Přestaňme živit cizinu, budujme národní blahobyt. To nám radil Valtr Komárek

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.5.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Jeden z hlavních aktérů listopadu 1989, čestný předseda ČSSD, přítel prezidenta Miloše Zemana a také poradce revolucionáře Che Guevary. Takový byl profesor Valtr Komárek, který ve čtvrtek ve dvaaosmdesáti letech skonal. ParlamentníListy.cz vybírají některé jeho výroky a komentáře, které v poslední době naší redakci poskytl.

Profesor Komárek naposledy výrazně vstoupil do veřejného dění v prezidentské předvolební kampani, v níž silně podpořil Miloše Zemana. Ve známém dopisu členům sociální demokracie, jehož znění ParlamentníListy.cz jako první přinesly, Komárek jasnými argumenty sděloval, že ze všech kandidátů je Zeman jediný, který dokáže lidem v současné situaci vrátit naději.

„Dané historické tažení může inspirovat, neústupně i drsně prorážet jen mimořádně nadaný státník. Člověk vytrénovaný celou řadou let jak v domácí, tak v zahraniční vysoké politice a s vlastním hlubokým ekonomickým myšlením i praktickými zkušenostmi. Člověk, který bude obecně důvěryhodný tak, aby mohl do tohoto existenčního zápasu českého národa strhnout celou veřejnost a vrátit lidem naději v budoucnost. Podle mého názoru jeho jméno je tak přímo dáno. Je to Miloš Zeman. Je to historická šance, kterou by náš národ neměl propást,“ vyzýval tehdy.

 

Čestný předseda sociálních demokratů kritizoval i rozdíl ve výši platů u dělníků v Německu a Česku, i když pracují ve stejné firmě – Volkswagen. „Ve Wolfsburgu stojí dělník 46 euro na hodinu, u nás v Boleslavi jenom 12 eur. Obecně pak funguje pravidlo, že zatímco pracovní náklady u nich doma činí 4000 eur měsíčně, u nás nesmí na zaměstnance překročit 1200 eur. Ovšem v cizině účtují ceny podle životní úrovně, vysokými zisky od nás si přilepšují, proto tedy i naše platy jsou již dlouhodobě až třikrát nižší,“ poukazoval Komárek.

Dnes zesnulý Valtr Komárek se navíc během prezidentských voleb také snažil mírnit rozvířené emoce. „Chtěl jsem si jen postesknout, že mne tato vzedmutá vlna zlostných emocí mrzí. I když chci volit Zemana, neznamená to útočit na Schwarzenberga. Že mluví špatně česky, že rád slyší na 'knížete', to jsou jen drobnůstky ze života. O obrovských restitucích by se už diskutovat mohlo, ale není čas. Ještě hlasitěji bych pak musel diskutovat o jeho vládním programu, který – zdravotní i důchodovou reformou počínaje a zvýšením DPH snad konče – znamená výrazné okleštění životní úrovně obyvatelstva. Rozhodně však žádné urážky,“ řekl tehdy.

 

Sebevědomí a vlastní síly

Úctu a souhlas si Komárek i u svých jinak názorových oponentů dokázal získat svými slovy o potřebě východní orientace našeho exportu v prosinci loňského roku. Uvedl, že bychom měli přejít k sebevědomé hospodářské expanzi vlastními silami.

„Velmi vstřícně se nám přitom nabízejí východní trhy, kde si už od našich hranic dobrý zvuk českých výrobků stále uchovávají v paměti 200-300 milionů lidí. Těm také nejde jen o stále větší těžby nafty a plynu, ale i o komplexní vize postupných cest k národnímu blahobytu. Tyto trhy zdaleka tedy nejsou vyčerpány, naopak se ve své dynamice a vnitřní bohatosti teprve utvářejí. Toto vše ovšem nevyžaduje jenom novou exportní politiku vlády, ale obrovské změny v celé naší ekonomické a personální politice. Nekompetentní omezenci a flákači, kteří dnes celý řídící okruh deformují, musí z kola ven,“ mínil profesor a čestný předseda ČSSD.

Osobnost jako prezident může ovlivňovat debatu

Svůj poslední rozhovor poskytl ParlamentnímListům.cz Valtr Komárek letos 6. února, kde komentoval stav po zvolení nového prezidenta a především možnosti, jak nová hlava státu může pozitivně působit na ekonomiku.

„Kdybychom připustili, že všechno řídí jen trh a podnikatelé, pak by ani vláda v ekonomice nic nezmohla. Ale současná ekonomika, jak mezinárodní, tak domácí, a tady fungují zpětné vazby, je silně poznamenána různými vlivy a zájmy. A taková osobnost, jako je prezident, má velkou váhu svého vlivu,“ vysvětloval v rozhovoru.

 

Klíčová slova: exportní politika
1891 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAfričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálii. Buďte na dovolené v Itálii opatrní

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan