Washington tlačí srbskou vládu, aby realizovala bruselský diktát. Američané se bojí Ruska na Balkánu

Autor: Kosovoonline.cz | Publikováno: 10.6.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Starostové obcí Kosovská Mitrovicie, Leposavić, Zubin Potok a Zvečan poslali otevřený dopis vedení Ruské Federace s žádostí o pomoc při ochraně ústavního pořádku Republiky Srbsko na Kosovu a Metochii a rezoluce 1244 před jednostrannými akcemi Washingtonu, Bruselu a Prištiny, které se snaží vnutit řešení výhradně prospěšné pouze jim.

Srbští předáci z Kosova a Metochie v tomto důležitém dokumentu upozorňují, že současná vláda v Bělehradě pod tlakem EU a Spojených států dala v předvolební

kampani sliby, že zruší všechny závazky a nevýhodné smlouvy, které režim Borise Tadiće uzavřel proti Srbům z Kosova a Metochie a proti Rezoluci Rady bezpečnosti č. 1244. Srbský lid v jižní srbské provincii přijal 22. dubna 2013 rozhodnutí o založení orgánů Autonomní oblasti, aby se zabránilo realizaci dohody z Bruselu, kterou se Srbové mají podřídit "ústavnímu pořádku" Thaçiho Kosova.

V reakci na tyto kroky vedoucí delegace EU v Srbsku Vincent Degert upozornil na možnost mezinárodní arbitráže, pokud Bělehrad a Priština nepřijmou domluvené. Poukázal na to, že "není mnoho času definovat a dohodnout jasný a důvěryhodný plán implementace dohody z Bruselu", a že "v tuto chvíli je těžké dělat nějaké předpovědi o výsledku debaty o datu přistoupení Srbska na zasedání Evropské rady na konci června."[2] Také Aleksandar Vučic nedávno poukázal na to, že německý ministr Quido Westerwelle během plánované návštěvy Bělehradu požádá o podepsání prováděcího plánu bruselské dohody [3].

Je velmi pravděpodobné, že pokračování rozhovorů mezi Bělehradem a Prištinou se zúčastní Evropská unie a Spojené státy, jako supervizoři Bruselské dohody z 19. dubna. Tuto variantu přijalo i srbské státní vedení pod záminkou, že "by takovým výsledkem byla vina pouze na straně Prištiny, která se snaží změnit podstatu dohody z Bruselu." [4] Připomeňme, že v průběhu jednání v Bruselu Aleksandar Vučić požádal o další angažmá paktu NATO na Kosovu a v Metochii, ačkoli právě tato agresivní vojenská aliance okupovala jižní srbské provincie. [5]

To znamená, že republiková vláda přijímá a podporuje mediaci a dohled USA a EU při provádění dohody z Bruselu a ukládání řešení Srbům z Kosova a Metochie, což může v konečném důsledku vést k novému angažování NATO v oblasti. Je jasné, že Washington a Brusel chtějí zabránit významné roli Moskvy, ve kterou oprávnění doufají zástupci ohroženého srbského národa, protože Západ se obává triumfálního návratu Ruska na Balkán. Takto se na jednu stranu jasně staví USA, EU, NATO, Thaçiho režim a vláda v Bělehradě a na druhé straně stojí obránci srbské ústavy a mezinárodního práva - Srbové z Kosova a Metochie a Rusko. Vede se nekalý boj , ale Rusko dosud neřeklo své poslední slovo, což vyvolává úzkost na Západě, protože jeho strategie na Balkáně je založena na vyprovokovaných válkách, zločinech a podpoře nejhorších teroristů a zločinců, což je její největší vada.

Reakce některých představitelů srbské vlády na prosbu kosovských Srbů adresovanou ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi a dalším vysokým ruským představitelům nadále ukazuje na spojení bělehradského režimu s Washingtonem a Bruselem a na jejich společné operaci proti Srbům na Kosovu a Metochii, ale i proti Rusku.

Ministr Rasim Ljajić řekl, že je "nevhodné pro kosovské Srby, aby hledali pomoc od jiné země, Ruska, které není schopno jim pomoci!" Jako alternativu k Rusku, vedle USA a EU, věřte tomu nebo ne, nabídl - Saúdskou Arábii, kde bývají ženy ještě kamenovány. [6] Ljajić podceňuje Rusko, které se pomalu ale jistě vrací na Balkán. Moskvě dnes není vzdálená Sýrie, kde pomáhá při řešení konfliktu a jeho role v Latinské Americe a v jiných částech světa nabývá na důležitosti. Proto Rusku nemůže být vzdálené ani Srbsko, jsou tu hluboké a nesmazatelné historické vazby a společné strategické zájmy. Ministr Rasim Ljajić také zapomíná, že to není tak dávno, co Vladimir Putin ukázal Turecku, kam patří, když varoval remiér Redžep Erdogana před napadením Sýrie tureckou armádou. [7]

Podobně Rasim Ljajić a Aleksandar Vucić v svém nevelkém textu "Srbové musí do Evropy" (!) vyzývají k posílení vazeb s USA a Německem, a z nějakého jen jim známému důvodu znovu připomínají Srbům, že padla berlínská zeď. Pro Vučiće je Západě totéž, co všechen svět a kritizuje malé Srby, že "žijí v minulosti, že se lehkomyslně těší z heroického odpor proti každé idei, která přijde ze světa a očekávají podporu třeba z Marsu nebo jiné planety, aby si zabezpečili takové hranice, jaké chtějí ... "[8] Vucić odstrčil Rusko ještě dál než Ljajić k Marsu, aby ospravedlnil svoji politiku. Přitom kritizuje srbský národ, že "nedělá" což je tragikomické protože sám Vučić celý svůj život strávil získáním finančních prostředků ze státního rozpočtu, zastupujíc tu jednu, tu druhou ideologii. Svůj první byt na Novém Bělehradě obdržel od vlády Srbska, když bojoval za Velké Srbsko. Nyní vede boj stejné intenzity za Velkou Albánii.

Nicméně, reakce úřadů na rozhodný krok srbských lidí z Kosova nekončí. Ivica Dačić strávil týden ve Spojených státech. Při této příležitosti řekl, že "Američané v historii udělali ze světa lepší místo." [9] Premiér oznámil strategickou spolupráci Washingtonu a Bělehradu a příchod amerických gigantů v oblasti informačních technologií do Srbska. [10] Podle srbských médií by si člověk mohl myslet, že po Dačićově návštěvy Apple, Google, Oracle, atd. opustí USA a půjdou do Srbska. [11] Nicméně, americká média věnují Dačićovi a jeho vyhlášení IT revoluce v Srbsku velmi málo pozornosti. CNN věnovalo srbskému premiérovi pouze čtyři věty ve zprávě na jejich sociální stránce. [12] Bílý dům byl trochu štědřejší a zveřejnil sedm vět o setkání premiéra Dačiće s viceprezidentem Bidenem. Biden srbskému premiérovi poblahopřál k dohodě s Thaçim a požadoval plné provádění dohody z Bruselu. [13].

k tématu:

Srbská vláda prodala Kosovo. Ani bombardování NATO prý nezpůsobilo takové škody

Západ upadá a Putinovo Rusko je na vzestupu. Spravedlnost přijde i pro Srby na Kosovu

Kosovo jako základna pro světový kalifát. Mezi islámskou vírou a nemuslimskými institucemi neexistuje mír, ani soužití

Goebbelsův učedník sedl k počítači a děly se věci: Vyplodil lež a demagogii o Kosovu, tady jsou fakta

Kosovští Srbové se nevzdávají, založili vlastní parlament

Europoslanec Jaromír Kohlíček o Kosovu: Albánští teroristé horší než nacisté. A USA peníze z drog nesmrdí?

Americký viceprezident se předsedovi vlády Srbska jasně řekl, co Washington očekává od jeho vlády, a to je zrušit srbskou státnost na Kosovu a Metochii a nahradit ji šiptarskou. Dačić zprávu dobře pochopil a toto setkání bylo mimořádně komentováno srbskými médii s tím, že "Biden byl spokojen s pokrokem Srbska při řešení problémů s Prištinou" a že "Washington zapůsobí na mezinárodní společenství, aby mezinárodní síly zůstaly na Kosovu a Metochii déle, jako záruka míru a bezpečnosti ". [14] Výraz" mezinárodní síly " tu jasně a výlučně představuje NATO, což znamená, že na Kosovu a Metochii není místo pro Rusko. Ivica Dačić také řekl, že je "velmi rád, že Biden řekl, že si nedovede představit Evropu bez Srbska, protože chceme politickou a ekonomickou stabilitu v celé Evropě, a proto je důležité , aby se Srbsko stalo členem Evropské unie."

Všechny tyto skutečnosti naznačují, že aktivity USA při vnucování svého řešení pro Kosovo a Matochii zesílily, a že konečným cílem je uplatňování Bruselské dohody Dačić - Thaçi, podle které se srbské jižní provincie staly výhradním majetkem paktu NATO, bez možnosti, že se tam Rusko vrátí. Vučićovo a Ljajićovo mediální vyjádření o Dačićově návštěvě v USA jsou reakcí prozápadní vlády na dopis Srbů z Kosova a Matochie ruskému vedení. Na druhé straně, vytvoření Autonomní oblasti Kosovo a Metochie posiluje provádění Ústavy jižní srbské provincie a otevírá dveře k návratu Ruska, jako ochránce srbského obyvatelstva ohroženého genocidou.

[1] http://www.nikadgranica.org/wp-content/uploads/2013/05/Obracanje-vrhu-ruske-federacije.pdf

[2] http://www.blic.rs/Vesti/Politika/382474/Dezer-Moguca-i-arbitraza-u-vezi-sa-Kosovom

[3]http://www.blic.rs/Vesti/Politika/383078/Vucic-Vestervele-ocekuje-potpisivanje-plana-implementacije

[4] http://www.nspm.rs/hronika/vecernje-novosti-eu-i-sad-nagledaju-primenu-sporazuma-beograda-i-pristine-q.html

[5] http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/307435/Vucic-trazi-garancije-od-NATO

[6] http://www.kurir-info.rs/rasim-ljajic-rusi-ce-pasti-sa-stolice-od-cuda-clanak-785075

[7]http://fakti.rs/globotpor/putin-ako-samo-jedan-turski-vojnik-predje-sirijsku-granicu-ostro-cemo-reagovati

[8] http://www.danas.rs/danasrs/politika/srbi_moraju_u_evropu.56.html?news_id=260373

[9] http://www.blic.rs/Vesti/Politika/382523/Dacic-Verujem-u-Srbiju-Dodjite-verovacete-i-vi

[10] http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Dacic-Moguca-strateska-saradnja-SAD-i-Srbije.sr.html

[11] http://www.kamatica.com/vesti/it-utopija-dacic-dovodi-i-gugl-i-epl-u-srbiju/10005

[12] http://ireport.cnn.com/docs/DOC-970038?ref=feeds%2Fpeople%2Fdeejayiwan

[13]http://www.whitehouse.gov/the-press-office/2013/05/15/readout-vice-president-biden-s-meeting-serbian-prime-minister-ivica-daci

[14] http://www.nspm.rs/hronika/ivica-dacic-moguca-strateska-saradnja-sad-i-srbije.html

V překladu vyšlo na www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Rusko  | Srbsko  | Kosovo  | USA
2504 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Bude vám zle. Paříž se stala pos.ranou špinavou dírou. Vládne tam právo šáría, drogy a páchne jako Afrika. Podívejte se, než to video smažou

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Britská policie šikanuje lidi, kteří jsou obvinění z nenávisti. K obvinění stačí veřejně odmítnout ideologií LGBT

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDalší vývoj kolem vlády? Třeba tento: Ringo Čech na kulturu? Pozapomenuté řešení, které už tu bylo. Nebo Babiš počká, až ČSSD odejde...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan