Katedrála sv. Víta odmítla sloužit mši za Huga Cháveze. Velvyslanec je v šoku

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 29.4.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Správa pražské svatovítské katedrály, respektive Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze řešila „zajímavý“ případ. Poté, co venezuelský prezident Hugo Chávez po dlouhém léčení podlehl těžké nemoci, venezuelské velvyslanectví v Praze požádalo o konání zádušní mše svaté za zemřelého prezidenta. Bylo však odmítnuto.

V latinskoamerické Venezuele je podle dostupných údajů 96 % obyvatelstva katolického vyznání. Hugo Chávez, který zemřel letos 5. března, se ke katolické církvi hlásil také. Navíc podle agentury CNA v posledních týdnech svého života přijal duchovní vedení a svátosti.

Chávez zemřel v náruči Krista

Tehdejší venezuelský viceprezident Nicolás Maduro, který byl nyní zvolen prezidentem, při oznámení Chávezova úmrtí uvedl, že venezuelský vůdce zemřel v náruči Krista.

Proto se jen několik dní po prezidentově smrti venezuelská ambasáda obrátila na Metropolitní kapitulu u sv. Víta, konkrétně na sekretariát jejího probošta a biskupa Václava Malého. Odtud však prý dostala zamítavou odpověď s tím, že zádušní mši za cizího státního příslušníka uspořádat možné není.

Takový argument ale může jen stěží obstát. V roce 2010 totiž ve svatovítské katedrále celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka zádušní mši svatou za oběti polské letecké tragédie u Smolenska, při které zemřel polský prezidentský pár a řada dalších nejvyšších představitelů státu.

Na Thatcherovou se vzpomínat smí

V červenci 2011 v jednom z pražských kostelů proběhla taktéž zádušní mše, a to za zemřelého Otto von Habsburga, který též pochopitelně nebyl českým občanem. Navíc teď ve středu se ve svatovítské katedrále konala tzv. ekumenická modlitba za zemřelou britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

Přitom se zádušní mše za Huga Cháveze konala dokonce i v samotném Římě, centru katolicismu, a to jen několik dní před zahájením volby nového papeže.

ParlamentníListy.cz požádaly v této věci o vyjádření velvyslance Bolívarovské republiky Venezuela v ČR Víctora Hernándeze, aby situaci blíže objasnil.

Venezuelský velvyslanec doufá, že se vše vysvětlí

„Pro nás Venezuelany je zarmucující skutečnost, že jsme nemohli v České republice, právě v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zavzpomínat a žádat Stvořitele o spásu duše pana prezidenta Cháveze. Domníváme se, že právě v Latinské Americe je převážná a podstatná část věřících katolické církve,“ řekl redakci velvyslanec.

Na světě je podle něho více než miliarda katolíků a v Latinské Americe je 700 milionů lidí, z nichž převážná většina jsou právě katolíci. „Zanechalo v nás takovou hořkou pachuť, že jsme nemohli ctít tradice a povahu našeho národa, který hluboce věří v Ježíše Krista,“ řekl Víctor Hernández.

„Jsem přesvědčený, že to bylo jen nějakým nedopatřením, neboť naše svatá církev má za úkol pečovat o naše duše. Určitě se to vyřeší,“ dodal velvyslanec pro ParlamentníListy.cz.

Podle arcibiskupství to není obvyklé

Stejně tak se redakce s dotazem obrátila i na mluvčího pražského arcibiskupství Aleše Pištoru. „Není obvyklé, aby se zádušní mše za hlavy států, které jsou v naší zemi zastoupeny diplomatickými misemi, konaly v katedrále sv. Víta. V případě tragické smrti prezidenta polské republiky pana Lecha Kaczyńského se jednalo o mimořádnou katastrofu pro celý sousední polský národ, který má s naším národem velmi úzké vztahy. V případě smuteční modlitby (nikoli mše svaté) za zesnulou premiérku Margaret Thatcherovou musíme vycházet z pomoci, kterou Spojené království Velké Británie a Severního Irska poskytovalo při vzniku Československé republiky, po 1. světové válce, v 2. světové válce a v době 40 let komunistické diktatury,“ zdůvodnil ParlamentnímListům.cz mluvčí Pištora.

Havel nebyl ani křesťan, ale katolický obřad měl…

Zda se nakonec mše za katolíka Huga Cháveze uskuteční či nikoliv, zůstává nejasné. V této rovině je paradoxní konání velkolepých církevních obřadů v katedrále za zemřelého exprezidenta Václava Havla, který katolíkem nebyl.

Tehdejší pohřební obřad dokonce záměrně ignoroval někdejší disident a Havlův blízký Petr Uhl, který prohlásil, že konání katolického pohřbu nechápe, protože Havel nejenže nebyl přímo katolík, ale ani křesťan. Levicový politolog a další z Havlových blízkých Jiří Pehe dokonce i pochyboval, že byl vůbec Václav Havel pokřtěn.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez

Venezuela má nového prezidenta, kterého podporuje celá Latinská Amerika. Přesto exitují pochybnosti...

Kdo otrávil Huga Cháveze?

Amerika si prostě nedá pokoj. Začala financovat opozici v další suverénní zemi

Nicolas Sarkozy prý objednal vraždu Huga Cháveze

Světovou finanční krizi zavinila rozpínavá Amerika. Venezuelský velvyslanec zmínil i řešení ke zničení korupce

Klíčová slova: Venezuela
3250 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Minář? Stupidní hnus. Plastelína Zaorálek. Zase vyhrál Zeman. Tvrdý soud Karoliny StonjekovéFOTO Muslimové v obchoďáku. Okamura spustil peklo, vláda mu prý blokuje boj s islámem
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan