Významný srbský politik exkluzivně: O problémech v Kosovu, EU i přátelství s Čechy

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 21.4.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

ROZHOVOR Poslanec Národní skupštiny Republiky Srbsko a místopředseda poslaneckého klubu největší vládní Srbské pokrokové strany Zoran Babić exkluzivně pro ParlamentníListy.cz mluví o vyhlídkách na členství v EU, situaci Srbů na Kosovu a Metohiji i o České republice.

Nejdříve k nejaktuálnějšímu tématu. Srbská vláda odmítla podepsat ultimatum Bruselu o „normalizaci“ vztahů s Kosovem. Jaká je vaše ideální představa ohledně Kosova?

Srbská pokroková strana je státotvorná strana, která nemůže přijímat ultimata. Jsme pro dialog, pro dohodu a kompromis. Ani jedna z předchozích vlád tento problém neřešila a na druhé straně zástupci institucí v Prištině pracovali na budování systému. V minulosti jsme měli vlády, které nad tím zavíraly oči a problém zametaly pod koberec.

Současná situace Srbska je velmi těžká a srbská vláda musí udělat kompromis mezi minulostí a budoucností a kompromis mezi tím, co nám říká naše srdce a náš rozum. Bohužel jsme na mezinárodním poli nedosáhli takového pochopení, které si zasloužíme. Na jedné straně chápeme realitu, ale nemůžeme přijmout rozdělení státu. Jsme ochotní mluvit, i když jsou ty rozhovory těžké a chceme, aby život občanů Srbska na Kosovu a Metohiji byl lepší, důstojný a bezpečný.

Na druhé straně musíme zabezpečit život lidí v celém Srbsku a dát jim nějakou perspektivu a tu perspektivu vidíme ve členství v Evropské unii.

Co od členství v EU očekáváte?

Vnímání Evropské unie bylo dlouhou dobu chybné a důvodem, proč dlouhou dobu klesala důvěru v EU, jsou předchozí vlády, které velmi nezodpovědně sdělovaly data, kdy začnou rozhovory o přístupu k EU a tím vlastně občanům Srbska lhaly. Z druhé strany říkaly, že pouze stačí se do EU dostat a my nemusíme nic dělat a peníze budou přicházet. To je naprosto chybný přístup.

Srbská pokroková strana si myslí, že EU musí začít s novými hodnotami, mnohem lepšími zákony a musíme na sobě hodně pracovat, abychom se dostali k normálnímu bezpečnému státu. Opravdu chceme udělat reformy a v tom vidím největší hodnotu, kterou nám může přinést Evropská unie.

Ptal jsem se na to i z důvodu, že Česká republika je v EU skoro 9 let a její popularita u občanů, ale i u politiků hodně klesá. Dalo by se mluvit o zklamaných očekáváních, která mnozí před vstupem měli. Řada lidí začíná říkat, že by nám bylo mnohem lépe, kdybychom v EU nebyli. Uvažovali jste i o různých rizicích, která EU přináší?

Jak jsem už říkal před chvílí, nečekáme, že Srbsku dá někdo něco zadarmo, peníze se musí vydělat. My chceme pouze to, co si Srbsko zaslouží, tedy aby bylo členem rodiny evropských národů. Sami musíme bojovat proti organizované kriminalitě a korupci. Srbsko vidíme jako pole, které je zanedbané a zarostlé a chceme ten plevel vytrhat, otevřít se mezinárodnímu společenství z jakékoliv strany světa a motivovat je k investicím v Srbsku. Navíc můžeme říci, že v Srbsku je levná pracovní síla.

Chceme tak stabilizovat naši zemi a motivovat zahraniční firmy, aby v Srbsku investovali, vydělali tak peníze a zároveň dali našim lidem práci. Nechceme nic, co si nezasloužíme. Srbsko chce pracovat a vydělat.

Když jsem v loňském roce byl na Kosovu a Metohiji, bylo evidentní, že i kdyby byla vůle, to území nikdy nemůže fungovat jako zcela samostatný stát. Jak si představujete budoucnost Kosova za deset, dvacet let?

Za deset let, a doufám i dříve, budeme členy Evropské unie, abychom spolu řešili své, nemohu říci spory, ale spíš výzvy, které před námi budou stát a aby občané Srbska na Kosovu a Metohiji žili perspektivně a bezpečně ve společném státu.

Rád bych se také zeptal na současné nejvýznamnější české politiky, exprezidenta Václava Klause a nového prezidenta Miloše Zemana. Můžete o nich něco málo říct?

Přestože jsem vysoko v politické hierarchii, nejsem politik v pravém slova smyslu, jsem spíš politický manažer a zahraniční politikou se moc nezabývám. Ale můžu říct, že se na Českou republiku dívám jako na přítele Srbska a já vám za to přátelství chci poděkovat. Doufám, že budeme mít příležitost ve všem, co nás spojuje, ještě zlepšit a upevnit naše vztahy. I přestože jsme geograficky vzdáleni a rozdílní v myšlení a temperamentu.

Co se týká zahraniční politiky, Srbská pokroková strana se snaží, aby Srbsko bylo jako dům s mnoha vchody a východy. Nechceme se osudově připoutat ke komukoliv. Jsme malá země, kde hodně fouká vítr a přátele potřebujeme všude ve světě a tato vláda na tom pracuje. Nedávno jsme uzavřeli dohodu se Spojenými arabskými emiráty a státy v Africe, které nám jsou historicky nakloněni. Chceme také využít všechny výhody, které máme v Ruské federaci.

Kdo je Zoran Babić (* 1971)

Srbský politik, původním povoláním strojní inženýr, v roce 2008 zvolen poslancem za Srbskou pokrokovou stranu (jejím dřívějším předsedou byl současný prezident Srbska Tomislav Nikolić), současný nejsilnější politický subjekt v Srbsku. Je místopředsedou jejího poslaneckého klubu. V parlamentu je též členem skupiny přátelství Srbsko – Česko. Žije v Bělehradě.

www.parlamentnilisty.cz

Poslanci Zoran Babić, Katarina Rakić a autor článku.

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo
2380 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan