Poslanec ČSSD Koskuba: Často se smutkem v komentářích čtenářů čtu, jak my všichni socani jsme nesoudní pitomci. Dráty a pohraničníci nám dnes moc chybí, měli by mít právo střílet...

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 22.2.2016 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

ROZHOVOR Poslanec ČSSD Jiří Koskuba připustil, že pohraničníci a pohraniční dráty nám dnes chybí. Brusel dle něj není schopen zajistit ochranu hranic. To, že pohraniční stráž dnes neexistuje, je dle něj fatální chyba. Kdyby byla, a pochopitelně ozbrojená, pak by logicky měla mít i rozkazy, a tím právo v určitých případech střílet. Otevřeně též připouští možnost vystoupení z Evropské unie. „Často se smutkem v komentářích čtenářů čtu, jak my všichni socani jsme nesoudní pitomci,“ přiznal Koskuba.

 

Objevují se názory, že přijímání imigrantů pomůže ekonomice, protože imigranti zaplní volná pracovní místa a současně prý pomohou udržet důchodový systém. Nejsou ale naopak větším nákladem pro sociální systémy než přínosem pro ekonomiku? Plus započtěme náklady na bezpečnost a následky kriminality...

Obávám se, že B) je správně. Nejsem odborník na vše. Ale pokud je mi známo, EU se potýká v mnoha svých členských zemích se značnou nezaměstnaností, ne?

Co říkáte silvestrovským událostem v Kolíně nad Rýnem a dalších německých i evropských městech?

Bylo již řečeno a napsáno mnoho. To je spíše otázka pro paní Merkelovou. Mně osobně vadí všichni grázlové. Bez ohledu na národnost a barvu pleti. Jenže momentálně žijeme v době, kdy za podobný názor můžete být bezprostředně nálepkován jako extremista. Přitom absolutně nechápu, proč jakýkoliv pachatel má dnes větší práva než oběť. Nedivte se pak, že policisté tápají. Nevědí, co vlastně mohou a co ne. Ať udělají cokoliv, takřka vždy je někdo zkritizuje. Pochopitelně i v případě, když raději neudělají nic. Nezávidím jim jejich službu. Potřebují nastavit jasná pravidla. Nebát se použít zbraň. Humanismus, nehumanismus, opak je cesta do pekel. A chaosu. Bohužel, justice v tomto směru má rovněž enormní dluh.

Co říkáte reakcím německých politiků na tyto události?

Jak kterým. Bavorsko je nám stále očividně bližší. Nejen kuchyní. Paní kancléřku a kupříkladu jejího ministra zahraničí komentovat nehodlám. Nejsem psychiatr.

Co se týče sexuálních útoků uprchlíků v Německu, publicista Jan Petránek řekl, že útoky na ženy jsou hluboko v mentalitě migrantů a uprchlíci mají hodnoty neslučitelné s našimi. Co o tom soudíte?

Pana Petránka si neskonale vážím. Jistě zná svět daleko více než já. Přesto nerad paušalizuji. Jistě, styl života, kulturu a hodnoty máme bezpochyby jako národy zcela odlišné. Natož rozdíly mezi světadíly. Možná o to utopističtější je myšlenka jednotné EU. Bez národních států. Ale že by všichni migranti měli v mentalitě vysloveně zakořeněny útoky na ženy? Omlouvám se, to mi nesedí. V muslimských zemích jsem byl. Nejde-li spíš o to, že část z nich nejsou žádní migranti. Ale vojáci. Bohužel, po celou lidskou historii se vojska zvláště na cizím území uměla chovat velmi barbarsky. Jakákoliv. Pochopitelně právě vůči ženám. A to vedle takzvaných barbarů i rytíři s křížem na prsou. Či elitní vojáci s nápisem „Gott mit uns“ na opasku.

Objevily se zprávy, že německá policie nemá vyšetřovat „drobnou“ kriminalitu přistěhovalců...

Četl jsem to. Ale jsem český, ne germánský poslanec. Pravdu tedy neznám. Přiznám se však, že mne to v současné eurodobě ani nepřekvapuje. V jistých věcech je faleš a naivní pokrytectví módou. Již jsme o tom mluvili – jde o rasismus naruby. Lžeme sami sobě. Je to pochopitelně naprostá pitomost. A to si na to zřizujeme i posty ministrů.

 

Psali jsme:

 

Šéfka Alternativy pro Německo Frauke Petry prohlásila, že by pohraniční stráž měla být připravena střílet uprchlíky, pokud to bude nutné. „Potřebujeme efektivní kontrolu (hranic), abychom zabránili neregistrovaným žadatelům o azyl ve vstupu do země z Rakouska. Žádný policista nechce střílet na uprchlíky a já si to také nepřeji. Ale střelba by měla být umožněna jako poslední možnost,“ prohlásila pro německá média šéfka AfD Frauke Petry. Souhlasíte s ní?

Nevím jak v Rakousku, ale skutečná pohraniční stráž skoro nikde neexistuje. Což, jak vidno, je značná, ne-li fatální chyba. Kdyby byla, a pochopitelně ozbrojená, pak by logicky měla mít i rozkazy, a tím právo v určitých případech střílet. Kupříkladu v USA se to na jižní hranici, mimochodem opevněné oproti Matiční ulici obrovskou zdí, děje. A nikdo je za to nekritizuje. Přestože sami „Amíci“ nás za Matiční ano.

Ale použití zbraně těmi, co mají v náplni práce nás chránit, přece není jen o ochraně hranic. Ono to je obecné. O policii jsme již ostatně mluvili. Ve sněmovně jsem vcelku bez povšimnutí vzpomněl nešťastného 25letého policistu, který při honičce ukradeného vozu řízeného recidivistou-narkomanem a jeho komplickou zbraň použil. Dokonce trefil. Pomáhal a chránil. Všechny slušné a nevinné účastníky silničního provozu. Kupodivu i GIBS dvakrát neshledala nic alarmujícího. Ale nějaký horlivý státní zástupce poslal před soud jeho. Zatímco ten grázl je na svobodě. Má cenu tohle komentovat? Obávám se, že jsme ztratili zdravý selský rozum, soudnost. Jasně, neznám podrobnosti. Žalobci i justice jsou přece nezávislé. Ale nějak nevím, omlouvám se, je-li to vždy dobře.

Premiér Sobotka řekl, že hrozbu nepředstavují uprchlíci, těm je prý třeba pomoci, ale teroristé. Prezident Zeman řekl, že ale terorismus s uprchlickou vlnou souvisí. Kdo má pravdu?

Zase budu mít asi další černý stranický puntík. Přestože tak často se smutkem v komentářích čtenářů čtu, jak my všichni socani jsme nesoudní pitomci, v tomto souhlasím s panem prezidentem. Tím pochopitelně netvrdím, že všichni takzvaní uprchlíci jsou teroristé. Ale jestliže má pan premiér zaručený způsob, jak to v té jejich záplavě falešných pasů a lživých či nejlépe naprosto neexistujících osobních údajů rozpoznat, měl by to říci. Poradit, zachránit Evropu. Budu první, kdo před ním smekne. Pan prezident mu jistě dá v říjnu na Hradě metál a z Bruselu jej navrhnou na Nobelovu cenu.

Sobotka také řekl: „Jsem přesvědčen, že levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Tihle lidé budou v budoucnu představovat levici. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus.“ Co o tom soudíte?

Každý má právo na svůj názor. Bohužel i mylný. Mne limuzína nevozí. Možná právě proto na náměstích, kde chodím, zase takovou „tragédii“ nevidím. Nebojím se tam. Zatím. Jinak nijak nesnižuji morální kvality lidí, co umí zvednout zadek a jet kamkoliv trpícím nezištně pomáhat. To slovo „nezištně“ bych prosil zdůraznit. Ale je-li toto budoucnost levice, to vskutku nevím. Nejen proto, že mi „naši“ občas vytýkají jistou pravicovost. Ono to totiž podle mne není o nějaké levici, pravici. Je to spíše o zdravém rozumu, slušnosti. Jen abychom rychle nemuseli lídra hledat daleko dříve... 

Slovenský premiér Fico řekl, že nechce, aby na Slovensku vznikla nějaká ucelená muslimská komunita. Řekl, že existuje problém s integrací imigrantů, a také řekl, když to řeknu lidově, že si nevezme na triko, aby byly ženy na Slovensku sexuálně napadány. Co si o tom myslíte?

Je premiérem Slovenska a má na to právo. Problém s integrací těchto národů snad vnímá každý soudný člověk. Přestože třeba u „Asiatů“ to zdaleka tak horké nebývá. Naopak. O sexuálním napadání jsme již hovořili. V tomto kontextu to trochu zavání i populismem. Ale i ten tu a tam do rejstříku práce vysokého politika patří.

 

Psali jsme:

 

„Trvám na svém postoji, že absolutní většina těchto lidí jsou ekonomičtí migranti (hovořil o migrantech jdoucích do Evropy z Turecka, pozn. redakce). Kdo má věřit člověku, který se necítil bezpečně v Srbsku, v Maďarsku ani v Rakousku, a tak šel až do Německa? Evidentně mu šlo o ekonomické zájmy,“ řekl Fico…

Samozřejmě, je to tak. Ale, ve vší skromnosti, říkáme tady mnozí a dlouho něco jiného?

Andrej Babiš řekl, že příliv uprchlíků do EU se musí zastavit úplně. V tuto chvíli nemůžeme vůbec nikoho přijímat a ani nemáme dle něj k tomu povinnost. Musíme prý v první řadě zaručit bezpečnost našich občanů. Ptá se, proč by z bohatství evropských zemí tvořených po generace měli žít lidé bez vztahu k hostitelské zemi a kultuře – lidé, kteří představují bezpečnostní riziko a jejichž touhou není asimilace, ale rozvrat evropské kultury. Dle Babiše není možné, aby Evropané měli menší práva než přistěhovalci, a je vyloučeno, aby se přizpůsobovali uprchlíkům. Jaký je váš názor?

Naprosto, ale naprosto shodný. Neodpustím si však, že historicky starší. Bohužel, nemám vlastní noviny, abych jej mohl jinde než v Parlamentních listech prezentovat. Pan Babiš mi jistě promine. Ale on své názory umí vždy velmi rychle přizpůsobit. Asi tak jako dobrý kapitán dokáže nastavit plachty svého korábu foukajícímu větru. Však nám taky v preferencích pořád ujíždí. Nicméně vybere-li si konečně směr, kam nejen on sám, ale „s námi“ pluje, a jako první místopředseda vlády navrhne v tomto punktu konkrétní opatření, má mé slovo, že budu hlasovat PRO. Zatím však slova jsou jen slova. Pro další odložení debaty ve sněmovně hlasovala i jeho parta.

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura říká, že neexistují umírnění muslimové a že islám je zločinná ideologie. Dle něj by bylo potřeba ihned všechny islámské migranty vrátit zpět do mateřských zemí a byl by pro vyhoštění i potomků těchto migrantů, kteří se v Evropě narodili. Rusové jsou prý de facto naši jediní upřímní silní spojenci v souboji s radikálním islámem. Každý muslim je dle něj bezpečnostní riziko a skutečně časovaná bomba. Co si myslíte o tomto?

Pan Okamura má své názory až poněkud radikální. Díky tomu pak své skalní přívržence. Nicméně tohle mi už smrdí. Dlouhá léta osobně znám kupříkladu Syřany, a nejen ty, kteří tady bezproblémově žijí. Nerad bych se proto dočkal, abych někdy osobně musel bránit vystěhování třeba našich jistých známých mladých hereček. Ono totiž přemluvit bábu či dědka je snazší než ozbrojence zkoumajícího čistotu vaší rasy. To už tady nedávno bylo. A nějak jsme i my v české kotlině sousedům-nadlidem vadili. Nevzpomínáte si? Kdyby se tohle mělo vrátit, abych se nakonec nemusel zastávat samotného pana Okamury. I když slíbit mu to mohu.

Je mi líto, ale nemohu souhlasit s rovnicí: islám rovná se terorismus. Daleko moudřeji to kdesi vyjádřil pan prezident. Asi takto: „Netvrdím, že každý muslim je terorista. Ale je zvláštní, že takřka každý terorista je muslim.“ Takže souhlasím – ostatně již před rokem jsme o tom spolu hovořili – že lodě s migranty je třeba zastavit. Ty, co přesto dorazí, neprodleně prověřit. Nejen migranty bez dokladů, jasné identity, ale i ty ekonomické vrátit. Rovněž Rusko nelze v boji proti světovému terorismu pomíjet. Naopak. Mimochodem ztráty na životech mají díky islamistům možná větší než Evropa a USA. Jenže jako by to byli mrtví druhé kategorie, nepřipadá vám?

Nu a ještě jedna, byť nemilá, poznámka. Můžete lidem v zemích, ze kterých se zrovna tlačí pryč, vytýkat, že někteří z nich v nás vidí zlo? Co jsme jim spolu s naším velkým zaoceánským spojencem za poslední roky přinesli dobrého? Lidská práva? Demokracii? Chtěli to? Ti obyčejní totiž viděli jen padat bomby, projíždět tanky. Umírat své nejbližší. A i když třeba kvůli vlastním teroristům, hněv se obrací hlavně proti nám. My tam totiž nepatříme a rozvrtali jsme, co jsme mohli. To abychom byli spravedliví. Pak asi proto na nás, naprosto všechny, hledí jako na nepřátele. Včetně těch, co s tím nesouhlasili. To je, bohužel, krutost každé války. A my svým způsobem v ní už jsme. Je mi líto.

 

Psali jsme:

 

Vidíme, že Schengen je věc pro dobré počasí, ale když přijde bouřka, prosakuje a valí se přes něj povodeň. V okamžiku, kdy EU hranice nijak nehlídá, cizí lidé libovolně bez jakékoli registrace překračují hranice a pohybují se po Evropě. Současně vidíme, že už nyní jsou v západní Evropě obrovské muslimské komunity podhoubím pro terorismus. Neměl by si náš stát vzít zpátky pravomoc, kdo může vstoupit na naše území? V okamžiku, kdy není chráněna vnější hranice EU? První je věc, že kontrolou hranic zamezíme přílivu uprchlíků, a druhá věc, že v západní Evropě jsou občané EU muslimského vyznání, kteří jsou zapojení do hnutí teroristů. Ale muslim, který žije třetí generaci v Německu a je třeba terorista, může libovolně překročit hranice naší země, nikdo ho na hranicích nezkontroluje, nezadrží a zde může u nás něco spáchat. Jedním ze znaků suverénního státu je, že kontroluje své hranice a kontroluje právo na svém území, které je vytyčeno hranicemi. Jakmile někdo poruší zákon u nás, překročí hranice, náš stát už toho člověka těžko potrestá...

I o tom jsme již mluvili. Jasně, i mně vyhovovalo, že jsem se náhle nemusel ve frontě klepat někde na hranici s NDR. Aby mi pak podmračená celnice prošacovala škodu 1000 MB, kde se skrývaly dvě šišky métského salámu, botičky pro dceru a mašinka k pikovláčku. Natož že jsem náhle mohl volně vjet do Německa západního! Takže když se stříhaly pohraniční dráty a zrušili nejen pohraničníci, ale i celnice, měl jsem radost. Uznávám, že náhle nám to dnes moc chybí. Jenže alespoň já jsem něco podobného, co prožíváme, před 26 lety netušil. Rozhodnutí, zda se k tomuto systému vrátit, je velmi závažné. Učiníme-li ho – a možná i budeme muset – je to konec nejen Schengenu. Je to konec EU. Ale ten už možná nastal tak jako tak. Není však divu. Papaláši v Bruselu nejen že na ochranu vnějších hranic EU zapomněli. Oni ji totiž očividně ani zajistit neumí.

I kdybychom nepočítali současnou migrační vlnu, tak již před ní existovaly odhady, že v západní Evropě budou mít muslimové většinu do 40 let. Takže v Německu, Francii, Británii, Belgii, Nizozemí a tak dále mohou nastavit muslimská pravidla a právo šaría. Budou ovládat velké země EU a pak muslimské zásady mohou prosazovat vůči nám. Není pro nás EU z tohoto důvodu hrozbou a není pro nás řešení utvořit nějaké uskupení států kolem Visegrádu a části Balkánu, které by se tomu bránily?

Po bitvě každý kaprál generálem. Ty odhady byly rozumné. Ve vší úctě, nejen však muslimové. Když jsem jel kupříkladu v Amsterodamu či Paříži metrem, tak my běloši jsme byli ve vagónu v drtivé menšině. Spíše to vypadalo jako v Nairobi. Mají-li tam vůbec metro. Jak to tady bude vypadat za 40 let, vskutku nevím. Jenže i já jsem za to zodpovědný. Ostatně my všichni, co právě žijeme. Jsme tady také jenom díky našim předkům. Právě však prožíváme období, kdy se už nám, konzervativním euroskeptikům, tolik nenadává. EU je v superkrizi. Vstoupili jsme přitom do ní po dlouhém čekání rádi a dobrovolně. Po referendu, rozhodnutím většiny. A je zcela fuk, že jsem byl proti. Zda z ní zase vystoupit, to se možná brzy uvidí. Pochopitelně mám na mysli EU, ne tu superkrizi. Ostatně ani Jiří z Poděbrad jednotu křesťanských panovníků proti pohanům neposlepoval. Ale rozhodnout by o tomhle měli zase lidé. V referendu.

Uskupení typu Visegrádské čtyřky jistě svůj význam má. Bude-li vůle se dohodnout. A dohody dodržet. Posledně nám Poláci tak trošku asi vrátili vydrancování Krakova za Přemyslovců. Ale i tohle je realita. Původně se na maďarském Vyšehradě u Dunaje roku 1335 jako trojka sešli tři křesťanští králové – český, uherský a polský. Slovensko nebylo. Pak spolu podepsali smlouvu vlastně o protihabsburské koalici. Jen na okraj, náš král Jan byl nejen jménem, ale i původem Lucemburk. Uherský Karel I. Robert zase Francouz. Jedině Kazimír III. Veliký Polák. Tak i tak. Nu a přesto nás nakonec stejně a na dlouhá léta všechny tři (či čtyři – abych neurazil) Habsburkové převezli.

Připomeňme si též závěrem, že v posledních desetiletích vedle mnohých evropských politiků selhaly i křesťanské církve. Pro většinu lidí ztratily kredit morální autority. Přitom ne všude byla totalita. A na hejtmana Žižku to snad už vůbec svádět nemohou.

www.parlamentnilisty.cz

 

Klíčová slova: EU  | islám  | ČSSD  | imigrace
2209 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

euPortal.cz

Hamáček: Islamofobie by být potlačována všemi zákonnými nástroji. Facebook je nebezpečí pro demokraciiProč feministkám nevadí radikální islám?

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámUž banální: Hromadné znásilnění imigranty v Německu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat,,Jděte pryč! Nebo odejdu já." Vstoupila do Trikolory, toto následovalo
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan