Zatčení amerického špiona v Moskvě: Přišla informace, co tím USA mohly sledovat...

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 17.5.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul si nepřál mluvit s novináři 15. května po předvolání na ruské MZV v souvislosti se zadržením v Moskvě amerického špióna. McFaul jen zamával na pozdrav z okna své limuzíny. Před 20-30 lety by způsobil podobný skandál minimálně ochlazení rusko-amerických vztahů.

Třetí tajemník velvyslanectví Ryan Fogle, který byl zadržen příslušníky ruského FSB na místě činu, byl vyhlášen personou non grata a musí v nejkratším termínu opustit Moskvu.

Američané mohou na to odpovědět vyhoštěním ruského diplomata z Washingtonu. Ale není to jisté. Fogle byl příliš jasně usvědčen. Někteří ruští experti mají dokonce za to, že mladého Foglea prostě nastrčili, aby si vyzkoušeli ruské tajné služby a vyprovokovali špiónský skandál. A to v době, kdy se mezi Moskvou a Washingtonem znovu črtají příznaky oteplení.

Ruský politolog Boris Mežujev nevěří, že nynější špiónský incident může přerůst v skandál, jak tomu bylo nejednou v minulosti. Vztahy mezi USA a Ruskem se kvalitativně změnily, řekl Mežujev v interview pro Hlas Ruska:

-Dnes je jiná doba: existuje pocit, že geopolitické a ekonomické vztahy je jedna věc a různé skandály, včetně špiónské, něco celkem jiného. Situace ve světě je natolik složitá, že ani USA, ani Rusko nemají přání projevovat nadměrnou tvrdost.

Další ruský expert, analytik z Ústavu USA a Kanady Pavel Zolotarjov vyslovil paradoxní myšlenku, že tento špiónský příběh může pomoci Rusku a USA, aby se zbavily dědictví studené války:

-Tento případ má sloužit k zamyšlení vysokých úředních osob nad tím, že je na čase navazovat vztahy jinak. Je na čase, abychom skoncovali se setrvačností studené války a nepohlíželi na sebe jako potenciální nepřátelé. Máme překonat stav vzájemného zdržování, včetně jaderného. Fakt, že k tomuto incidentu došlo měsíc před schůzkou dvou prezidentů, může posloužit kladným impulsem.

Jak je známo, mají se ve dnech 17-18. června konat v Severním Irsku v době zasedání G8 jednání Vladimira Putina a Baracka Obamy. Pak se mají setkat v září v Petrohradě během fóra G20.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

čtěte také:

Rusko nám může pomoci snížit nezaměstnanost. Víme jak, podívejte se

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

USA se opakovaně pokouší poštvat Ukrajinu proti Rusku

Agrese KLDR? Amerika ji k útoku provokuje. Čtěte proč

Klaus v Moskvě jednal s Medveděvem. Rusové jsou pro nás skutečnými partnery, USA přináší nesmysly

Klíčová slova: Rusko  | USA
2532 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

euPortal.cz

Evropské vlády pozvaly do Evropy zpátky bojovníky Islámského státu. Ti se pohybují volně a úřady neví, kde jsou...Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobně

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidalZahradil: Jourovou budou všichni nesnášet. A nás s ní. Z EU se řítí něco, co nedokážeme odhadnout
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan