Washington tlačí srbskou vládu, aby realizovala bruselský diktát. Američané se bojí Ruska na Balkánu

Autor: Kosovoonline.cz | Publikováno: 10.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Starostové obcí Kosovská Mitrovicie, Leposavić, Zubin Potok a Zvečan poslali otevřený dopis vedení Ruské Federace s žádostí o pomoc při ochraně ústavního pořádku Republiky Srbsko na Kosovu a Metochii a rezoluce 1244 před jednostrannými akcemi Washingtonu, Bruselu a Prištiny, které se snaží vnutit řešení výhradně prospěšné pouze jim.

Srbští předáci z Kosova a Metochie v tomto důležitém dokumentu upozorňují, že současná vláda v Bělehradě pod tlakem EU a Spojených států dala v předvolební

kampani sliby, že zruší všechny závazky a nevýhodné smlouvy, které režim Borise Tadiće uzavřel proti Srbům z Kosova a Metochie a proti Rezoluci Rady bezpečnosti č. 1244. Srbský lid v jižní srbské provincii přijal 22. dubna 2013 rozhodnutí o založení orgánů Autonomní oblasti, aby se zabránilo realizaci dohody z Bruselu, kterou se Srbové mají podřídit "ústavnímu pořádku" Thaçiho Kosova.

V reakci na tyto kroky vedoucí delegace EU v Srbsku Vincent Degert upozornil na možnost mezinárodní arbitráže, pokud Bělehrad a Priština nepřijmou domluvené. Poukázal na to, že "není mnoho času definovat a dohodnout jasný a důvěryhodný plán implementace dohody z Bruselu", a že "v tuto chvíli je těžké dělat nějaké předpovědi o výsledku debaty o datu přistoupení Srbska na zasedání Evropské rady na konci června."[2] Také Aleksandar Vučic nedávno poukázal na to, že německý ministr Quido Westerwelle během plánované návštěvy Bělehradu požádá o podepsání prováděcího plánu bruselské dohody [3].

Je velmi pravděpodobné, že pokračování rozhovorů mezi Bělehradem a Prištinou se zúčastní Evropská unie a Spojené státy, jako supervizoři Bruselské dohody z 19. dubna. Tuto variantu přijalo i srbské státní vedení pod záminkou, že "by takovým výsledkem byla vina pouze na straně Prištiny, která se snaží změnit podstatu dohody z Bruselu." [4] Připomeňme, že v průběhu jednání v Bruselu Aleksandar Vučić požádal o další angažmá paktu NATO na Kosovu a v Metochii, ačkoli právě tato agresivní vojenská aliance okupovala jižní srbské provincie. [5]

To znamená, že republiková vláda přijímá a podporuje mediaci a dohled USA a EU při provádění dohody z Bruselu a ukládání řešení Srbům z Kosova a Metochie, což může v konečném důsledku vést k novému angažování NATO v oblasti. Je jasné, že Washington a Brusel chtějí zabránit významné roli Moskvy, ve kterou oprávnění doufají zástupci ohroženého srbského národa, protože Západ se obává triumfálního návratu Ruska na Balkán. Takto se na jednu stranu jasně staví USA, EU, NATO, Thaçiho režim a vláda v Bělehradě a na druhé straně stojí obránci srbské ústavy a mezinárodního práva - Srbové z Kosova a Metochie a Rusko. Vede se nekalý boj , ale Rusko dosud neřeklo své poslední slovo, což vyvolává úzkost na Západě, protože jeho strategie na Balkáně je založena na vyprovokovaných válkách, zločinech a podpoře nejhorších teroristů a zločinců, což je její největší vada.

Reakce některých představitelů srbské vlády na prosbu kosovských Srbů adresovanou ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi a dalším vysokým ruským představitelům nadále ukazuje na spojení bělehradského režimu s Washingtonem a Bruselem a na jejich společné operaci proti Srbům na Kosovu a Metochii, ale i proti Rusku.

Ministr Rasim Ljajić řekl, že je "nevhodné pro kosovské Srby, aby hledali pomoc od jiné země, Ruska, které není schopno jim pomoci!" Jako alternativu k Rusku, vedle USA a EU, věřte tomu nebo ne, nabídl - Saúdskou Arábii, kde bývají ženy ještě kamenovány. [6] Ljajić podceňuje Rusko, které se pomalu ale jistě vrací na Balkán. Moskvě dnes není vzdálená Sýrie, kde pomáhá při řešení konfliktu a jeho role v Latinské Americe a v jiných částech světa nabývá na důležitosti. Proto Rusku nemůže být vzdálené ani Srbsko, jsou tu hluboké a nesmazatelné historické vazby a společné strategické zájmy. Ministr Rasim Ljajić také zapomíná, že to není tak dávno, co Vladimir Putin ukázal Turecku, kam patří, když varoval remiér Redžep Erdogana před napadením Sýrie tureckou armádou. [7]

Podobně Rasim Ljajić a Aleksandar Vucić v svém nevelkém textu "Srbové musí do Evropy" (!) vyzývají k posílení vazeb s USA a Německem, a z nějakého jen jim známému důvodu znovu připomínají Srbům, že padla berlínská zeď. Pro Vučiće je Západě totéž, co všechen svět a kritizuje malé Srby, že "žijí v minulosti, že se lehkomyslně těší z heroického odpor proti každé idei, která přijde ze světa a očekávají podporu třeba z Marsu nebo jiné planety, aby si zabezpečili takové hranice, jaké chtějí ... "[8] Vucić odstrčil Rusko ještě dál než Ljajić k Marsu, aby ospravedlnil svoji politiku. Přitom kritizuje srbský národ, že "nedělá" což je tragikomické protože sám Vučić celý svůj život strávil získáním finančních prostředků ze státního rozpočtu, zastupujíc tu jednu, tu druhou ideologii. Svůj první byt na Novém Bělehradě obdržel od vlády Srbska, když bojoval za Velké Srbsko. Nyní vede boj stejné intenzity za Velkou Albánii.

Nicméně, reakce úřadů na rozhodný krok srbských lidí z Kosova nekončí. Ivica Dačić strávil týden ve Spojených státech. Při této příležitosti řekl, že "Američané v historii udělali ze světa lepší místo." [9] Premiér oznámil strategickou spolupráci Washingtonu a Bělehradu a příchod amerických gigantů v oblasti informačních technologií do Srbska. [10] Podle srbských médií by si člověk mohl myslet, že po Dačićově návštěvy Apple, Google, Oracle, atd. opustí USA a půjdou do Srbska. [11] Nicméně, americká média věnují Dačićovi a jeho vyhlášení IT revoluce v Srbsku velmi málo pozornosti. CNN věnovalo srbskému premiérovi pouze čtyři věty ve zprávě na jejich sociální stránce. [12] Bílý dům byl trochu štědřejší a zveřejnil sedm vět o setkání premiéra Dačiće s viceprezidentem Bidenem. Biden srbskému premiérovi poblahopřál k dohodě s Thaçim a požadoval plné provádění dohody z Bruselu. [13].

k tématu:

Srbská vláda prodala Kosovo. Ani bombardování NATO prý nezpůsobilo takové škody

Západ upadá a Putinovo Rusko je na vzestupu. Spravedlnost přijde i pro Srby na Kosovu

Kosovo jako základna pro světový kalifát. Mezi islámskou vírou a nemuslimskými institucemi neexistuje mír, ani soužití

Goebbelsův učedník sedl k počítači a děly se věci: Vyplodil lež a demagogii o Kosovu, tady jsou fakta

Kosovští Srbové se nevzdávají, založili vlastní parlament

Europoslanec Jaromír Kohlíček o Kosovu: Albánští teroristé horší než nacisté. A USA peníze z drog nesmrdí?

Americký viceprezident se předsedovi vlády Srbska jasně řekl, co Washington očekává od jeho vlády, a to je zrušit srbskou státnost na Kosovu a Metochii a nahradit ji šiptarskou. Dačić zprávu dobře pochopil a toto setkání bylo mimořádně komentováno srbskými médii s tím, že "Biden byl spokojen s pokrokem Srbska při řešení problémů s Prištinou" a že "Washington zapůsobí na mezinárodní společenství, aby mezinárodní síly zůstaly na Kosovu a Metochii déle, jako záruka míru a bezpečnosti ". [14] Výraz" mezinárodní síly " tu jasně a výlučně představuje NATO, což znamená, že na Kosovu a Metochii není místo pro Rusko. Ivica Dačić také řekl, že je "velmi rád, že Biden řekl, že si nedovede představit Evropu bez Srbska, protože chceme politickou a ekonomickou stabilitu v celé Evropě, a proto je důležité , aby se Srbsko stalo členem Evropské unie."

Všechny tyto skutečnosti naznačují, že aktivity USA při vnucování svého řešení pro Kosovo a Matochii zesílily, a že konečným cílem je uplatňování Bruselské dohody Dačić - Thaçi, podle které se srbské jižní provincie staly výhradním majetkem paktu NATO, bez možnosti, že se tam Rusko vrátí. Vučićovo a Ljajićovo mediální vyjádření o Dačićově návštěvě v USA jsou reakcí prozápadní vlády na dopis Srbů z Kosova a Matochie ruskému vedení. Na druhé straně, vytvoření Autonomní oblasti Kosovo a Metochie posiluje provádění Ústavy jižní srbské provincie a otevírá dveře k návratu Ruska, jako ochránce srbského obyvatelstva ohroženého genocidou.

[1] http://www.nikadgranica.org/wp-content/uploads/2013/05/Obracanje-vrhu-ruske-federacije.pdf

[2] http://www.blic.rs/Vesti/Politika/382474/Dezer-Moguca-i-arbitraza-u-vezi-sa-Kosovom

[3]http://www.blic.rs/Vesti/Politika/383078/Vucic-Vestervele-ocekuje-potpisivanje-plana-implementacije

[4] http://www.nspm.rs/hronika/vecernje-novosti-eu-i-sad-nagledaju-primenu-sporazuma-beograda-i-pristine-q.html

[5] http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/307435/Vucic-trazi-garancije-od-NATO

[6] http://www.kurir-info.rs/rasim-ljajic-rusi-ce-pasti-sa-stolice-od-cuda-clanak-785075

[7]http://fakti.rs/globotpor/putin-ako-samo-jedan-turski-vojnik-predje-sirijsku-granicu-ostro-cemo-reagovati

[8] http://www.danas.rs/danasrs/politika/srbi_moraju_u_evropu.56.html?news_id=260373

[9] http://www.blic.rs/Vesti/Politika/382523/Dacic-Verujem-u-Srbiju-Dodjite-verovacete-i-vi

[10] http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Dacic-Moguca-strateska-saradnja-SAD-i-Srbije.sr.html

[11] http://www.kamatica.com/vesti/it-utopija-dacic-dovodi-i-gugl-i-epl-u-srbiju/10005

[12] http://ireport.cnn.com/docs/DOC-970038?ref=feeds%2Fpeople%2Fdeejayiwan

[13]http://www.whitehouse.gov/the-press-office/2013/05/15/readout-vice-president-biden-s-meeting-serbian-prime-minister-ivica-daci

[14] http://www.nspm.rs/hronika/ivica-dacic-moguca-strateska-saradnja-sad-i-srbije.html

V překladu vyšlo na www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Rusko  | Srbsko  | Kosovo  | USA
2413 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednanáKomentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan