Šokující lidské příběhy původních obyvatel Kosova. Očitý svědek bez strachu vypráví

Autor: Miloš Malec | Publikováno: 23.7.2013 | Rubrika: Reportáž
Ilustrace

Výprava za Srby do Kosova (I.)

Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu téměř každým rokem pořádá týdenní autobusovou výpravu do Kosova. Cesta je určena všem těm, kteří si chtějí sami vytvořit úsudek o Kosovu na základě vlastního poznání a zážitků z cesty. Pravidelnými účastníky akce bývají také novináři a politici. Cílem výpravy je i předání pomoci těm lidem a skupinám v Kosovu, kteří ji nejvíce potřebují. Na počátku října loňského roku jsem se této cesty zúčastnil poprvé.

Bydleli jsme v srbských rodinách ve vesnici Veliká Choca, v menší srbské oblasti poblíž albánských hranic. Během našeho pobytu jsme navštívili řadu míst v Kosovu, která jsou z hlediska nedávných událostí zásadní. Zrána jsme nasedali do autobusu a vraceli se nejčastěji až za tmy. U Srbů jsme bydleli a se srbským obyvatelstvem jsme se pak setkávali a hovořili během všech našich cest po Kosovu. Svědectví Srbů souhlasila s tím, co jsme na Kosovu viděli i se zpravodajstvím nezávislých sdělovacích prostředků.

Mnoho ze Srbů, se kterými jsme rozmlouvali, doposud pociťovalo velmi silnou bolest, když se vraceli k tragickým událostem. Důležitý byl i odborný výklad pořadatelů naší výpravy, který nám umožnil dějinám i současnosti Kosova lépe porozumět. Mnoho z toho, co jsme tam viděli a zažili, mluvilo samo za sebe, jasně a nestranně, bez nutnosti cokoli vysvětlovat.

Nezastírám, že náš pohled na kosovské události byl ovlivněn srbským pohledem. Jsem však přesto toho názoru, že jsme si během týdne mohli utvořit o Kosovu pravdivý obraz.

Bjelo Polje

Hned druhý den po příjezdu jsme navštívili vesnici Bjelo Polje nad Pećí, ve které původně žilo okolo jednoho tisíce tří set Srbů. Po albánských útocích v letech 1999 a 2004, kterým nezabránily ani jednotky mezinárodních sil Kosovo Force (KFOR), byla většina vesnice zničena a obyvatelé vyhnáni, někteří byli zabiti. Nyní zde přebývá zhruba tři sta Srbů. Zbylí obyvatelé nám vyprávěli o událostech, které se zde staly. Byli vystrašení a zbědovaní. Po albánských útocích se skrývali v okolních lesích, pak uprchnuli do jiných oblastí Srbska. Část z nich se s odstupem několika měsíců navrátila zpět. Se zděšením jsme si prohlíželi vypálené a rozbořené srbské domy, zvlášť hrozný byl pohled na trosky kostela a hřbitov, ze kterého zbylo jen pouhých několik náhrobků. Bylo to děsivé první seznámení se současným Kosovem!

Pozadí událostí

Vyprávěné zážitky místních usedlíků vždy napověděly o pozadí kosovských událostí. V jedné z vyprávěných příhod jsme se třeba dozvěděli, jak rozzuřený kosovskoalbánský dav napadnul srbské obyvatelstvo, vykrádal a zapaloval srbské domy. Vojáci zahraničních misí sice zasáhli, ale namísto důraznější obrany pouze tak, že odváželi Srby na vojenskou základnu. Takže to jednomu z kosovských Albánců nebránilo napadat nožem dokonce i Srby, kteří již nastupovali do vojenských vozidel a nerozpakoval se ani ohnat se nožem po americké příslušnici policie mise UNMIK. Až její zásah v sebeobraně, její rychlá reakce - střelba - zastavila albánský dav, který se polekal a stáhl se zpět a Srbové tak mohli být odvezeni nakrátko do bezpečí. Ale takovéhoto zastání (které navíc souviselo s ohrožením policistky) se Srbům nedostávalo často. Ani jejich domům ani jejich památkám. A důsledky jsou známy. Před albánským násilím a ničením v srbském Kosovu bylo třeba daleko důraznější obrany a ochrany ze strany mezinárodních misí, než se to ve skutečnosti dělo. I když Srbům šlo doslova o život.

Zničené památky

Mnohokrát během našeho putování po Kosovu jsme viděli rozvaliny pravoslavných kostelů a klášterů. Padly za oběť albánskému běsnění v letech 1999 a 2004. Ani v těchto případech jednotky KFOR neplnily a nesplnily svůj úkol - byly neschopné udržet pořádek. Mezi zničenými jsou i památky nedozírné ceny, pro niž byly na seznam kulturního dědictví UNESCO zařazeny. Nemnohé zbylé kostely a kláštery, tedy zachovalé nebo takové, které se již podařilo aspoň částečně obnovit, nyní už vojáci KFOR střeží. Ačkoli i v současné době se občas kosovskoalbánské útoky vyskytují, zbylé památky se zatím daří chránit.

Mešity jako houby po dešti

Protikladem ke zničeným srbským vsím a pravoslavným památkám je masová výstavba mešit, všude tam, kde nyní žijí kosovští Albánci. Buduje se i nová dálnice, která má spojit Prištinu, hlavní město Kosova - s Tiranou! Metropolí Albánie! Na kilometry daleko podél silnic, především v okolí Prištiny, se táhne výstavba nových kancelářských budov, obchodních středisek nebo zastoupení zahraničních firem. Podivné je, že takový stavební rozmach nastává v zemi, kde průmysl je v troskách a rozsáhlé vinice pustnou. Na budovách ve městě často vlaje státní vlajka Albánie (!), doplněná v řadě případů vlajkou Evropské unie a také vlajkou Spojených států amerických. Dojem završuje socha amerického bývalého prezidenta Billa Clintona v nadživotní velikosti na jednom z prištinských náměstí.

Prizren, královské sídlo

Silným zážitkem byla návštěva Prizrenu, hlavního města středověkého Srbska, bývalého královského sídla. Město si kus středověkého lesku uchovalo až dodnes. Bohužel, celá souvislá srbská čtvrť na svazích pod Dušanovou pevností včetně kostela svatého Spasa ze čtrnáctého století byla při pogromu v roce 2004 vypálena a dodnes nebyla obnovena. V troskách zůstává také kostel Bohorodičky Ljevišské, v současnosti obehnaný ostnatým drátem. Nepomáhá ani zaklínání se Evropskou unií na ceduli umístěné poblíž. Při pogromu v roce 2004 byl zničen i klášter svatých Archandělů poblíž Prizrenu, zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Miloš MALEC, vyšlo v Haló novinách

ČTĚTE TAKÉ:

Goebbelsův učedník sedl k počítači a děly se věci: Vyplodil lež a demagogii o Kosovu, tady jsou fakta

Srbský prezident Nikolić: Musíme chránit Srby na Kosovu a jejich práva

Poslanec Foldyna: Žádný kvazistát Kosovo pro mě neexistuje! Aneb jak kníže nespal...

Srbové na Kosovu poprvé poražení

Klaus: Případ Kosova otevřel Pandořinu skříňku

Ruská federace nezávislé Kosovo neuznala a nikdy neuzná

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo
2815 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráliOdstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?

euPortal.cz

Studenti na výzvu švédské fanatické aktivistky Grety Thunbergové „stávkují za klima“. Kdyby šli raději vysazovat stromky či uklízet ulice a parky! Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidí

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou děti

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercíchKde to skončí? Zákaz červeného masa pro děti. Zelení to opravdu navrhli
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan