Už se smiřte s tím, že jste prohrál. Odpovědi na knížecí útok od Moravce

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 28.5.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Karel Schwarzenberg by se měl smířit s prohrou a ve sporu o velvyslance ustoupit. Pro ParlamentníListy.cz to uvedl senátor Vladimír Dryml (SPOZ) v reakci na vystoupení ministra zahraničí v Otázkách Václava Moravce. Šéf TOP 09 během pořadu do prezidenta republiky opakovaně „kopal“.

Podle Schwarzenberga se ve sporu nehledá žádný kompromis, ale řeší se, kdo má právo velvyslance jmenovat. „Já říkám, že prezident nejmenuje, jen pověřuje. A on chce jmenovat, a to se pak ten kompromis hledá těžko,“ uvedl ministr a první vicepremiér Nečasovy vlády a dodal, že prý prezident neplní své ústavní povinnosti.

K tomu se pro server ParlamentníchListů.cz vyjádřil senátor za SPOZ Vladimír Dryml. „Schwarzenberg by se měl smířit s prohrou, i když je to těžké, a měl by si nechat udělat právní rozbor a výklad Ústavy ve věci týkající se velvyslanců, stejně tak, jako to udělal senátor Dryml,“ řekl senátor a dodal, že „pak by se možná Schwarzenberg choval jinak, protože se zesměšňuje“.

 

Dejme to k Ústavnímu soudu, ať jednou pro vždy rozhodne

Ministr zahraničí se ohledně pravomoci jmenování velvyslanců často zaklíná ústavními zvyklostmi, kdy v minulosti prezidenti nechávali výběr šéfů diplomatických misí na ministrovi a pouze podepisovali pověřovací listiny. Daná ústavní zvyklost je ale v tomto případě s Ústavou patrně v rozporu.

K tomuto názoru se kloní i sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna. „Jednou věcí je zvyklost, a něco jiného je výklad Ústavy. A výklad Ústavy tady dělá jen Ústavní soud, takže vnímám jako potřebné, aby se k tomu ústavní soudci vyjádřili a jednou pro vždy řekli, jaká je pozice prezidenta a ministra zahraničí,“ navrhuje poslanec.

„Pan Schwarzenberg se vždy velmi obratně snaží vysvětlit nevysvětlitelné, ale v této chvíli prostě na Hradě nesedí člověk, který by byl pouhým kladečem věnců, a je to tak dobře,“ pochvalně konstatoval Foldyna v reakci pro ParlamentníListy.cz.

Ministr zahraničí do toho nemá co mluvit

Problematiku jmenování velvyslanců před časem podrobně rozebral ústavní právník Pavel Hasenkopf, který mezi lety 2009 – 2013 působil v Kanceláři prezidenta republiky. Ten jasně říká, že ministr zahraničních věcí podle platné Ústavy nemá do výběru velvyslanců co mluvit.

„Podle čl. 63 odst. 1 písm. e) Ústavy jmenuje velvyslance prezident republiky. Ústava neobsahuje žádné speciální ustanovení, které by tuto prezidentovu pravomoc nějak limitovalo – např. vázanost prezidenta nějakým návrhem. Jestliže nikdo nemá pravomoc navrhovat prezidentovi velvyslance, znamená to, že prezident je jmenuje ze své vlastní iniciativy. Všechna doporučení od vlády, od ministra, od kteréhokoli politika, ode mne či od kteréhokoli jiného občana mají de iure naprosto stejnou váhu, totiž žádnou. Jsou to jen doporučení, nikoliv právně závazné návrhy, které by prezident musel brát v potaz,“ říká Hasenkopf.

Hasenkopf zdůrazňuje, že neexistuje ani žádný zákon, který by výkon uvedené prezidentovy pravomoci nějak omezoval nebo ministru zahraničí dával právo navrhovat velvyslance. „Pokud někdo tvrdí opak, nechť mi odcituje číslo takového zákona ve Sbírce zákonů a příslušný paragraf a usvědčí mne z omylu,“ dodal nedávno k této věci Pavel Hasenkopf.

Václav Moravec ale s ministrem zahraničí a šéfem TOP 09 v nedělním debatním pořadu krátce probral i jednání Evropského parlamentu, na kterém europoslanci nedoporučili ke schválení takzvanou českou výjimku z Listiny základních práv EU, jejímž přijetím podmínil prezident Václav Klaus podpis Lisabonské smlouvy.

Rakouský výrok o „čtvrt milionu zabitých“ v OVM nezazněl…

Klaus se totiž obával, že by si díky tomu potomci odsunutých sudetských Němců mohli u evropských soudů nárokovat vrácení majetků, které jim byly zabaveny československým státem.

K tomu Schwarzenberg v OVM poznamenal, že výjimku prý vždy hájil, ale myslí si, že na ni prezident Zeman, na rozdíl od svého předchůdce, trvat nebude. „Vždycky jsem za tuto podmínku sice bojoval, ale vždycky jsem si taky myslel, že je zbytečná. A vláda by měla hlasovat o tom, jestli na ní máme trvat,“ mínil šéf české diplomacie v ČT. Její přijetí bylo přitom už v minulosti slíbeno Václavu Klausovi.

V Otázkách Václava Moravce ale nezazněl důležitý moment, totiž vystoupení rakouského europoslance Ewalda Stadlera, který během projednávání české výjimky na plénu europarlamentu prohlásil, že Češi po druhé světové válce zabili čtvrt milionu lidí. Tato slova vyvolala v české politice silný odpor, ale Karel Schwarzenberg se k tomu dosud nevyjádřil. Naopak, v minulosti se k sudetoněmeckým požadavkům a rétorice stavěl spíše pozitivně.

„Nechci rozpoutávat diskusi nad tím, že jeden poslanec v Evropském parlamentu žvaní takové hlouposti a je až revanšisticky zaměřený. To můžeme přehlédnout. To, co ale přehlédnout nemůžeme, že europarlament vyzývá, aby nebyla česká výjimka přijata. Ta by zaručovala, že nedojde v budoucnu k nabourání Benešových dekretů,“ varoval k tomu poslanec Jaroslav Foldyna.

Musíme úzkostlivě bránit naše národní zájmy

Nad tím je podle jeho slov pro ParlamentníListy.cz potřeba se pozastavit. „Protože my nevíme, zda se v Británii nenarodí nový Chamberlain a ve Francii nový Daladier. Národní zájem a naše národní identita v poválečném vývoji je nadřazena i té sociální chartě, kterou sice vnímám jako důležitou a je za ni potřeba bojovat. Ale v debatě o národní identitě a ohrožení národních zájmů by se evidentně páni poslanci měli vrátit k dějepisu a přečíst si, jakým způsobem se těžce tvořila svoboda. Měli bychom velmi bedlivě a úzkostlivě sledovat a hájit naše národní zájmy i v rámci oné nové Evropy,“ naléhá poslanec ČSSD.

Senátor Vladimír Dryml k tomu podotkl, že extremisté jsou ve všech politických stranách ve všech zemích. „Je velmi zajímavé, že se Rakušan vyjadřuje k německé otázce. Ten pan europoslanec měl také zmínit, kolik českých obětí stála válka a jak se na tom podepsali někteří Rakušané,“ doplnil Dryml pro redakci ParlamentníchListů.cz.

www.parlamentnilisty.cz

ČTETE TAKÉ:

ANKETA: Měl by Karel Schwarzenberg odejít z české politiky? Hlasujte!

Schwarzenberg se v ČT přiznal, že si přál návrat sudetských Němců

Komu slouží nedotknutelný Karel Schwarzenberg?

Je to prasák a Zeman má pravdu, Kalouskovy ponožky. Slyšte internetového levičáka

Sudetomuzeum za půl miliardy pro 20 tisíc Němců v ČR. Pryč s ním!

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Foldyna  | Zeman  | Dryml
2787 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Ještě by mohl... Jiří Mádl má pro Zemana návrh. A přidal se i FarskýJako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard Blatný
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan