Amerika chce ovládnout i internet. Putin reagoval zvláštním bezpečnostním plánem
Rusko zformulovalo koncepci kybernetické bezpečnosti
Vladimir Putin podepsal dokument, v kterém je vyložen postoj RF k problému mezinárodní informační bezpečnosti a vyznačeny vektory aktivit Moskvy v této sféře. Má to pomoci v prosazení ruského přístupu k otázkám kybernetické bezpečnosti na světové aréně a zároveň v zlepšení spolupráce domácích zainteresovaných úřadů a organizaci. Experti připomínají mírumilovnější povahu ruské strategie v porovnání s americkou.
Plný název dokumentu, který podepsal Putin je následující: Základy státní politiky Ruska v oblasti mezinárodní informační bezpečnosti na období do roku 2020. Zvláštností daného dokumentu je jeho globálnost: poprvé jsou tu dány dohromady základní návrhy Moskvy ve sféře zajištění kybernetické bezpečnosti.
V dokumentu jsou vyzdvihnuty 4 hlavní pro Rusko hrozby. První je použití informačních a komunikačních technologií jako informační zbraně ve vojensko-politických účelech. Druhou je teroristické uplatnění těchto technologií. Třetí hrozbou jsou kybernetické zločiny. Včetně nelegitimního přístupu k počítačovým informacím, vytvoření a šíření škodlivých software. Čtvrtá hrozba je použití internetových technologií na „zásah do vnitřních státních záležitostí“, „porušení veřejného pořádku“ a „propagandy myšlenek povzbuzujících k násilí.“ Čelit všem těmto hrozbám hodlá Moskva spolu se svými spojenci, především členskými státy ŠOS, OSKB a BRICS. Mezitím je možnosti vojenské odpovědi v Putinově koncepci věnováno dost málo pozornosti. Vysvětluje se to tím, že podobné otázky jsou zapsány do jiných dokumentů, míní expert Oleg Děmidov:
"Sepsání podobných dokumentů se věnuje ministerstvo obrany, které v současné době aktivně vytváří analog amerického kybernetického velení. A je celkem možné, že také v našich dokumentech ministerstva obrany budou obsaženy dost tvrdé varianty odpovědi na masové transhraniční kybernetické útoky."
Dodáme, že se podle mínění expertů ruský přístup k světové kybernetické bezpečnosti značně liší od amerického. USA mají za cíl zajištění vlastní převahy a globálního dominování v kybernetickém prostoru. Přitom v příslušných amerických dokumentech stojí, že si Washington ponechává právo na odražení kybernetického útoku s nasazením konvenčních zbraní. Rusko ale o nadvládu v kybernetickém prostoru neusiluje. Místo toho trvá na přijetí stejných pravidel pro tuto sféru, která by umožnila vyhnout se kybernetickým zločinům a kybernetickým válkám.
Vyšlo na czech.ruvr.ru
Titulek redakční.
KAM DÁL: