Amerika šmíruje celý svět. Podívejte se, kdo všechno vám vidí do soukromí

Autor: Haló noviny | Publikováno: 12.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Oznámil to ve čtvrtek americký list The Washington Post.

Existenci dosud neznámého, přísně tajného protiteroristického programu, který nese kódové jméno PRISM, potvrdil nejmenovaný vládní zdroj i agentuře Reuters. Do programu jsou zapojeny globální společnosti Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple.

Odposlech desítek milionů lidí

Zpráva o programu PRISM se objevila krátce poté, co britský deník The Guardian informoval o tajném soudním příkazu nařizujícím operátorovi Verizon, aby zpřístupnil údaje o telefonátech svých klientů. Americká vláda po zveřejnění této informace přiznala, že NSA shromažďuje informace o telefonátech desítek milionů Američanů. Sběr těchto dat je údajně pod kontrolou ústavních orgánů a nenarušuje občanské svobody.

List The Washington Post napsal, že NSA a FBI získávají ze serverů zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se soustřeďují do databáze s biliony záznamů. Ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper v reakci na články listů The Guardian a The Washington Post v prohlášení uvedl, že jejich obsah ohrožuje schopnost amerických rozvědek identifikovat ohrožení národní bezpečnosti a reagovat na ně. Informace obou listů podle něj obsahují mnoho nepřesností, jsou trestuhodné a mohou »dlouhodobě a nezvratně« poškodit bezpečnost USA. Clapper uvedl, že každých 90 dnů program prověřuje zvláštní soud. Společnosti Google, Apple, Yahoo a Facebook na oznámení listu The Washington Post zareagovaly prohlášením, že na jejich centrální servery vláda »přímý přístup« nemá. Firma Google uvedla, že data svých uživatelů poskytuje americké vládě v souladu se zákonem. Žádný »postranní přístup« umožňující vládním úřadům kontrolovat osobní data uživatelů ale prý Google nezavedl. Podobné prohlášení vydala i společnost Facebook.

Obama si pročítá soukromá data

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007, ale během vlády prezidenta Baracka Obamy se »v násobcích« rozrostl. Informace získané touto cestou jsou údajně nejštědřejším zdrojem denního zpravodajství pro Bílý dům - jen během letoška odkazovaly zprávy pro prezidenta na PRISM ve 1477 případech. Microsoft se do programu zapojil jako první v září 2007, Apple jako poslední v říjnu 2012.

Informaci o tajném programu získal The Washington Post od zpravodajského důstojníka, který chtěl upozornit na možný brutální útok vlády na privátní data. »Doslova mohou sledovat všechny vaše myšlenky tak, jak je vyťukáváte na klávesnici,« řekl zdroj americkému listu.

Slídění po celém světě

Národní agentura pro bezpečnost (National Security Agency, NSA) je zpravodajská vládní agentura, spadající pod ministerstvo obrany USA. Je zodpovědná za sběr a analýzu dat v zahraniční komunikaci a za ochranu vládních komunikačních a informačních systémů. Je označovaná jako kryptologická - s pomocí družic a pozemních stanic na celém světě zachycuje zahraniční komunikace, dešifruje jejich kódy a vytváří své vlastní kódy, jimiž zajišťuje bezpečnost amerických vládních komunikačních systémů. NSA je považována za klíčovou složku amerických rozvědných služeb (United States Intelligence Community, IC), které čítají 16 organizací a v jejichž čele stojí národní ředitel tajných služeb (DNI) podávající zprávy přímo prezidentovi. Počet zaměstnanců i roční rozpočet NSA jsou tajné.

Vyšlo na http://www.halonoviny.cz/articles/view/6570789

ČTĚTE TAKÉ:

Zatčení amerického špiona v Moskvě: Přišla informace, co tím USA mohly sledovat...

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Klíčová slova: USA
2729 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan