USA svojí armádou destabilizují východní Asii

Autor: Haló noviny | Publikováno: 18.4.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Čínské ministerstvo obrany včera včera uvedlo, že Spojené státy svou zesílenou vojenskou přítomností destabilizují asijsko-pacifický region. Nová americká strategie s větším důrazem na východní Asii přinesla do oblasti zásadní změny, uvedla Čína s tím, že navzdory svému rostoucímu vlivu Peking nyní čelí četným a komplikovaným bezpečnostním hrozbám.

Americký prezident Barack Obama loni oznámil, že v rámci nové strategie se pozornost americké armády přesune velkou měrou do oblasti východní Asie. Podle Číny tato politika povzbudila např. Japonsko aj. země v jejich dlouhodobých územních sporech s Pekingem. »Jsou jisté země, které posilují své asijsko-pacifické aliance, rozšiřují svou vojenskou přítomnost v regionu a často zde zvyšují napětí,« uvedlo čínské ministerstvo obrany ve své výroční 40stránkové zprávě v poukazu na USA.

»Doufáme, že příslušné strany se budou více snažit podpořit vzájemnou důvěru mezi zeměmi regionu,« dodalo ministerstvo. »Tyto kroky nejsou v souladu se stávajícím vývojem a nepřispívají k udržení regionálního míru a stability,« poznamenal mluvčí ministerstva Jang Jü-ťün. Noviny osvobozenecké armády (Ťie-fang-ťün pao) v pondělním komentáři napsaly, že Čína musí posílit svou obranu v reakci na nepřátelský Západ, který ji chce poškodit.

»Nepřátelské západní síly vystupňovaly svou strategii, jejímž cílem je přizpůsobit Čínu Západu a rozdělit ji, a používají veškeré možné prostředky, aby brzdily a kontrolovaly vývoj země,« uvedl list.

V pondělí reorientaci americké zahraniční politiky na východní Asii obhajoval šéf diplomacie USA John Kerry na závěr své cesty po regionu. Ač Peking vyjádřil rozhořčení nad rétorikou KLDR z poslední doby, včetně únorového jaderného testu, rovněž dal jasně najevo, že považuje americké demonstrace síly v reakci na chování Pchjongjangu za zneklidňující vývoj.

Čína už delší dobu kritizuje vysílání většího počtu amerických lodí, letadel a vojáků do oblasti a posilování spolupráce USA s jejich partnery Japonskem, Jižní Koreou, Filipínami i s dalšími zeměmi. Do roku 2020 má být podle agentury AP v Pacifiku rozmístěno 60 % flotily amerického námořnictva.

Vyšlo na http://www.halonoviny.cz/articles/view/5573428

KAM DÁL:

Čína má pro Českou republiku ohromný potenciál v oblasti turismu, říká ministr Jankovský

Vliv Asie roste. Čína je už pro Američany důležitější než Evropská unie

USA jako velmoc končí. Čína chystá vydání nové světové měny kryté zlatem

EU krachuje. Spasí nás Čína, Rusko a jižní Amerika

Poprvné v historii: Čínská firma podává žalobu na prezidenta USA

Klaus si přeje přátelství s Čínou

Klíčová slova: USA  | Asie  | Čína
2812 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofonyPozor, Eva Holubová. Bursíkovci a TOP 09 tahají esa. A tohle VIDEO jste viděli?
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan