Zatčení amerického špiona v Moskvě: Přišla informace, co tím USA mohly sledovat...

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 17.5.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul si nepřál mluvit s novináři 15. května po předvolání na ruské MZV v souvislosti se zadržením v Moskvě amerického špióna. McFaul jen zamával na pozdrav z okna své limuzíny. Před 20-30 lety by způsobil podobný skandál minimálně ochlazení rusko-amerických vztahů.

Třetí tajemník velvyslanectví Ryan Fogle, který byl zadržen příslušníky ruského FSB na místě činu, byl vyhlášen personou non grata a musí v nejkratším termínu opustit Moskvu.

Američané mohou na to odpovědět vyhoštěním ruského diplomata z Washingtonu. Ale není to jisté. Fogle byl příliš jasně usvědčen. Někteří ruští experti mají dokonce za to, že mladého Foglea prostě nastrčili, aby si vyzkoušeli ruské tajné služby a vyprovokovali špiónský skandál. A to v době, kdy se mezi Moskvou a Washingtonem znovu črtají příznaky oteplení.

Ruský politolog Boris Mežujev nevěří, že nynější špiónský incident může přerůst v skandál, jak tomu bylo nejednou v minulosti. Vztahy mezi USA a Ruskem se kvalitativně změnily, řekl Mežujev v interview pro Hlas Ruska:

-Dnes je jiná doba: existuje pocit, že geopolitické a ekonomické vztahy je jedna věc a různé skandály, včetně špiónské, něco celkem jiného. Situace ve světě je natolik složitá, že ani USA, ani Rusko nemají přání projevovat nadměrnou tvrdost.

Další ruský expert, analytik z Ústavu USA a Kanady Pavel Zolotarjov vyslovil paradoxní myšlenku, že tento špiónský příběh může pomoci Rusku a USA, aby se zbavily dědictví studené války:

-Tento případ má sloužit k zamyšlení vysokých úředních osob nad tím, že je na čase navazovat vztahy jinak. Je na čase, abychom skoncovali se setrvačností studené války a nepohlíželi na sebe jako potenciální nepřátelé. Máme překonat stav vzájemného zdržování, včetně jaderného. Fakt, že k tomuto incidentu došlo měsíc před schůzkou dvou prezidentů, může posloužit kladným impulsem.

Jak je známo, mají se ve dnech 17-18. června konat v Severním Irsku v době zasedání G8 jednání Vladimira Putina a Baracka Obamy. Pak se mají setkat v září v Petrohradě během fóra G20.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

čtěte také:

Rusko nám může pomoci snížit nezaměstnanost. Víme jak, podívejte se

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

USA se opakovaně pokouší poštvat Ukrajinu proti Rusku

Agrese KLDR? Amerika ji k útoku provokuje. Čtěte proč

Klaus v Moskvě jednal s Medveděvem. Rusové jsou pro nás skutečnými partnery, USA přináší nesmysly

Klíčová slova: Rusko  | USA
2398 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníkuTahle směska okoukaných vykopávek a beznadějných eurohujerů chce, abyste je volili...

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdyTo mě trápí, lomil v ČT rukama předseda ODS Fiala. Jde o konflikt Babiše, Zemana a Petříčka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan