Chováme se jako úchylný šikanující hulvát. Kongresman drsně kritizuje americký imperialismus

Autor: odjinud | Publikováno: 6.6.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Květen byl nejsmrtelnějším měsícem v Iráku za téměř pět let s více než 1 000 mrtvých – jak civilistů, tak bezpečnostních pracovníků – během řádění bombových a střeleckých útoků a dalších násilností. Jelikož každý den z Iráku čteme o novém hororu, začíná se ukazovat, že invaze  Spojených států nepřinesla nic z toho míru a stability, které přívrženci útoku slibovali.

Miliony lidí žijí v neustálém strachu, uprchlíci se nevrací domů a ekonomika je poničená. Křesťanská komunita, před rokem 2003 asi 1,2 milionu osob, byla téměř z mapy Iráku vymazána. I další menšiny podobně vymizely.

Aby se věci ještě zhoršily, americká podpora syrských rebelů hned za vedlejšími dveřmi zatáhla šiíty vedenou iráckou vládu do šířících se regionálních nepokojů a vdechla nový život extremistickým živlům.

Invaze do Iráku otevřela do Iráku dveře Al-Káidě, která tam před tím neexistovala, zároveň s posílením vlivu Íránu v tomto regionu. Byli snad ti „experti“, kteří plánovali a prosazovali americký útok, opravdu tak nekompetentní?

Ryan Crocker, který býval v letech 2007-2009 US velvyslancem v Iráku, pořád ještě mluví o iráckém „vzepětí“ jako o ohromném usmíření mezi sunnity a šiíty v Iráku. Nedávno napsal, že „ač Spojené státy z Iráku stáhly vojska, pořád si tam ponechávají silné páky. Irácké síly byly vybaveny a vycvičeny Američany a vůdci této země od nich potřebují a očekávají pomoc.“ Vypadá to u něj na alarmující odtrženost od reality.

Teď už je jasné, že to „vzepětí“ a to „Irácké probuzení“ byly pouze mýty protlačované těmi, kteří chtěli na něco pozitivního překroutit americkou invazi, kterou zesnulý generál William Odom svého času prohlásil za „největší strategickou katastrofu v americké historii.“ Naložili letadlo 100 dolarovými bankovkami, aby zaplatili každé straně, aby přechodně zastavily vraždění amerických vojáků i jeden druhého, ale takto poskytnutá platba přinesla jen dočasnou přestávku. Nemělo by snad měřítkem úspěchu nějaké konkrétní politiky být to, zda opravdu vytvoří trvale udržitelné pozitivní výsledky?

Teď vidíme ty radikální bojovníky, kteří svého času stříleli v Iráku na americké vojáky, jak se přelili do Sýrie, kde se ironicky setkali s podporou boje za tu svou záležitost od americké vlády! S některými z těchto bojovníků se dokonce američtí senátoři na návštěvě zdravili.

Americká intervence do Iráku vytvořila ještě více problémů. To je jasné. Ti zahraničně političtí „experti“, kteří naléhali na americký útok na Irák, teď tvrdí, že tu katastrofu, kterou vytvořili, lze vyřešit jen dalším intervencionismem! Představte si v medicíně doktora, který, ač by si všiml, že určité léky jeho pacienta zabíjí, a i tak by k boji proti vedlejším účinkům nařídil zvýšené dávkování té samé medicíny. Stejně jako takový doktor, je i americký zahraničněpolitický establishment vinen profesním pochybením. A k tomu mohu ještě dodat, že je to přesně stejné i s tím, co dělá Fed s monetární politikou.

Počínaje Irákem přes Libyi k Mali a k Sýrii až po Afghánistán si americká intervence udržují nepřetržitou historii ještě dalšího zhoršování situace. Ovšem bez ohledu na vyvolané katastrofy je pro intervencionisty tou jedinou politikou, kterou nabízí, ještě agresivnější americká zahraniční politika.

Musíme z katastrofy Iráku vyvodit odpovídající poučení. Nemůžeme pokračovat v invazích do jiných zemí, instalovat loutkové vlády, budovat nové národy, vytvářet centrálně plánované ekonomiky, nasazovat sociální inženýrství a vnucovat demokracii pod hlavní pušky. Zbytek světa je už americkým intervencionismem otrávený a americký daňový poplatníci jsou otráveni z toho, že americký intervencionismus platí. Je to na nás všech, abychom zahraničněpolitickému establishmentu a těm u moci zřetelně objasnili, že toho máme dost a už nebudeme tolerovat budování impéria. Měli bychom důvěřovat více sami sobě a přestat se chovat jako úchylný šikanující hulvát.

Ron Paul, americký kongresman

www.ac24.cz

kam dál:

Amerika dění ve světě vůbec neovlivňuje, Rusko je obrovská hrozba a všichni jsme svobodní… Kdo je tady paranoidní idiot?

Když ve třetí světové válce vyhraje Amerika, je konec. Když zvítězí Rusko, za sto let bude vše v normálu

Moderní Amerika je největší světový lhář a rozvraceč v dějinách lidstva

Klíčová slova: USA
2425 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...Šokující. Německý 74letý důchodce si zrenovoval byt od nuly, nyní se musí vystěhovat a uvolnit jej migrantům

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan