Putin ukázal svoji zásadovost. Vysmál se nabídce, aby zradil Sýrii výměnou za "ohromnou" zbrojní dohodu

Autor: AC24.cz | Publikováno: 11.8.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Jednou z poněkud překvapivějších novinek, která vytanula včera, bylo to, že Saúdská Arábie zoufale rozhořčená neutuchající ruskou podporou syrského režimu a odmítáním opustit Syrskou armádu, a tak umožnit provedení katarského plánu na protažení jejich plynovodu do Evropy přes Sýrii, potichoučku přilezla k Putinovi s návrhem na ohromnou zbrojní dohodu a slib posílit ruský vliv v arabském světě, jen když Putin opustí syrského Asada. Těžko pro kohokoliv po včerejším Obamově diletantské chybě, kterou Putina odcizil Západnímu světu (a samozřejmě i jemu vazalským státům jako Saúdská Arábie), přichází jako překvapení, že ten řekl prostě ne.

To jistě pro nikoho nepřichází jako žádné překvapení, protože jak už jsme před tím vysvětlili, největší ztrátu by z opuštění Sýrie Ruskem (o čemž jsme předpovídali, že k tomu nikdy nedojde) neměl nikdo jiný než nejdůležitější ruská společnost – Gazprom – který by ztratil svůj úchop evropské energie, jelikož by ho Katar jako prodejce plynu vytěsňoval.

To, co je na tom všem šokující, je to, že Saúdská Arábie byla tak hloupá či tak naivní, že si mohla myslet, že Putin by se dobrovolně vzdal geopolitické kontroly nad insolventní Eurozónou, kde má podle některých ještě větší vliv než Evropská centrální banka či Bernanke. Zvláště v zimě.

Od AFP:

31. července se prezident Vladimir Putin, silný zastánce syrského vůdce Bášara Asada, setkal s vlivným šéfem zpravodajství Saúdské Arábie princem Bandar bin Sultanem, přičemž poté jak Moskva, tak Riyadh obsah rozhovorů držely pod pokličkou.

„Bandar bin Sultan se každé dva roky setkává se svými ruskými protějšky, tentokrát se ale chtěl setkat s hlavou státu,“ řekl evropský diplomat, který pendluje mezi Beirutem a Damaškem.

„Během této schůzky v Kremlu saúdský činitel vysvětlil svému partnerovi, že Riyadh je připraven v době, kdy se Spojené státy z tohoto regionu odpoutávají, pomoci Moskvě sehrát na Středním východě větší roli.“ Bandar navrhl, že Saúdská Arábie od Ruska nakoupí zbraně za 15 miliard dolarů (11 miliard euro) a bude „v této zemi významně investovat,“ řekl tento zdroj.

A tady to začíná být legrační:

Saúdský princ rovněž Putina ujistil, že „ať po Asadovi přijde jakýkoliv režim“, tak bude „zcela“ v rukou Saúdů a nepodepíše žádnou dohodu, která by umožnila kterékoliv zemi ze Zálivu, aby přepravovala plyn přes Sýrii do Evropy a konkurovala ruskému exportu plynu, řekl tento diplomat.

Správně. Samozřejmě, že když se ukáže, že Saúdové o této drobnosti lhali, tak to nebude nikdo jiný než USA, kdo do toho vstoupí a budou v Sýrii bránit svého zbrusu nového „spojence“.

Asad v roce 2009 odmítl podepsat s Katarem dohodu o pozemním plynovodu, který by vedl ze Zálivu do Evropy přes Sýrii, a ochránil tak zájmy svého ruského spojence, který je vrcholným dodavatelem zemního plynu pro Evropu.

Arabský diplomat s kontakty v Moskvě řekl: „Prezident Putin zdvořile svůj protějšek vyslechl a sdělil mu, že jeho země nebude svou strategii měnit.“

„Bandar bin Sultan pak dal Rusku na srozuměnou, že v Sýrii zbývá jako jediná možnost vojenská, a že by měli zapomenout na Ženevu, protože opozice se jí nezúčastní.“

Rusko a Spojené státy už měsíce zkoušely zorganizovat mezinárodní mírovou konferenci mezi Asadovým režimem a opozicí, co má proběhnout v Ženevě, až dosud však bezvýsledně.

Syrský politik, kterého se zeptali na schůzku Putin-Bandar, řekl: „Bylo tomu tak stejně před tím s rozhovory Kataru s Lavrovem, Saúdská Arábie si myslí, že politika je prostě záležitostí skupování lidí a zemí. Nechápe, že Rusko je velmoc a že tohle není způsob, jakým koncipuje politiku.“

„Sýrie má s Ruskem ve všech oblastech úzké vazby už více než půl století a saúdské riály nebudou tím, co tento fakt změní,“ dodal.

Ke schůzce mezi Bandarem a Putinem došlo uprostřed napětí mezi Moskvou a Riyadhem kvůli konfliktu v Sýrii, jelikož Rusko Saúdy obvinilo z „financování a vyzbrojování teroristických a extremistických skupin“ ve válce, která od března 2011 zabila více než 100 000 lidí.

Ač na tuto schůzku nedošlo k žádné oficiální reakci, ruští experti rovněž řekli, že Putin saúdskou nabídku zjevně odmítl.

Podle vojenského experta Alexandra Golze z on-line opozičních novin Ejedněvny, „takováto dohoda vypadá extrémně nepravděpodobně.“

Samozřejmě, že je to tak, protože tím, co je pro americkou vládu JPM a Goldman, tím je pro Rusko Gazprom.

To, co je tu nejzajímavější, je to, že Rusko teď aktivně rozpíná svá křídla nejen proti USA, ale i proti jejich hlavním zahraničním spojencům. Což znamená jediné, že konfrontace s Izraelem, buď přímo kvůli Íránu, nebo jinak, je jen otázkou času.

Tyler Durden

Překlad: Miroslav Pavlíček

www.ac24.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Vladimir Putin sdělil světu jasné priority Ruska v zahraniční politice

Gérard Depardieu: Miluji svého prezidenta Putina a učím se rusky!

Víme, čím Vladimir Putin na významném summitu pohrozil Obamovi a celému západu

Vladimir Putin promluvil o Pussy Riot

Klíčová slova: Rusko  | Putin  | Sýrie
3042 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan