Zatčení Nagyové je jen první kolo. Politolog Zbořil očekává pokračování

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 17.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Obvinění a uvalení vazby na Janu Nagyovou a další zadržené je podle politologa Zdeňka Zbořila teprve zahřívací kolo. „Přijde ještě druhé a možná třetí kolo. Hlavní aktéři jsou znejistěni,“ řekl ParlamentímListům.cz Zbořil. Ten konstatoval, že vazební stíhání Nagyové je poslední kapkou k tomu, aby premiér Nečas rezignoval.

Podle politologa Zdeňka Zbořila je uvalení vazby na premiérovu pravou ruku Janu Nagyovou dostatečným a jasným argumentem pro Nečasovu rezignaci. „Je to velmi závažné a je evidentní, že tento pohled sdílí i soud,“ řekl redakci ParlamentníchListů.cz.

„Obhajoba Petra Nečase před Poslaneckou sněmovnou byla zcela nedůvěryhodná, respektive se nedůvěryhodnou stává díky dnešnímu rozhodnutí soudu. On tam o Nagyové vůbec nemluvil a kritizoval policii. Teď se ukazuje, že státní zástupce a soud to shledali tak závažným, že by mohlo dojít k ovlivňování svědků či útěku do zahraničí,“ míní doktor Zbořil.

Spáchá ODS sebevraždu?

První budou dle Zbořilových slov nejspíš reagovat koaliční partneři. „ODS se ale tak stejně rozhodne sama, přestože se v pátek snažili být loajální a Petru Nečasovi většinově vyslovili podporu. Dnes se situace mění, to by už byla sebevražda,“ je přesvědčen.

Doktor Zbořil míní, že ve chvíli, kdy v pátek výkonná rada ODS vyslovila premiérovi podporu, se celá situace kolem Nagyové dala svádět na policii. Teď už ovšem jde o významné soudní rozhodnutí.

„Vláda musí padnout v každém případě. ODS si nemůže Nečase jen tak někým nahradit, musí s tím souhlasit prezident republiky. Premiér Nečas musí do rukou prezidenta odevzdat svoji rezignaci, a tím pádem i de facto celé vlády, která dál povládne v demisi bez premiéra, a sestavuje se vláda nová,“ odhaduje Zbořil možný scénář.

Přijíždí Zeman na bílém koni

V té situaci podle jeho slov přijíždí Miloš Zeman na bílém koni. „Zatímco se všichni točili na sporech kolem jmenování Putny profesorem nebo dohadech se Schwarzenbergem, najednou se ukazuje, že prezident vstoupí do hry jako významný ústavní činitel. Někoho jmenuje sestavením vlády, a ten člověk může klidně použít ministry z této vlády, ale musí do třiceti dnů předstoupit před sněmovnu a zase žádat o důvěru,“ podotýká.

 

 

 

 

 

„Tentokrát je ten úder vůči ODS smrtící a někteří z nich si to pouze nechtějí přiznat. Zájem na vypsání předčasných voleb nebude nejen u ODS, ale i u dalších stran ve sněmovně. Když se ale spočtou všechny zákonné lhůty, nakonec to může dopadnout tak, že do řádných voleb povládne kabinet v demisi. Ať už půjde o starou rekonstruovanou sestavu nebo novou pod novým šéfem,“ říká dále politolog.

Může dojít i na Nečase s Kalouskem

V případě exposlanců Petra Tluchoře a Ivana Fuksy je prý navíc zřejmé, že hlavní aktéři mohou teprve přijít na řadu. Svědčí o tom i mírná hysterie šéfky sněmovny Miroslavy Němcové. Už se totiž mluvilo o tom, že pokud jsou exposlanci obviněni za přijetí úplatku ve formě lukrativních postů, musí také existovat někdo, kdo jim posty nabídl a zařídil.

Jde tedy o samotného Petra Nečase a také Miroslava Kalouska, pod jehož resort spadají státní firmy, v nichž bývalí poslanci výměnou za složení mandátu získali dobře placená místa.

Série dalších obvinění jsou proto dle Zbořilových slov pravděpodobná. „Myslím, že se to určitě může stát. Ale zdá se mi, že to, co se teď odehrává, je pouze zahřívací kolo. Všimněme si, že lidé, kteří jsou zatím za katrem anebo vůči nim bylo vzneseno obvinění, jsou bez poslanecké imunity,“ zmiňuje doktor Zbořil.

Čeká nás ještě druhé či třetí kolo…

„Policie bude postupovat velmi obezřetně, aby se jim nestalo, že v případě obvinění politiků s imunitou by došlo k jejich nevydání Poslaneckou sněmovnou, a tedy ke konci vyšetřování. Jsem přesvědčen, že přijde ještě druhé, a možná i třetí kolo. A bezradnost předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové a to její naštvání jen svědčí o tom, že hlavní aktéři jsou situací znejistěni,“ dodal pro server ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Kalousek podle Schwarzenberga ve sněmovně o obřím zatýkání kecal blbosti. Tady je důkaz

Nečas nevidí realitu Afghánistánu. Plýtvání peněz i životů

Nečas a Schwarzenberg by měli být ihned penzionováni pro blbost

Nečasovo žvanění a další americký Vietnam v Afghánistánu

Zeman varoval před manipulací a propagandou: Nenechme se ohlupovat, jinak z nás budou ovce

Klíčová slova: Nečas
2082 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan