Vzkaz z Hradu a od ministrů: Paní Němcová, tahle vláda bude pro vás skutečně nebezpečná

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 12.7.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová byla přítomna na jmenování nových ministrů, na přípitek však odešla. Vládu prý považuje za toxickou a nebezpečnou a nehodlá s ní hrát falešnou hru. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář Němcové vzkázal, že Rusnokova vláda bude skutečně nebezpečná. Ozvali se i někteří ministři.
 

„Na vládu se dívám jako na nebezpečnou, protože jde proti předem deklarované většině sněmovny, což je v porevolučním období České republiky naprosto unikátní. Považuji ji za toxickou, protože její ministr financí a místopředseda vlády přes noc zázračně zbohatl o pět nebo šest milionů korun,“ řekla Miroslava Němcová v rozhovoru pro iDnes.cz. Němcová se také odmítla zúčastnit přípitku s novou vládou a opustila Trůnní sál Pražského hradu, kde se inaugurace odehrávala.

ParlamentníListy.cz požádaly o reakci na odchod Němcové ze sálu a její prohlášení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře i ministry Rusnokovy vlády.

 

Vláda bude opravdu nebezpečná. Nebude nic zametat pod koberec

„Výjimečně souhlasím s paní Němcovou, protože pro pravicovou koalici je to určitě nebezpečná vláda a to nebezpečí spatřuji v tom, že to bude daleko lepší vláda pro lidi této země než ta koaliční a určitě bude mít větší podporu občanů, což je velmi důležité, protože ta vláda je tu pro občany a občané tu nejsou pro vládu. V tom má tedy paní Němcová pravdu, že to je pro ně velké nebezpečí,“ řekl ParlamentnímListům.cz kancléř Vratislav Mynář.

„A může to být velké nebezpečí pro některé pravicové politiky i v jiném směru. Pan prezident i pan premiér deklarovali, že úkolem této vlády bude, aby neexistoval nějaký politický tlak na ovlivňování a brzdění vyšetřování kauz. Je možné, že i toto prohlášení, že se nebudou kauzy zametat pod koberec, vede k hysterii některých politiků z bývalé vládní koalice,“ dodal Mynář.

 

Toxická a nebezpečná vláda? Jistě, ale jak pro koho

K chování Němcové se vyjádřilo i několik ministrů vlády Jiřího Rusnoka. „Vůbec jsem si nevšiml, že tiše zmizela,“ prozradil ParlamentnímListům.cz ministr zahraničí Jan Kohout.

„Toxická a nebezpečná vláda? Ano. Jistě. Ale jak pro koho. Je to její politické vyjádření. Výzkum veřejného mínění ohledně podpory této vládě mě překvapuje vyjádřením důvěry této vládě. Až 90 procent? Stávající Parlament pod 10 procent? Toxicita, to je nebezpečí otravy. Díky vyjádření paní předsedkyně jsem teď pochopil, proč je tolik poslanců otrávených,“ řekl ParlamentnímListům.cz ministr zdravotnictví Martin Holcát.

„Výrazu 'toxická' v souvislosti s vládou nerozumím,“ reagoval krátce ministr kultury Jiří Balvín.

 

 

Zeman: Němcová napadla nezávislost vyšetřování

V rozhovoru pro Právo se k prohlášení Němcové vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman: „Myslím si, že paní předsedkyně Němcová opustila zasedací místnost po mém projevu, kdy jsem vyjádřil odlišné stanovisko od stanoviska jejího. Jak známo, paní předsedkyně několikrát veřejně napadla nezávislost vyšetřování a žádala jeho politickou kontrolu. Ve svém projevu jsem naopak vyjádřil názor, že jedním z hlavních úkolů Rusnokovy vlády je zabránit těmto politickým tlakům, dosáhnout toho, aby jak policie, tak státní zástupci měli naprosto volné ruce. A řekl jsem také, že jediný, kdo je oprávněn posuzovat jejich zásah a následné vyšetřování, je nezávislý soud, který rozhoduje o případné vině a případném trestu. Nikoliv politici.“ 

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu odborníků ve středu; vláda potom musí dle Ústavy sněmovnu požádat o důvěru do 30 dnů. Poslanci by se měli sejít i v polovině příštího týdne. Na návrh opoziční ČSSD budou rozhodovat o rozpuštění sněmovny, které by vedlo k předčasným volbám.

 

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Zeman
1936 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan