Kdo a proč stáhl tajný zatykač na jednoho z největších teroristů na Balkánu?

Autor: Kosovoonline.cz | Publikováno: 21.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Mezinárodní zatykač na Thaçiho byl tajně stažen, aniž by kdy bylo zveřejněno na čí žádost a proč.

Od roku 1992, kdy absolvoval teroristický výcvik v Albánii, patřil Hashim Thaçi mezi vůdce, kteří se podíleli na řízení násilného odtržení jižní srbské oblasti a byl jedním z nejzasloužilejších ve vytváření Osvobozenecké armády Kosova (UÇK). Začátkem roku 1998 byla ještě UÇK na seznamu teroristických organizací Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dle údajů ministerstva vnitra Srbska bylo při více než 1800 ozbrojených útoků jednotek a „trojek“ UÇK během devadesátých let zabito 364 a zraněno 605 osob, uvádí Tanjug.  

Okresní soud v Prištině 11. července 1997 odsoudil za nepřítomnosti Thaçiho na 10 let vězení. Po tomto rozhodnutí Thaçi, spolu s příslušníky armády Albánie a pod vedením jejích velitelů, zformoval v oblasti Srbica nepřátelské teroristické uskupení jako součást UÇK. „Thaçiho štáb“ zajistil větší množství zbraní a vojenské výbavy, výcvik probíhal v obci Donji Prekaz a teroristické útoky se odehrávaly v oblasti Kosovské Mitrovice, Glogovcu, Vučitrnu a Srbici.

Soud zjistil, že Thaçi byl jedním z organizátorů útoků střelnou zbraní a bombami v roce1993 na objekty, vozidla a příslušníky policie a armády a na dva uprchlické kempy v oblasti Glogovce, kde byli zabiti čtyři a zraněni tři policisté, a pokusů o vraždu 16 lidí. Byla to teroristická „iniciace“ svého druhu pod vedením Hashima Thaçiho, později vůdce nechvalně známé Drenické skupiny, která prováděla teror v Pokrajině.

UÇK byla mezitím záhadně vymazána ze seznamu teroristických organizací a za podpory mocných západních mentorů je označována za „osvobozenecké hnutí“, Thaçi s válečnou přezdívkou „Had“ se stává oblíbencem Washingtonu: rozevřenou branou vstupuje na politickou scénu jako chráněnec Madeleine Albrightové a Richarda Holbrooka a vede albánský tým na jednáních v Rambouillet.

Srbské orgány po delším vyšetřování 9. března 1999 vydaly druhou obžalobu proti Thaçimu kvůli teroristickému útoku, který se stal na cestě Kosovská Mitorvica – Peć, kdy byli 17. června 1996 zabiti tři a zraněno bylo šest policistů. Srbsko tehdy doplnilo zatykač na Thaçiho a dalších sedm albánských teroristů, a na jeho žádost byl vypsán zatykač Interpolu.  

Navzdory těžkým obviněním byl Thaçi díky svým mentorům přesunut z teroristického na politické pole působení a promován na demokrata, pro kterého mezinárodní zatykače neplatí. Tato pozice se nezměnila, ani když v Srbsku došlo k výměně vlády a svržení Slobodana Miloševiće.  

Proti Thaçimu a veliteli Hlavního štábu UÇK Agimu Çeku bylo také u Okresního soudu v Niši provedeno vyšetřování pro pádné podezření ze spáchání trestného činu genocidy, 18. března 2002 byl na ně vydán zatykač.

Srbské státní zastupitelství 5. července téhož roku proti Çeku a Thaçimu a veliteli skupiny „Dukadjin“ Ramushi Haradinajovi podalo trestní oznámení Haagskému tribunálu, o podněcování a spáchání genocidy na srbském obyvatelstvu v jižní srbské oblasti.

V žádosti o vznesení obžaloby bylo uvedeno, že zločin genocidy byl prováděn vražděním kosovských Srbů v teroristických akcích a útocích, také v táborech a vězeních, kde byli zabíjeni nebo násilně nuceni dívat se na vraždy, sexuální týrání, mučení a bití.

Thaçi a velitel Hlavního štábu UÇK Agim Çeku byli obviněni také ze spoluúčasti na genocidě, terorizování, vyhnání obyvatel, kdy následně po nástupu mezinárodních sil uprchlo z Kosova a Metochije nejméně 237.820 Srbů a nealbánců.

Dle této obžaloby se lídři UÇK provinili také ničením a poškozováním pravoslavných kostelů, klášterů a srbských národních památek, s cílem „eliminovat stopy existence Srbů v této oblasti“.

Toto trestné oznámení nebylo nikdy řádně projednáno.  

Thaçi a Çeku byli na základě zatykače Interpolu několikrát zatčeni, namísto vydání Srbsku však byli pokaždé na základě intervence západních spojenců osvobozeni.

Mezinárodní zatykač na Thaçiho byl záhadně zrušen a nikdy nebylo zveřejněno proč a na základě čí žádosti. Haradinaj je, po likvidaci devíti svědků a osvobozujícím rozsudku, opětovně souzen Haagským tribunálem.

čtěte také:

Důležitý svědek promluvil: Kosovští albánci vyřezávali živým srbským zajatcům srdce z těla

Západ si zase hraje na diktátora a vydírá Srbsko kvůli Kosovu

Jan Fischer se zastává albánské mafie, která na Kosovu vyhladila Židy. Také to nechápete?

Poslanec Foldyna: Žádný kvazistát Kosovo pro mě neexistuje! Aneb jak kníže nespal...

Světoznámý režisér chystá film o obchodu s lidskými orgány na Kosovu. A albánská zvířata už otvírají hubu

Thaçi navíc v listopadu 2009 čelil svědectvím příslušníka bývalé UÇK a ilegální kosovské zpravodajské organizace (SHIK) o tom, že se osobně zúčastnil 17 vražd, pokusů o vraždy a týraní svých politických protivníků na příkaz funkcionářů jeho strany. Vyšetřování, které Eulex zahájil na základě výpovědi Naima Blaca, nahrané na CD dne 22. října, který tvrdí, že se osobně zúčastnil eliminace 17 Thaçiho protivníků, Thaçiho opominulo.

Thaçi zůstal nedotknutelný i tehdy, kdy v dubnu 2008 bývalá žalobkyně Haagského tribunálu Carla del Ponte ve své knize „Lov: Já a váleční zločinci“ odhalila, že přes 300 Srbů a určitý počet Albánců, které zajala nebo unesla UÇK, bylo odvedeno na sever Albánie, kde byli zavražděni kvůli obchodu s orgány. Teprve tehdy, když se o tom dozvídá světová veřejnost, vyšetřovatelé Haagského tribunálu 13. ledna 2005 zahajují vyšetřování s názvem „Don Kichot“ a získávají důkazy prokazující, že obětem byly odebírány orgány ve „žlutém domě“, 15 km od místa Burel, avšak rok poté je část důkazů zničena a vyšetřování nikdy nebylo dokončeno.

Na základě iniciativy srbského státního zastupitelství rozhodla ve druhé polovině roku 2008 Rada Evropy o prozkoumání návodů Carly del Ponte a zvláštní zpravodaj Dick Marty podal dne 16. prosince 2010 Radě Evropy zprávu, ve které je Hashim Thaçi označen za šéfa mafiánské skupiny zodpovědné za obchod se zbraněmi, narkotiky a lidskými orgány.  

Marty uvedl, že vůdci „Drenické skupiny“ nesou největší zodpovědnost za řízení vězeňských objektů na území Albánie a za rozhodování o osudech vězňů, mezi kterými se nacházeli i unesení civilisté z Kosova. Současně bylo vedeno vyšetřování srbským zastupitelstvím pro válečné zločiny, které získalo důkazy o tom, že zločiny na Srbech nařídil Thaçi. Jedním z hlavních důkazů je videozáznam z tábora v Likovci, na kterém je vidět vedle příslušníků jeho „Drenické skupiny“ čtveřice unesených Srbů z Kosova.  

Zdroj: http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/Sve-optuzbe-protiv-Hasima-Tacija.sr.html překlad: NK

www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Kosovo  | USA
2866 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan