Europoslanec Jaromír Kohlíček o Kosovu: Albánští teroristé horší než nacisté. A USA peníze z drog nesmrdí?
Bolavým místem Evropy je Kosovo, jež se odtrhlo od Srbska. Jenže na jeho území žijí také Srbové, kteří tam mají ponížené postavení. Co ve zlepšení jejich pozice může udělat EU?
EK může ve svých požadavcích tlačit nejen na Srbsko, ale i na Kosovo. Jde především o Srbsko, protože srbská státní politika je vedena tím, že by se Srbové rádi přiblížili k EU. A jakmile se budou snažit o prosazení zájmů Srbů v zahraničí, resp. o integritu srbského území, v tu chvíli úředníci EK řeknou – ale ne, my s vámi nemůžeme jednat, musíte se nejdříve dohodnout s Kosovem. V tom je problém. Navíc je v dohodách jasně stanoven návrat uprchlíků do Kosova. O tom se hlasitě mlčí.
To vypadá, jako když za těžkou situaci Srbů na Kosovu může Srbsko. To snad ne!
Srbsko za to nemůže. Vedle návratu uprchlíků na Kosovo, nejen Srbů, je zde otázka náhrady škod. Jde mj. o to, zda bude EK brát vážně a důsledně Chartu menšinových práv, protože Srbové jsou na Kosovu menšinou. Nevím, zdali EK tuto chartu bere vážně.
Druhá možnost je, o čemž se jedná v zákulisí, aby tato část území byla zpětně předána Srbsku. Ostatně, podle rezoluce OSN č. 1244 je Kosovo součástí srbského státu. Takže vznik Republiky Kosovo je vlastně krádeží území, což je v rozporu i se závěry Helsinské konference. Jenže, zmíněná rezoluce má nešťastnou formulaci, že Kosovo je »součástí Jugoslávie«. Jugoslávie už neexistuje, proto to obrovské úsilí o odtržení Černé Hory od Srbska v nedávné minulosti.
Hovoříte o rezoluci OSN o zachování celistvosti Srbska. Proč ji tedy evropské orgány neakceptují? Proč uznávají současné vedení Kosova?
Předně - o celé EU to nemůžeme říci. Některé státy EU, jak známo, Kosovo neuznaly. Žel, ČR zásluhou Topolánkovy vlády a Karla Schwarzenberga je mezi těmi, kdož Republiku Kosovo uznaly. Vzpomeňme, bylo to na výjezdním zasedání Topolánkovy vlády v Teplicích.
Jinak mezi Kosovem a EU je podivný pseudopragmatický vztah. Komisi jde o to, aby se v této oblasti pokud možno neválčilo. Pro USA jsou kosovští Albánci, jež distribuují 70 % drog v EU, velmi vítaným spojencem. A EK si to nechce rozhádat s USA. Dnes vidíme, že jsou tito dealeři drog aktivní v některých zemích severní Afriky, jsou součástí koalice proti Bašáru Asadovi v Sýrii, a vidíme je na řadě dalších míst, i v Afghánistánu, největším exportéru opia. Spojeným státům špinavé peníze z drog nesmrdí!
Kladu si otázku, jak může na území Evropy existovat stát, který má v čele představitele obchodníků s drogami a dokonce těch, kteří – soudě podle tvrzení někdejší hlavní žalobkyně tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carly Del Ponteové – zabíjeli nejen Srby kvůli lidským orgánům. To je přece fašismus!
To je dokonce horší než fašismus. Fašisté dělali pokusy na lidech, ale nerozebírali je na orgány, s nimiž by se obchodovalo. To se právě možná na Kosovu podle Del Ponteové dělo. My, levicoví poslanci EP, se snažíme při všech možných příležitostech na to poukazovat, velmi intenzivně proti tomu brojíme. Problémem je získat možnost v rámci skupiny GUE/NGL vystoupit v plénu. Kontroverzní témata mají totiž mnoho adeptů na vystoupení a v EP není možné vystupovat s čímkoli kdykoli. To je dáno velkým počtem poslanců. Témata jsou agregována, možnost vystoupení je omezená.
- - - -
Toto je část rozhovoru s českým europoslancem Jaromírem Kohlíčkem, který vyšel v Haló novinách 9. 4. 2013, a který s ním uskutečnila redaktorka Monika Hoření. Jí a redakci také děkujeme za svolení k přetisku.
Zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/5426984, přebralo Kosovoonline.cz
ČTĚTE TAKÉ: