Uralský vicegubernátor v Praze: Česká republika je jedním z našich největších obchodních partnerů

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 29.6.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Po cestě české vládní delegace do Sverdlovské oblasti nedávno Česko navštívil vicegubernátor tohoto regionu Jakov Silin. Co spojuje oba partnery a o čem jednal s prezidentem Zemanem, sdělil pan Silin v rozhovoru pro Hlas Ruska.

Hlas Ruska: Pane vicegubernátore, před několika týdny navštívil Sverdlovskou oblast český předseda vlády Petr Nečas. Nyní jste na oplátku do České republiky přijel vy. Jaký byl cíl Vaší návštěvy?

Jakov Silin:Do České republiky přijela delegace naší oblasti na pozvání vedení vaší země, aby se zúčastnila pražské mezinárodní konference Perspektivy rozvoje hospodářské spolupráce České republiky s Ruskou federací, členy BRICS a zeměmi - tradičními obchodními partnery českých firem. Cílem tohoto fóra je obnovení a rozšíření českého exportu a perspektiv ekonomické spolupráce. Partnerské vztahy mezi Sverdlovskou oblastí a Českem mají dlouhou historii - několik desetiletí, proto považujeme účast na takových konferencích za důležitou.

Česko je dnes jedním z největších obchodních partnerů Sverdlovské oblasti. Mezi 149 zeměmi, se kterými Střední Ural udržuje kontakty, se vaše země nachází na 16. místě z hlediska intenzity ekonomických vazeb. Přičemž, pokud obchodní výměna mezi Ruskem a Českou republikou loni v porovnání s předchozím rokem vyrostla o 6 procent, tak mezi Sverdlovskou oblastí a Českem růst dosáhl 12 procent. A za první čtvrtletí letošního roku obrat už dosáhl bezmála 75 milionů dolarů.

Dnes jsou vytvořeny všechny podmínky pro efektivní spolupráci a rozvoj všestranné spolupráce. Proto jsem přesvědčen, že ekonomické ukazatele, o kterých jsem hovořil, budou jen růst. Dobré perspektivy pro spolupráci vidíme také v humanitní sféře - kultuře, vzdělávání nebo vědě.

HR: Uvedl jste, že vaše delegace byla pozvána představiteli České republiky. S jakými českými politiky jste se setkal? O čem jste spolu jednali?

JS:Klíčovým bylo, samozřejmě, naše setkání s prezidentem České republiky, panem Milošem Zemanem. Považuji to za nejlepší důkaz úrovně důvěry mezi naším regionem a Českem. Bylo mi velkým potěšením osobně hovořit s hlavou vašeho státu.

Jednali jsme o celkovém rozvoji našich vztahů. Prezident prohlásil, že v období, kdy kvůli ideologickým důvodům nebyly naše vztahy tak pevné, jsme propásli mnohé možnosti. Proto my, stejně jako naši čeští partneři, máme zájem jako nikdy dřív o rozšíření spolupráce v nejrůznějších sférách. Jednali jsme i o konkrétních projektech, které realizují čeští podnikatelé na Středním Uralu, i ruští podnikatelé na českém území.

Ještě jedním důležitým tématem je ruská kandidatura na pořádání světové výstavy Expo 2020. Hovořil jsem s panem Zemanem o naší kandidatuře, o tom, jak si představujeme výstavu na Středním Uralu, jaké dědictví zanechá Expo. A prezident učinil pro násl velmi důležité prohlášení, v němž podpořil kandidaturu Jekatěrinburgu na pořádání výstavy.

Kromě toho jsme měl možnost se setkat s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou. Spolu jsme podepsali protokol o záměrech o rozvoji meziregionální spolupráce, který, jak doufám, bude prvním krokem k realizaci množství konkrétních vzájemně výhodných projektů.

HR: Ve vašem programu byla také část věnovaná českému průmyslu. V jakých městech jste byl a jaké podniky jste si mohl prohlédnout?

JS:Právě během návštěvy Jihočeského kraje jsme se mohli seznámit s konkrétními výrobami a technologiemi, které používá český průmysl. Naše delegace konkrétně navštívila město České Budějovice, kde jsme si prohlídli potravinářskou firmu Madeta. Také jsme se mohli seznámit s prací společnosti, která je součástí holdingu Motor Jikov. Zde, jak víte, se vyrábí nástroje a obráběcí stroje, zemědělská a dopravní technika, dvoutaktní motory a další.

Tato firma aktivně spolupracovala se Sovětským svazem a dnes má zájem o naladění vztahů s Ruskem. Například, dnes se tam vyrábí čerpací stanice na stlačený zemní plyn. Pro nás je to aktuální ve spojitosti s posledním nařízením ruského prezidenta a vlády o převedení automobilové dopravy na CNG.

Během návštěvy jsme také hovořili o možnosti spolupráce mezi Středním Uralem a Českou republikou v oblasti strojírenství.

HR: Je možné považovat vaší návštěvu za upevnění vztahů mezi Sverdlovskou oblastí a Českem?

JS: Už jsem uváděl příklad působivých výsledků naší spolupráce. Nelze nezmínit, že v Jekatěrinburgu již 10 let úspěšně funguje generální konzulát České republiky. Mezi Jekatěrinburgem a Prahou, a také mezi Jekatěrinburgem a Karlovými Vary, existuje regulérní letecké spojení. A od roku 1999 spolupracujeme v rámci Společné pracovní skupiny Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a vlády Sverdlovské oblasti pro hospodářskou spolupráci.

My se ale nechceme zastavit na dosaženém. Jsem přesvědčen, že osobní setkání, návštěvy podnikatelských a jiných misí, pořádání společných konferencí a fór umožní naplnit bilaterální vztahy mezi Středním Uralem a Českem konkrétním obsahem.

HR: Jaké dojmy jste si z České republiky odvezl?

JS: Česká republika je jedna z nejkrásnějších zemí v Evropě, o čemž se mohlo přesvědčit tisíce obyvatel Sverdlovské oblasti. Názorným příkladem je počet vydaných schengenských víz v Jekatěrinburgu, se kterými naši turisté přijíždění i do České republiky. Ten se zvýšil z 22,5 tisíc v roce 2010 do 36 tisíc v roce 2012. Aktivizují se také podnikatelské cesty Uralců do Česka. Jejich meziroční růst tvoří přibližně 30 procent.

Je mi velmi líto, že naše návštěva se uskutečnila právě v tu dobu, kdy Prahu a další české oblasti postihlo velké neštěstí. Dobře víme, jak nelítostný může být přírodní živel a jak těžké je bojovat s následky povodní a jiných živelných pohrom. Doufám, že se český lid co nejrychleji vzpamatuje z této pohromy a našim českým partnerům přeji hodně úspěchů.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

ČTĚTE TAKÉ:

Byznys místo paranoidní rusofobie. Ruský server nešetří chválou Nečase

Nečasova návštěva v Rusku: Konstruktivní jednání s Putinem i podepsání miliardových kontraktů

Zeman: Ruský i čínský kapitál by v Čechách měl mít větší zastoupení

Rusko nám může pomoci snížit nezaměstnanost. Víme jak, podívejte se

Barroso přilezl ke křížku. Pozdě. Bez Ruska to, holenkové, nepůjde
 

Klíčová slova: Rusko  | exportní politika
2039 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvéBabiš zfackoval Mináře, ČSSD a ČT. Ten Šmarda, jak mluví... A Maláčová? Ukažte ty prachy! Lidi na mě plivali, tak jsem letos nešel
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan