vládu, aby realizovala bruselský diktát. Američané se bojí Ruska na Balkánu

Miliardový byznys amerických válečných zločinců na Kosovu

Kosovští Srbové se nevzdávají, založili vlastní parlament

 

Klíčová slova: Rusko  | Srbsko  | Kosovo
2911 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan