Holanďanka vypráví: Tribunál v Haagu se chce zbavit generála Mladiće, ale výhružky smrtí mu nevadí

Autor: Kosovoonline.cz | Publikováno: 18.4.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Generál Ratko Mladić byl ve středu vyhozen ze soudní síně a nadávka směřující k utajenému svědkovi obletěla svět jako příklad hate speech. Nicméně, Holanďanka Anna van Klinken-Poharnok, která byla toho dne v soudní síni a již delší dobu sleduje jednání u tohoto soudu, říká v prohlášení pro list „Vesti“, že bývalý velitel Armády Republiky Srbské byl nechutně vyprovokován.

Všechno jsem viděla na vlastní oči, protože se to odehrálo jenom pár metrů od místa, kde jsem seděla.

Neobhajuji to, co generál Mladić na konci řekl, ale chápu ho, protože bych i já sama osobně reagovala na takto odporné manipulace svědka a soudce – říká Van Klinken, která ve středu jako jediná byla na galerii soudní síně a tvrdí, že se vše odehrálo dva až tři metry od ní, a mohla tedy vidět a slyšet, co se přesně stalo.

Kolem deseti hodin dal generál Mladić znamení jednomu ze svých advokátů, že potřebuje pauzu a soudce to dovolil. Když vycházel ze soudní síně, prošel kolem mě a palcem mi ukázal, že mě poznal, protože jsem už sledovala proces proti němu. Pochopila jsem, že si toho všimli i soudci a něco si ohledně toho šeptali. Po pěti minutách se generál vrátil, sedl si na svoje místo a svědek pokračoval v odpovídání na otázky žalobce.

V jednom okamžiku se Mladić nahnul ke svému advokátovi a něco mu pošeptal. Kdyby cokoliv řekl svědkovi, musela bych to slyšet, a obzvláště bych rozpoznala slovo „lžeš“. Tvrdím, že nic takového neřekl – říká tato Holanďanka a dodává, že pozdější reakce Mladiće byla také vyprovokovaná chováním soudce, ale i strážců, kteří ho začali násilím strkat ke dveřím.

Nevím, kdo by za takových okolností neztratil nervy. I já, jako pozorovatel toho všeho, jsem se rozčílila kvůli takto monstrózní manipulaci, a jak by se nerozčílil Mladić – říká Ana Van Klinken a domnívá se, že je zcela jasné, že motivem byl záměr předsedy senátu Oriho za každou cenu zabránit Mladićovi v účasti při výslechu utajeného svědka.

„Evidentně se jim nehodí skutečnost, že je generál Mladić nemocen a že se proces často přerušuje. Kvůli tomu také využili vykonstruovanou situaci, ve které i samotný svědek odehrál svojí úlohu tím, že lhal o tom, že se Mladić obracel k němu. Haagský tribunál chce tímto způsobem demonstrovat svojí moc, ale ne moc síly důkazů a pravdy, ale moc surové, fyzické síly, která nemá nic společného ani s právem ani se spravedlností“,  říká tato Holanďanka.

Advokáti Ratka Mladiće Branko Lukić a Miodrag Stojanović nemají dilema ohledně toho, že vyhození jejich klienta ze soudní síně je cílená provokace.

„Je úplně jasné, že se neobracel ke svědkovi, ale ke Stojanovićovi, ale že ani jemu neřekl, že svědek lže. Konec konců, všechno je vidět na snímku“, říká advokát Lukić a dodává, že bylo záměrem Mladiće vyprovokovat.

„V místnosti pro obžalované se generál doslova třásl, jak mu bylo špatně. Omluvil jsem se za reakci a požadoval, aby byl odvezen do nemocnice: ´Opět jsem udělal hloupost, ale nemohu poslouchat lži. Myslím, že se mi tlak zvedl na 300´“, vypráví Stojanović a dodává, že evidentním cílem soudců je, aby Mladić byl v soudní síni jen na ozdobu.

Anna van Klinken dodává, že je podezřelé, že soudci reagovali v tomto případě, a ne v případě, kdy jí jedna žena ze Sdružení Matky Srebrenice otevřeně hrozila smrtí.

Ze lží mě bolí duše

Paní Van Klinken říká, že procesy u Haagského tribunálu začala sledovat, protože jí vyprovokovala negativní kampaň proti Srbům.

„I během války v Bosně, a obzvláště během útoku NATO na Srbsko, byly tyto lži dovedeny do absurdnosti. Začala jsem číst o těch událostech a pochopila jsem, kolik lží bylo vysloveno na účet Srbů a bolí mě kvůli tomu duše“, říká Anna van Klinken, která se stala oblíbenou i mezi srbskými obžalovanými a jejich rodinami, kterým je vždy ochotná pomoci.

„Během prvního vystoupení Mladiće v soudní síni, seděly vedle mě ženy z té (srebrenické muslimské) organizace a zřejmě se jim nelíbilo, že jsem pozdravila generála. Jedna z nich mi otevřeně, přede všemi v soudní síni ukázala rukou přes krk, mexický znak pro „Zabiju tě. Jsi mrtvý“. Všichni to viděli a absolutně nikdo nereagoval. Byla jsem tak naštvaná, že jsem chtěla žalovat Haagský tribunál, ale pouze jsem jim poslala mail, aby umístili kamery i do galerie pro publikum“, říká na konci rozhovoru tato statečná Holanďanka.

Vyšlo na Kosovoonline.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Ratko Mladić  | ICTY
1914 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan