Uralský vicegubernátor v Praze: Česká republika je jedním z našich největších obchodních partnerů

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 29.6.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Po cestě české vládní delegace do Sverdlovské oblasti nedávno Česko navštívil vicegubernátor tohoto regionu Jakov Silin. Co spojuje oba partnery a o čem jednal s prezidentem Zemanem, sdělil pan Silin v rozhovoru pro Hlas Ruska.

Hlas Ruska: Pane vicegubernátore, před několika týdny navštívil Sverdlovskou oblast český předseda vlády Petr Nečas. Nyní jste na oplátku do České republiky přijel vy. Jaký byl cíl Vaší návštěvy?

Jakov Silin:Do České republiky přijela delegace naší oblasti na pozvání vedení vaší země, aby se zúčastnila pražské mezinárodní konference Perspektivy rozvoje hospodářské spolupráce České republiky s Ruskou federací, členy BRICS a zeměmi - tradičními obchodními partnery českých firem. Cílem tohoto fóra je obnovení a rozšíření českého exportu a perspektiv ekonomické spolupráce. Partnerské vztahy mezi Sverdlovskou oblastí a Českem mají dlouhou historii - několik desetiletí, proto považujeme účast na takových konferencích za důležitou.

Česko je dnes jedním z největších obchodních partnerů Sverdlovské oblasti. Mezi 149 zeměmi, se kterými Střední Ural udržuje kontakty, se vaše země nachází na 16. místě z hlediska intenzity ekonomických vazeb. Přičemž, pokud obchodní výměna mezi Ruskem a Českou republikou loni v porovnání s předchozím rokem vyrostla o 6 procent, tak mezi Sverdlovskou oblastí a Českem růst dosáhl 12 procent. A za první čtvrtletí letošního roku obrat už dosáhl bezmála 75 milionů dolarů.

Dnes jsou vytvořeny všechny podmínky pro efektivní spolupráci a rozvoj všestranné spolupráce. Proto jsem přesvědčen, že ekonomické ukazatele, o kterých jsem hovořil, budou jen růst. Dobré perspektivy pro spolupráci vidíme také v humanitní sféře - kultuře, vzdělávání nebo vědě.

HR: Uvedl jste, že vaše delegace byla pozvána představiteli České republiky. S jakými českými politiky jste se setkal? O čem jste spolu jednali?

JS:Klíčovým bylo, samozřejmě, naše setkání s prezidentem České republiky, panem Milošem Zemanem. Považuji to za nejlepší důkaz úrovně důvěry mezi naším regionem a Českem. Bylo mi velkým potěšením osobně hovořit s hlavou vašeho státu.

Jednali jsme o celkovém rozvoji našich vztahů. Prezident prohlásil, že v období, kdy kvůli ideologickým důvodům nebyly naše vztahy tak pevné, jsme propásli mnohé možnosti. Proto my, stejně jako naši čeští partneři, máme zájem jako nikdy dřív o rozšíření spolupráce v nejrůznějších sférách. Jednali jsme i o konkrétních projektech, které realizují čeští podnikatelé na Středním Uralu, i ruští podnikatelé na českém území.

Ještě jedním důležitým tématem je ruská kandidatura na pořádání světové výstavy Expo 2020. Hovořil jsem s panem Zemanem o naší kandidatuře, o tom, jak si představujeme výstavu na Středním Uralu, jaké dědictví zanechá Expo. A prezident učinil pro násl velmi důležité prohlášení, v němž podpořil kandidaturu Jekatěrinburgu na pořádání výstavy.

Kromě toho jsme měl možnost se setkat s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou. Spolu jsme podepsali protokol o záměrech o rozvoji meziregionální spolupráce, který, jak doufám, bude prvním krokem k realizaci množství konkrétních vzájemně výhodných projektů.

HR: Ve vašem programu byla také část věnovaná českému průmyslu. V jakých městech jste byl a jaké podniky jste si mohl prohlédnout?

JS:Právě během návštěvy Jihočeského kraje jsme se mohli seznámit s konkrétními výrobami a technologiemi, které používá český průmysl. Naše delegace konkrétně navštívila město České Budějovice, kde jsme si prohlídli potravinářskou firmu Madeta. Také jsme se mohli seznámit s prací společnosti, která je součástí holdingu Motor Jikov. Zde, jak víte, se vyrábí nástroje a obráběcí stroje, zemědělská a dopravní technika, dvoutaktní motory a další.

Tato firma aktivně spolupracovala se Sovětským svazem a dnes má zájem o naladění vztahů s Ruskem. Například, dnes se tam vyrábí čerpací stanice na stlačený zemní plyn. Pro nás je to aktuální ve spojitosti s posledním nařízením ruského prezidenta a vlády o převedení automobilové dopravy na CNG.

Během návštěvy jsme také hovořili o možnosti spolupráce mezi Středním Uralem a Českou republikou v oblasti strojírenství.

HR: Je možné považovat vaší návštěvu za upevnění vztahů mezi Sverdlovskou oblastí a Českem?

JS: Už jsem uváděl příklad působivých výsledků naší spolupráce. Nelze nezmínit, že v Jekatěrinburgu již 10 let úspěšně funguje generální konzulát České republiky. Mezi Jekatěrinburgem a Prahou, a také mezi Jekatěrinburgem a Karlovými Vary, existuje regulérní letecké spojení. A od roku 1999 spolupracujeme v rámci Společné pracovní skupiny Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a vlády Sverdlovské oblasti pro hospodářskou spolupráci.

My se ale nechceme zastavit na dosaženém. Jsem přesvědčen, že osobní setkání, návštěvy podnikatelských a jiných misí, pořádání společných konferencí a fór umožní naplnit bilaterální vztahy mezi Středním Uralem a Českem konkrétním obsahem.

HR: Jaké dojmy jste si z České republiky odvezl?

JS: Česká republika je jedna z nejkrásnějších zemí v Evropě, o čemž se mohlo přesvědčit tisíce obyvatel Sverdlovské oblasti. Názorným příkladem je počet vydaných schengenských víz v Jekatěrinburgu, se kterými naši turisté přijíždění i do České republiky. Ten se zvýšil z 22,5 tisíc v roce 2010 do 36 tisíc v roce 2012. Aktivizují se také podnikatelské cesty Uralců do Česka. Jejich meziroční růst tvoří přibližně 30 procent.

Je mi velmi líto, že naše návštěva se uskutečnila právě v tu dobu, kdy Prahu a další české oblasti postihlo velké neštěstí. Dobře víme, jak nelítostný může být přírodní živel a jak těžké je bojovat s následky povodní a jiných živelných pohrom. Doufám, že se český lid co nejrychleji vzpamatuje z této pohromy a našim českým partnerům přeji hodně úspěchů.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

ČTĚTE TAKÉ:

Byznys místo paranoidní rusofobie. Ruský server nešetří chválou Nečase

Nečasova návštěva v Rusku: Konstruktivní jednání s Putinem i podepsání miliardových kontraktů

Zeman: Ruský i čínský kapitál by v Čechách měl mít větší zastoupení

Rusko nám může pomoci snížit nezaměstnanost. Víme jak, podívejte se

Barroso přilezl ke křížku. Pozdě. Bez Ruska to, holenkové, nepůjde
 

Klíčová slova: Rusko  | exportní politika
1939 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Teď se budete vážně bát. Děsivé video s imigranty...O našem důchodu rozhodují díky ČSSD genderové neziskovky...

ePortal.cz

Poláci bojují za vlastní děti. My za VenezueluParoubek opět promluvil. Doporučuje Japonce

Eurabia.cz

Zaplavili si Švédsko africkými a muslimskými migranty a dnes se diví rekordům ve znásilnění, vraždách a pod.Afričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálií. Buďte na dovolené opatrní

FreeGlobe.cz

V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?EU řídí tajná organizace. Od integrace po vymazání identity států

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačaliHnus, vraždy, podsvětí a špinavé prachy. Kmenta vytáhl staré kostlivce ČSSD
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan