Dohra církevních restitucí: Procházková hrozí Dukovi soudem. Víme proč

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 27.7.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Kardinál Dominik Duka nedávno předal apoštolskému nunciovi v Praze petici odpůrců tzv. církevních restitucí. Zdánlivě vstřícné gesto ale bude mít možná dohru u soudu. Duka totiž předání petice doprovodil průvodním dopisem, v němž se podle protirestitučních bojovníků jejich činnosti vysmívá. ParlamentnímListům.cz to řekla iniciátorka petice Lenka Procházková.

Organizátoři odporu proti církevním restitucím předali 6. července kardinálu Dukovi protestní dopis určený pro papeže Františka, který petiční formou podepsalo zhruba sedm set lidí. Petice byla podle slov Lenky Procházkové předána do rukou pražského arcibiskupa proto, aby o celé věci věděl. Ten se k tomu ale na svém webu vyjádřil formou, která se odpůrcům miliard pro církve vůbec nelíbí.

 „Paní Procházková, iniciátorka petice, hovořila v květnu o 50 000 podpisů, nyní přikládá podpisové archy se 700 podpisy. I to je svědectví, za jakou část obyvatelstva hovoří,“ uvedl mimo jiné kardinál Dominik Duka.

Sbírání podpisů pokračuje, předání bylo symbolické v den upálení Husa

Počet dosud předaných podpisů ale Procházková zdůvodňuje jednoduše. „Připadalo nám správné spojit připomínku Husova odkazu s odevzdáním dopisu včetně prvních petičních archů s podpisy. Sběr podpisů tím samozřejmě neskončil. Další podepsané archy budeme odevzdávat už přímo papežskému nunciovi v ČR. V první fázi jsme však nechtěli arcibiskupství vynechat, připadalo nám správné, aby kardinál věděl, co jsme papeži napsali,“ sdělila spisovatelka a bojovnice proti církevním restitucím.

Problematičtější prý je ale jiná pasáž kardinálova průvodního dopisu. „Nynější řešení je cestou k ukončení finanční závislosti církví na státním rozpočtu, vede k sebefinancování církví. Rozhodnutí poslanců Parlamentu a konstatování Ústavního soudu o tom, že zákon je správný, je legitimní. Skupina, která petici podepsala, je představitelem postkomunistických a antiklerikálních názorů. Není to názor většinový,“ napsal Dominik Duka apoštolskému nunciovi, tedy velvyslanci Vatikánu.

Petenti jsou podle Duky představiteli postkomunistických názorů

Podle Lenky Procházkové je to obrana útokem. „Že naše tvrzení budou šmahem zpochybňována, se samozřejmě dalo čekat. Závěr je už ovšem vyloženě urážlivý. Pan kardinál napsal, že skupina, která petici podepsala, je představitelem postkomunistických a antiklerikálních názorů. Tím se dotkl cti sedmi set českých občanů, kteří text petice podepsali. Jako iniciátorka petice pokládám za svou povinnost řešit nejprve toto,“ řekla ParlamentnímListům.cz spisovatelka.

„Není možné, aby vysoký církevní hodnostář označil několik set lidí, kteří prokázali svou občanskou odpovědnost a chcete-li i statečnost, za přívržence komunistického režimu. Ti lidé se jen velmi těžko mohou bránit takové denunciaci. Protože však ve vyjádření pro papeže zmínil pan kardinál pouze mé jméno, je potřebné, abych zareagovala jako první. Jako někdejší signatářka Charty 77 opravdu nehodlám mlčet k tomu, aby mi kdokoliv podsouval komunistické smýšlení. Nejsem ani proti církvím, natož víře v Boha,“ uvádí zřetelně.

Pokud se kardinál neomluví, půjde prý před soud

Na druhou stranu však podle svých slov celý život vystupovala proti manipulaci s pravdou a zjevné nespravedlnosti. „Proto nyní budu po panu kardinálovi žádat, aby se veřejně omluvil, například prostřednictvím ParlamentníchListů.cz, všem občanům, kteří podepsali dopis papeži, že je označil za představitele postkomunistických a antiklerikálních názorů, aniž by toto mohl dokázat. Jestliže k veřejně publikované omluvě nedojde do konce srpna tohoto roku, jsem připravena vstoupit s kardinálem do občansko-právního sporu,“ pohrozila Procházková kardinálu Dukovi soudem.

„Každý, kdo sleduje dopad politiky na veřejné mínění, ví, že se zněním zákona o tzv. církevních restitucích nesouhlasí zhruba 80 procent obyvatel ČR. Ví to i pan kardinál, kterého se ta věc bezprostředně týká. O dopise papeži Františkovi se však tištěná média téměř nezmiňovala, na tiskové konference, které jsem k této věci svolávala, se novináři příliš nehrnuli, takže většině občanů uniklo, že petice existuje. Pouze díky internetu a občanským aktivitám se podařilo shromáždit těch prvních několik set podpisů,“ prozrazuje dále Lenka Procházková.

„Potomci musí vědět, že jsme bránili pravdu“

Všechny petiční archy prý kopírují a archivují. „Důvodem je to, aby se naši potomci dověděli, že v rozhodující chvíli tady byly stovky lidí, kteří nemlčeli a hájili pravdu svými jmény. Dnes nás kardinál dehonestuje jako podezřelou skupinku. S tou taktikou mám své zkušenosti. Má je i bývalý politický vězeň a nynější kardinál pan Duka. Je trochu hořké pozorovat, jak rozdílně nás tyto zkušenosti ovlivnily. Majetky však rozdělují i rodiny,“ uzavřela ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz protirestituční bojovnice.

www.parlamentnilisty.cz

2144 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvéSchwarzenberg v ČT: Nepřítel a ničitel! Na Zemana se to jen valilo
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan