USA svojí armádou destabilizují východní Asii

Autor: Haló noviny | Publikováno: 18.4.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Čínské ministerstvo obrany včera včera uvedlo, že Spojené státy svou zesílenou vojenskou přítomností destabilizují asijsko-pacifický region. Nová americká strategie s větším důrazem na východní Asii přinesla do oblasti zásadní změny, uvedla Čína s tím, že navzdory svému rostoucímu vlivu Peking nyní čelí četným a komplikovaným bezpečnostním hrozbám.

Americký prezident Barack Obama loni oznámil, že v rámci nové strategie se pozornost americké armády přesune velkou měrou do oblasti východní Asie. Podle Číny tato politika povzbudila např. Japonsko aj. země v jejich dlouhodobých územních sporech s Pekingem. »Jsou jisté země, které posilují své asijsko-pacifické aliance, rozšiřují svou vojenskou přítomnost v regionu a často zde zvyšují napětí,« uvedlo čínské ministerstvo obrany ve své výroční 40stránkové zprávě v poukazu na USA.

»Doufáme, že příslušné strany se budou více snažit podpořit vzájemnou důvěru mezi zeměmi regionu,« dodalo ministerstvo. »Tyto kroky nejsou v souladu se stávajícím vývojem a nepřispívají k udržení regionálního míru a stability,« poznamenal mluvčí ministerstva Jang Jü-ťün. Noviny osvobozenecké armády (Ťie-fang-ťün pao) v pondělním komentáři napsaly, že Čína musí posílit svou obranu v reakci na nepřátelský Západ, který ji chce poškodit.

»Nepřátelské západní síly vystupňovaly svou strategii, jejímž cílem je přizpůsobit Čínu Západu a rozdělit ji, a používají veškeré možné prostředky, aby brzdily a kontrolovaly vývoj země,« uvedl list.

V pondělí reorientaci americké zahraniční politiky na východní Asii obhajoval šéf diplomacie USA John Kerry na závěr své cesty po regionu. Ač Peking vyjádřil rozhořčení nad rétorikou KLDR z poslední doby, včetně únorového jaderného testu, rovněž dal jasně najevo, že považuje americké demonstrace síly v reakci na chování Pchjongjangu za zneklidňující vývoj.

Čína už delší dobu kritizuje vysílání většího počtu amerických lodí, letadel a vojáků do oblasti a posilování spolupráce USA s jejich partnery Japonskem, Jižní Koreou, Filipínami i s dalšími zeměmi. Do roku 2020 má být podle agentury AP v Pacifiku rozmístěno 60 % flotily amerického námořnictva.

Vyšlo na http://www.halonoviny.cz/articles/view/5573428

KAM DÁL:

Čína má pro Českou republiku ohromný potenciál v oblasti turismu, říká ministr Jankovský

Vliv Asie roste. Čína je už pro Američany důležitější než Evropská unie

USA jako velmoc končí. Čína chystá vydání nové světové měny kryté zlatem

EU krachuje. Spasí nás Čína, Rusko a jižní Amerika

Poprvné v historii: Čínská firma podává žalobu na prezidenta USA

Klaus si přeje přátelství s Čínou

Klíčová slova: USA  | Asie  | Čína
2923 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhled
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan