Bye bye Ameriko! Káhira si zvolila Moskvu. O aktuálním dění a Obamově porážce v Egyptě

Autor: odjinud | Publikováno: 30.7.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Egyptské zdravotnictví ohlásilo, že zabito bylo 29 protestujících z Muslimského bratrstva a 650 zraněných – ne více než 100 mrtvých a 4 000 zraněných, jak tvrdilo Bratrstvo, že vzniklo z ostré palby, o níž říkalo, že byla v sobotu ráno 27. července zaměřena proti jejich příznivcům u mešity Rabaa al-Adawiya v Nasser City. Před tím ministr vnitra Mohammed Ibrahim volal po ukončení třítýdenního sezení u této mešity domáhajícího se reinstalace svrženého presidenta Mohameda Morsiho a po obnovení pořádku v ulicích Káhiry po dvou masivních soupeřících demonstracích z páteční noci. Vojska tvrdí, že miliony demonstrovaly podporu armádě na náměstí Tahrir. V Eilatu bylo slyšet exploze z bojů na Sinaji.

V pátek v noci DEBKAfile hlásila: V pátek 26. července Káhirské ulice a náměstí zaplnily statisíce demonstrantů v soupeřících shromážděních krátce poté, co byl svržený president Mohamed Morsi formálně obviněn a na 15 dnů zadržen. Náměstí Tahrir bylo zaplněno davy reagujícími na apel ministra obrany generála Abdel Fattah El-Sisiho, aby dostal mandát k podpoře boje vojsk s „teroristy“. Další ohromný dav, tentokrát přívrženců Morsiho, zaplnil ulice kolem mešity Rabaa al-Adawiya v Nasser City.

Provojenští demonstranti místo aby zaměřili svou zlobu proti svrženému Muslimskému bratrstvu, řvali „Bye Bye America!“ zatímco ohromné transparenty, jimiž mávali nad hlavami, zobrazovaly trio generála El-Sisiho, Vladimira Putina a Gemal Abdel Nassera, který Egyptu vládl v 60. letech v úzkém spojenectví se Sovětským svazem. Jejich soupeři v jiné části Káhiry skandovali „Pryč se Sisim! Presidentem je Morsi! Táhni, armádo!“ V Alexandrii bylo ve srážkách mezi přívrženci a oponenty Muslimského bratrstva zabito pět lidí.

Anti-americké transparenty nesly poselství: Nezáleží na tom, jestli president Barack Obama odmítne Egyptskému lidu US podporu, protože vojáci i tak vystoupí proti Muslimskému bratrstvu, Káhira si už zvolila Moskvu.

V pátek ráno se na sociálních sítích včetně Facebooku začaly objevovat zprávy ze zdrojů blízkých Putinovi, že Moskva uvažuje o dodávkách pokročilých stíhacích bombardérů Egyptu, aby nahradily letouny F-16, jejichž dodávku Obama ve středu 24. července suspendoval. To bylo gesto, aby ukázal nelibost US presidenta nad tím, že generál El-Sisi odmítl požadavky na propuštění svrženého presidenta a na integrování Muslimského bratrstva do přechodné vlády.

Vojska dala v pátek Muslimskému bratrstvu ultimátum, aby novou situaci schválilo. Bratrstvo, jehož přívrženci vydrželi sedět v Nasser City už 20 dnů, na to nereagovalo.

Vojáci podle toho utáhli šrouby o jeden závit.

Káhirský vyšetřující soudce v pátek nařídil zadržení svrženého presidenta Morsiho na 15 dnů a přidal k vyšetřování obvinění ze spiknutí s palestinským Hamasem na zosnování útěků z vězení při revoluci 2011 a ze spřažení s Hamasem při zabíjení policistů a vojáků.

Od puče je držen na neznámém místě. Za tato obvinění by potenciálně mohl dostat trest smrti.

To se vztahuje k útoku ozbrojených mužů, kteří 5. srpna 2012 zabili 16 egyptských pohraničních policistů v jejich táboře v severozápadním Sinaji u Rafahu. Obžaloba tvrdí, že má důkazy, že přepad byl zosnován Morsim a Muslimským bratrstvem, aby vylíčil Egyptské ozbrojené síly jako postradatelné síly. Tento útok rozpoutal současné salafistické povstání proti egyptským vojenským a policejním cílům na Sinaji.

Další obvinění má vztah k přepadu vězení Wadi Natroun v závěru roku 2011 při povstání proti Hosni Mubarakovi, které vydobylo cestu ven z vězení tisícům vězňů včetně Morsiho a dalších vůdců Muslimského bratrstva.

Podle zpravodajských zdrojů DEBKAfile bylo tohle vydobytí z vězení provedeno speciálními sítěmi Hizballáhu a Hamasu, které byly zřízeny ve městech patřících ke Káhiře a kolem Suezského kanálu za účelem subverze a terorismu. Radikální Hamas je výhonkem a spojencem egyptského Muslimského bratrstva, a ten je teď pevně v hledáčku vojenského režimu jako nepřátelská síla.

Tohle vojenské převzetí moci z 3. července nabývá aspektů neo-Nasserovské revoluce. Mnozí Egypťané se začínají obracet k Moskvě jako k prvořadému spojenci své země místo Washingtonu. Všimli si, že Putin se ukázal být nepřítelem Muslimského bratrstva zrovna tak v Sýrii jako v Egyptě.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.debka.com - www.reformy.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo je skutečným hybatelem nepokojů v Egyptě?

Řešení pro Sýrii? Nechat je bít a počkat na vítěze! Sami máme v Evropě multibordel a dluhy

Takto se vyhazují vaše peníze: EU otevřeně financuje rozvracení východních a afrických zemí

Klaus: Arabské jaro nepřinese triumf svobody a demokracie

Je to oficiální: Al-Kájda potvrdila spojení se syrskou "opozicí". Američané ji přesto financují

Klíčová slova: Putin  | Egypt
1889 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan