Zeman v Berlíně dostal dotaz stran Sudeťáků. A sdělil, že není Fidel Castro

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 28.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman v rámci druhého dne návštěvy Německa vystoupil na berlínské Humboldtově univerzitě s projevem, v němž nastínil svoji představu zahraniční politiky. Během odpoledne se Zeman zúčastní česko-německého podnikatelského semináře.

Při debatě na Humboldtově univerzitě v Berlíně byl prezident Zeman pochválen za vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě za přítomnosti předsedy Evropské komise José Barrosa a podpis Evropského stabilizačního mechanismu.

Ve své řeči česká hlava státu mluvila o „Evropském snu“. Tématy bylo možné přijetí eura, bezpečnostní politice, mezinárodním terorismu a nutnosti investic do infrastruktury, zdravotnictví a řady dalších oblastí.

Když Miloš Zeman v úvodu projevu vyjmenoval důležité oblasti zahraniční a ekonomické politiky, o nichž chce mluvit, zavtipkoval, že ale nemůže mluvit o všem, třeba o ekologii. „Nejsem Fidel Castro,“ narážel Zeman na proslulé několikahodinové projevy bývalého kubánského vůdce.

Český prezident se vyslovil pro vybudování společné evropské armády. Jen taková formace totiž prý může čelit velkým hrozbám. Samostatné národní armády bez centrálního vedení by v případě hrozícího konfliktu nebyly akceschopné.

Za ostudu český prezident označil americký zásah v Bosně a Hercegovině v devadesátých letech. „Pokud vím, Bosna je součástí Evropy,“ uvedl Zeman podle reportéra ParlamentníchListů.cz

Jinou věcí už je podle Miloše Zemana policie. Ta na rozdíl od armády musí spadat do kompetencí jednotlivých vlád, jako je tomu dosud.

Zeman při popisu svého „Evropského snu“ také podpořil společnou ekonomickou a zahraniční politiku. V té souvislosti zmínil známá slova amerického diplomata Henryho Kissingera, který se před časem zeptal, jaké telefonní číslo má Evropa.

„Největší nebezpečím pro 21. století je mezinárodní terorismus,“ zdůraznil také důležité téma český prezident. Ten svůj zhruba patnáctiminutový projev jako obvykle pronesl zpaměti bez jakýchkoli poznámek.

Během následné diskuse Miloš Zeman čelil dotazům z řad publika. Během toho přišla řeč i na sudetoněmeckou otázku. Jeden z tazatelů se v dotaze vrátil do dob Zemanovy předvolební kampaně a výroky o odsunu sudetských Němců. „Minulost ponechme historikům a budoucnost politikům,“ reagoval Zeman.

Na berlínském velvyslanectví se prezident republiky setkal s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem a současným německým ministrem zahraničí Guido Westerwellem.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Výsměch Nečasovi a Kalouskovi: Miloši Zemane, děkuju. On je fakt položil, já se na to vyseru, hahaha...

Kníže heká před infarktem, Kalousek ztrácí moc a má plné kalhoty. Mistrovský tah pane prezidente!

Senátor Doubrava: Ať německý prezident mlčí a neútočí na Zemana. Nejsme už Protektorát Čechy a Morava

2494 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Moravec se vrátil a už to jelo. Chvojkův jemný kopanec do Zemana. Bartošek na to šel tvrději, připomněl, jak Zeman „odpálkoval“ HavlaOstrý Paroubek: Schwarzenbergův klon Petříček. Mladík Hamáček, Jandáka by tam nepřežili. A ocenění Klause ml.
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan