Ze spolehlivého zdroje - České televize – se dozvídáme, že Zeman je špatný prezident. Naproti tomu nositel správných, tedy nepopulárních názorů Jiří Dienstbier činí dobře

Autor: Ivan David  | Publikováno: 23.11.2015 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Z mainstreamových médií jsme neustále varováni před populismem. Wikipedie (zde) nabízí charakteristiku populismu: "prosazování rychlých a líbivých, ale těžko uskutečnitelných řešení složitých socio-ekonomických problémů". Z kontextu plyne, že populismus je odsouzeníhodný. Správné je tedy zřejmě prosazování pomalých neoblíbených, ale lehko uskutečnitelných řešení jednoduchých problémů. Zamyslíme-li se nad tím, je jasné, že vláda postupuje správně. To je v naší bouřlivé době uklidňující.

Vadí-li i samotné prosazování, pak je optimem neprosazování. A zde má vláda ještě určité rezervy. Zdá se, že společnost opět dospěla do svého optima, kdy už není co zdokonalovat a vláda si je toho vědoma a podle toho nekoná. Zajímavé je, že po takových radostných obdobích obvykle následovaly revoluce či převraty. Příkladem takového stavu, kdy vláda prosazovala pomalá, neoblíbená a lehko uskutečnitelná řešení byla vrcholící normalizace. Dosažení ideálu je patrné například z názvu zásadního projektu: "Soubor opatření ke zdokonalení plánovitého řízení". Strategií byly drobné krůčky k pomalému řešení již skoro neexistujících problémů. I nyní jsme zřejmě došli na konec cesty, už téměř není co zdokonalovat, cíle bylo dosaženo. Ale zdá se, že lid (populus) si toho i přes intenzivní práci médií není vědom.

("...Pak jsou tady lidé někteří, kteří vědí, ale nevěří, věří jen, že jim to projde, na ty ale brzo dojde!" J.R. Pick, 1968)

Ale nezakrývejme si, že jsou mezi námi škarohlídi, kteří poukazují na problémy, které jsou pro vládu neexistující, protože je nevidí. Loajální občan je také nemá vidět. Neloajální občan je vidí a chce je řešit rychle a líbivě, tedy ke spokojenosti většiny občanů. A zde se skrývá ono nebezpečí, protože moudrých a loajálních občanů začíná být nějak málo. To dokonce přiznal i Českou televizí pozvaný a proto jistě loajální a moudrý politolog Daniel Kroupa (zde od 37. minuty). Řekl, že projev na Albertově byl určený příznivcům prezidenta Zemana. Řekl to káravě, takže je to špatně. Ještě vloni postupoval Miloš Zeman podle vědce-politologa správně, protože vystoupil sice na stejném místě, ale tam se tehdy shromáždili jeho nepříznivci, kteří na něj házeli vejce. Od té doby dělá prezident podle vědce jednu chybu za druhou, jezdí o republice a řeční tam, kde se shromažďují jeho příznivci. Naproti tomu nositel správných, tedy nepopulárních názorů Jiří Dienstbier činí dobře, mluví z obrazovky ke svým nepříznivcům. 

Daniel Kroupa si myslí, že prezident by měl mluvit tak, aby se to líbilo nejen těm, kteří s nim souhlasí, ale i těm, kteří s nim nesouhlasí. Náročný úkol. Vyžaduje vědeckou erudici. Daniel Kroupa byl úspěšný politik, dokázal proti sobě sjednotit tolik občanů, že přestal být politikem. Od té doby se opět věnuje vědě. K Zemanovu vystoupení řekl doslova: "Ti, kteří s ním souhlasí, zdá se, že teď mají většinu a ti kteří s ním nesouhlasí jsou v menšině." Protože se ze spolehlivého zdroje - České televize dozvídáme, že Zeman je špatný prezident, je zřejmě úkolem dobrého prezidenta získat na svou stranu menšinu. 

Jak nemít předsudky

Prezident Zeman se podle Kroupy snaží být "mluvčí lidí, kteří mají předsudky". "Předsudek" je krásné slovo. Britský psychiatr Dr. Dalrymple se ptal vzdělané ženy každodenně týrané manželem kriminálním recidivistou, proč se za něj provdala. Odpověděla, že přece nelze mít proti lidem s kriminální minulostí předsudky. Tak je to správné. Vzdělaní lidé přece nemají mít předsudky. Proto se dnes ze všech stran dozvídáme, že proti muslimským přistěhovalcům nemáme mít předsudky a proto si nemáme všímat toho, co se děje v muslimských čtvrtích západních velkoměst a už vůbec s tím nespojovat páteční události v Paříži (o letadle zříceném na Sinaji už vůbec nemluvme, vždyť to byli převážně Rusové). 

Naprosto správný a vědecky ověřený je nepopulismus, tedy vyjadřování názorů, s nimiž občané nesouhlasí. Tak lze dosáhnout nezvolení, jak se to podařilo Danielu Kroupovi. Chová-li se takto správně celá vláda, může to vést k jejímu pádu. Doufejme, že se vláda od správného kursu neodchýlí. Začne nový cyklus na jehož konci bude znovu nepopulární vláda převážně neloajálních občanů.

 
http://www.novarepublika.cz/

Klíčová slova: Zeman
2238 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopaduMísto aby bažinu České televize vysušili, tak ji zakonzervovaliZohyzděné památníky Rudé armády. Ta špína si vybrala zbraně špatně... Prolhaná nenávist ztrácí dech. Tím odpornější vypouští jed. Už nekape jen z pomníku maršála I. S. KoněvaJsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslíme

euPortal.cz

Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunisty

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvyA tohle víte? Klaus ml. šokoval o Gretě Thunbergové. Jenže...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan