Hegemonie dolaru na světových trzích asi brzy skončí. Rusko a Čína mají řešení a uvádí ho do praxe

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 28.7.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Rusko a Čína se sjednotily v boji proti dolaru jako hlavní rezervní valutě. S tímto prohlášením vystoupil významný americký trader Russ Winter. Experti tvrdí, že Moskva a Peking už uskutečnily první část svého plánu, který je namířen proti hegemonii dolaru na světových trzích.

Rusko a Čína zvolily složitou taktiku: co možná nejširší oslabení pozice dolaru v mezinárodním obchodování a upevnění vlastních valut prostřednictvím nákupu zlata. Podle názoru analytiků to je pouze následek. Příčinou je propad americké ekonomiky a platební schopnosti dolaru celkově. Kvůli růstu peněžní masy může americká měna v příštích třech letech zlevnit až dvojnásobně. Peking s Moskvou budou vynuceny bránit své valuty před takovým scénářem, proto také převádí rezervy do zlata.

Jak uvedl Russ Winter, plán spojenců je jednoduchý: postupně navyšovat konvertibilitu rublu a jüanu a jejich roli v mezinárodním obchodování, a poté je nominovat na rezervní měny. Avšak den vítězství nad dolarem (a také nad eurem a librou) je ještě daleko. Aby svět přijal nějakou měnu jako rezervní, musí odpovídat určitým podmínkám, zdůrazňuje finanční expert Ivan Fomenko:

-Zaprvé, země musí mít otevřený měnový trh a konvertovatelnou valutu. Zadruhé, země, které usilují, aby jejich měna získala status rezervní, musí mít spolehlivé a transparentní finanční instituty. Za třetí je nutné mít důslednou politiku finančních rezortů. A začtvrté, což je nejdůležitější, aby společnosti byly připraveny uzavírat smlouvy s použitím této valuty.

Čína ještě v roce 2009 prohlásila, že dominantní postavení jedné měny ve světě hrozí vysokým rizikem rozšíření krize. Ruská vláda také podpořila rozšíření počtu rezervních měn a dokonce navrhovala rubl jako jednu z nich. Prohlášením to neskončilo.

Rusko, Írán, Angola, Súdán a Venezuela se dohodly, že za dodávky ropu budou platit jüany. Nyní se ve světě platí denně za 5 milionů barelů ropy čínskou měnou. Co se týká Moskvy, tak o žádné oficiální dohodě s Pekingem o podpoře jüana není známo. Nehledě na to, její kroky však vypovídají o podpoře čínské politiky, říká expert ruské Vysoké školy ekonomiky Alexej Maslov:

- Žádné přímé dohody mezi Čínou a Ruskem ohledně blokování dolaru neexistují. Rusko je, podle mého názoru, jedním z hráčů v tomto velkém plánu Číny. Pro Moskvu je to výhodné z taktického hlediska. Ale ze strategického hlediska posílení takové země, jako Čína, může vyvolat znepokojení.

Další krok Russ Winter srovnává s "podkopnutím stoličky pod Washingtonem, který má hlavu v oprátce." Většina analytiků si ale myslí, že americká "stolička" je udělána kvalitně. A aby se definitivně rozhoupala, bude potřeba minimálně 5-10 let.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

ČTĚTE TAKÉ:

Klíčová událost: V Rusku předložen zákon o podřízení centrální banky národním zájmům

Co je čínské, to je špatné; mimo dolary, jimiž Čína zachraňuje svět

Čína, Rusko a další založili alternativu Světové banky a Mezinárodního měnového fondu

USA jako velmoc končí. Čína chystá vydání nové světové měny kryté zlatem

Světové panování USA se chýlí ke konci: Rusko navrhuje upevňování vztahů s Čínou a dalšími státy BRICS

Úspěch Číny je mimo všechna měřítka, brzy převálcuje Ameriku

2997 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvila„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan