Zeman přijel do Polska a byla legrace. Odnesli to i novináři

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 25.5.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman byl na své třetí zahraniční cestě. Po návštěvě Slovenska a Rakouska strávil spolu s manželkou Ivanou dva dny v Polsku. Do Varšavy prezidentský pár přicestoval ve čtvrtek, u prezidentského paláce se mu dostalo slavnostního uvítání, kterému i přes nepříznivé počasí přihlížela školní mládež.

Slavnostní uvítací ceremoniál před varšavským Prezidentským palácem byl velkolepý, zúčastnila se ho řada vojenských jednotek ve slavnostních uniformách včetně námořníků. Po jeho skončení už český prezident Miloš Zeman a jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski s manželkami zmizeli v útrobách paláce.

Po zhruba hodině a půl jednání oba státníci vystoupili na společné tiskové konferenci, pohovořili o česko-polských vztazích a zodpověděli několik otázek novinářům. Do těch si prezident Zeman neopomněl rýpnout.

Prezident nezapomněl rýpnout do novinářů

Poté, co zazněla ironicky formulovaná otázka, zda se Miloš Zeman při slavnostní večeři nebude obávat polských potravin, tak český prezident odpověděl, že až při večeři použije slánku, určitě se nebude ptát, z jakých zdrojů pochází sůl (v minulosti se v ČR totiž ukázalo, že jeden z polských výrobců do potravin dával posypovou sůl – pozn. red.).

Nadto prezident Zeman zdůraznil, že jde o detail ve srovnání s mnohem důležitějšími tématy, jako například investice české energetické společnosti ČEZ či polského petrochemického gigantu PKN Orlen a vyjádřil i, jak sám často říká, „velmi vřelý“ vztah k novinářům. „Slyšel jsem americkou definici novináře: Novináři dokážou oddělit zrno od plev… a pak otisknou plevy,“ řekl s úsměvem Miloš Zeman.

Poláci prý mají nejraději Čechy

Polský prezident Bronislaw Komorowski při tiskové konferenci vyjádřil velkou radost nad tím, že do Varšavy dorazil prezident „našeho nejbližšího souseda, České republiky“. Podle Komorowského vzájemné vztahy obou zemí rozkvétají a podle jednoho z průzkumů prý dokonce Poláci ze všech národů mají nejraději právě Čechy. „Teď ještě zbývá přeměnit to i na dobré ekonomické vztahy,“ zdůraznila hlava polského státu.

Chválou nešetřil ani český prezident, prozradil totiž, že už půl hodiny po vyhlášení výsledků prezidentských voleb mu právě Komorowski telefonicky gratuloval k vítězství, což byl podle Zemana ještě tak brzký okamžik, že by leckteří jiní politici neskrývali údiv, natož aby gratulovali.

„Jako poděkování za to jsem si na naše dnešní setkání zvolil kravatu v polských národních barvách,“ pokračoval Miloš Zeman. Vyjádřil také radost z toho, že s ním v rámci doprovodné delegace přicestovala početná podnikatelská mise, a to včetně generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše.

Počastí zatím politici ovlivnit nemohou…

S polským prezidentem během setkání prý mluvili o řadě projektů, ekonomické spolupráci a rozvoji energetické a dopravní infrastruktury. „I politik je svým způsobem lobbista a na tomto typu lobbismu není nic špatného. Atmosféra setkání byla rozhodně příjemnější než počasí ve Varšavě, ale to je věc, kterou zatím politici ovlivnit nemohou,“ vtipkoval prezident Zeman.

Ze sídla polské hlavy státu se český prezident, jehož limuzínu doprovázela vojenská jízda na koních, přesunul k hrobu neznámého vojína, kam položil věnec. Zeman se odpoledne sešel rovněž s premiérem Donaldem Tuskem. První dáma Ivana Zemanová má zvláštní program, v rámci kterého ji doprovází manželka polského prezidenta Anna Komorowská.

Z Varšavy český prezidentský pár odletěl v pátek odpoledne, před tím ještě Zeman promluvil před podnikateli v sídle Ministerstva hospodářství. Sérii oficiálních návštěv sousedních států Miloš Zeman završí zanedlouho v Berlíně.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman: Ruský i čínský kapitál by v Čechách měl mít větší zastoupení

Zeman varoval před manipulací a propagandou: Nenechme se ohlupovat, jinak z nás budou ovce

Putinův expert v Praze řekl, jak dopadneme. Došlo i na Havla a knížete

Klíčová slova: Polsko  | Zeman
2757 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan