Zeman přijel do Polska a byla legrace. Odnesli to i novináři

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 25.5.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman byl na své třetí zahraniční cestě. Po návštěvě Slovenska a Rakouska strávil spolu s manželkou Ivanou dva dny v Polsku. Do Varšavy prezidentský pár přicestoval ve čtvrtek, u prezidentského paláce se mu dostalo slavnostního uvítání, kterému i přes nepříznivé počasí přihlížela školní mládež.

Slavnostní uvítací ceremoniál před varšavským Prezidentským palácem byl velkolepý, zúčastnila se ho řada vojenských jednotek ve slavnostních uniformách včetně námořníků. Po jeho skončení už český prezident Miloš Zeman a jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski s manželkami zmizeli v útrobách paláce.

Po zhruba hodině a půl jednání oba státníci vystoupili na společné tiskové konferenci, pohovořili o česko-polských vztazích a zodpověděli několik otázek novinářům. Do těch si prezident Zeman neopomněl rýpnout.

Prezident nezapomněl rýpnout do novinářů

Poté, co zazněla ironicky formulovaná otázka, zda se Miloš Zeman při slavnostní večeři nebude obávat polských potravin, tak český prezident odpověděl, že až při večeři použije slánku, určitě se nebude ptát, z jakých zdrojů pochází sůl (v minulosti se v ČR totiž ukázalo, že jeden z polských výrobců do potravin dával posypovou sůl – pozn. red.).

Nadto prezident Zeman zdůraznil, že jde o detail ve srovnání s mnohem důležitějšími tématy, jako například investice české energetické společnosti ČEZ či polského petrochemického gigantu PKN Orlen a vyjádřil i, jak sám často říká, „velmi vřelý“ vztah k novinářům. „Slyšel jsem americkou definici novináře: Novináři dokážou oddělit zrno od plev… a pak otisknou plevy,“ řekl s úsměvem Miloš Zeman.

Poláci prý mají nejraději Čechy

Polský prezident Bronislaw Komorowski při tiskové konferenci vyjádřil velkou radost nad tím, že do Varšavy dorazil prezident „našeho nejbližšího souseda, České republiky“. Podle Komorowského vzájemné vztahy obou zemí rozkvétají a podle jednoho z průzkumů prý dokonce Poláci ze všech národů mají nejraději právě Čechy. „Teď ještě zbývá přeměnit to i na dobré ekonomické vztahy,“ zdůraznila hlava polského státu.

Chválou nešetřil ani český prezident, prozradil totiž, že už půl hodiny po vyhlášení výsledků prezidentských voleb mu právě Komorowski telefonicky gratuloval k vítězství, což byl podle Zemana ještě tak brzký okamžik, že by leckteří jiní politici neskrývali údiv, natož aby gratulovali.

„Jako poděkování za to jsem si na naše dnešní setkání zvolil kravatu v polských národních barvách,“ pokračoval Miloš Zeman. Vyjádřil také radost z toho, že s ním v rámci doprovodné delegace přicestovala početná podnikatelská mise, a to včetně generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše.

Počastí zatím politici ovlivnit nemohou…

S polským prezidentem během setkání prý mluvili o řadě projektů, ekonomické spolupráci a rozvoji energetické a dopravní infrastruktury. „I politik je svým způsobem lobbista a na tomto typu lobbismu není nic špatného. Atmosféra setkání byla rozhodně příjemnější než počasí ve Varšavě, ale to je věc, kterou zatím politici ovlivnit nemohou,“ vtipkoval prezident Zeman.

Ze sídla polské hlavy státu se český prezident, jehož limuzínu doprovázela vojenská jízda na koních, přesunul k hrobu neznámého vojína, kam položil věnec. Zeman se odpoledne sešel rovněž s premiérem Donaldem Tuskem. První dáma Ivana Zemanová má zvláštní program, v rámci kterého ji doprovází manželka polského prezidenta Anna Komorowská.

Z Varšavy český prezidentský pár odletěl v pátek odpoledne, před tím ještě Zeman promluvil před podnikateli v sídle Ministerstva hospodářství. Sérii oficiálních návštěv sousedních států Miloš Zeman završí zanedlouho v Berlíně.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman: Ruský i čínský kapitál by v Čechách měl mít větší zastoupení

Zeman varoval před manipulací a propagandou: Nenechme se ohlupovat, jinak z nás budou ovce

Putinův expert v Praze řekl, jak dopadneme. Došlo i na Havla a knížete

Klíčová slova: Polsko  | Zeman
2645 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvila„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan