Amerika šmíruje celý svět. Podívejte se, kdo všechno vám vidí do soukromí

Autor: Haló noviny | Publikováno: 12.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Oznámil to ve čtvrtek americký list The Washington Post.

Existenci dosud neznámého, přísně tajného protiteroristického programu, který nese kódové jméno PRISM, potvrdil nejmenovaný vládní zdroj i agentuře Reuters. Do programu jsou zapojeny globální společnosti Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple.

Odposlech desítek milionů lidí

Zpráva o programu PRISM se objevila krátce poté, co britský deník The Guardian informoval o tajném soudním příkazu nařizujícím operátorovi Verizon, aby zpřístupnil údaje o telefonátech svých klientů. Americká vláda po zveřejnění této informace přiznala, že NSA shromažďuje informace o telefonátech desítek milionů Američanů. Sběr těchto dat je údajně pod kontrolou ústavních orgánů a nenarušuje občanské svobody.

List The Washington Post napsal, že NSA a FBI získávají ze serverů zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se soustřeďují do databáze s biliony záznamů. Ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper v reakci na články listů The Guardian a The Washington Post v prohlášení uvedl, že jejich obsah ohrožuje schopnost amerických rozvědek identifikovat ohrožení národní bezpečnosti a reagovat na ně. Informace obou listů podle něj obsahují mnoho nepřesností, jsou trestuhodné a mohou »dlouhodobě a nezvratně« poškodit bezpečnost USA. Clapper uvedl, že každých 90 dnů program prověřuje zvláštní soud. Společnosti Google, Apple, Yahoo a Facebook na oznámení listu The Washington Post zareagovaly prohlášením, že na jejich centrální servery vláda »přímý přístup« nemá. Firma Google uvedla, že data svých uživatelů poskytuje americké vládě v souladu se zákonem. Žádný »postranní přístup« umožňující vládním úřadům kontrolovat osobní data uživatelů ale prý Google nezavedl. Podobné prohlášení vydala i společnost Facebook.

Obama si pročítá soukromá data

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007, ale během vlády prezidenta Baracka Obamy se »v násobcích« rozrostl. Informace získané touto cestou jsou údajně nejštědřejším zdrojem denního zpravodajství pro Bílý dům - jen během letoška odkazovaly zprávy pro prezidenta na PRISM ve 1477 případech. Microsoft se do programu zapojil jako první v září 2007, Apple jako poslední v říjnu 2012.

Informaci o tajném programu získal The Washington Post od zpravodajského důstojníka, který chtěl upozornit na možný brutální útok vlády na privátní data. »Doslova mohou sledovat všechny vaše myšlenky tak, jak je vyťukáváte na klávesnici,« řekl zdroj americkému listu.

Slídění po celém světě

Národní agentura pro bezpečnost (National Security Agency, NSA) je zpravodajská vládní agentura, spadající pod ministerstvo obrany USA. Je zodpovědná za sběr a analýzu dat v zahraniční komunikaci a za ochranu vládních komunikačních a informačních systémů. Je označovaná jako kryptologická - s pomocí družic a pozemních stanic na celém světě zachycuje zahraniční komunikace, dešifruje jejich kódy a vytváří své vlastní kódy, jimiž zajišťuje bezpečnost amerických vládních komunikačních systémů. NSA je považována za klíčovou složku amerických rozvědných služeb (United States Intelligence Community, IC), které čítají 16 organizací a v jejichž čele stojí národní ředitel tajných služeb (DNI) podávající zprávy přímo prezidentovi. Počet zaměstnanců i roční rozpočet NSA jsou tajné.

Vyšlo na http://www.halonoviny.cz/articles/view/6570789

ČTĚTE TAKÉ:

Zatčení amerického špiona v Moskvě: Přišla informace, co tím USA mohly sledovat...

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Klíčová slova: USA
2831 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Jako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard BlatnýFOTO VIDEO „Švábi, pr**l, hanba, vrazi, rudá špína,“ před sídlem komunistů se strhlo peklo. V hlavní roli Milion chvilek
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan