"Škoda, že nežije Havel": Napadený Jelínek vysvětluje, kdo a proč křičí kvůli ÚSTR

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 13.4.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Hysterické, emotivní a osobně zabarvené výlevy. Tak člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů Lukáš Jelínek komentuje silné vystoupení Moniky Pajerové po odvolání šéfa ÚSTR Daniela Hermana. Podle Jelínka by se do sporu neměly tahat politické názory jednotlivých aktérů.

Po odvolání Daniela Hermana z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů na brífinku vystoupila Monika Pajerová a dosti emotivní formou situaci komentovala. Padla slova o amatérech, diletantech či stranických kádrech.

„Málem jsem dostala mrtvici…škoda, že nežije Havel“

Aktuální spor podle Pajerové není jen o samotné situaci v ÚSTR, prý jde o to, v jaké situaci se budeme nacházet po příštích parlamentních volbách. „ČSSD s komunisty usiluje o sjednocení levice a budou se na všech úřadech, ve školách, nemocnicích a jinde chovat tak, jako se chovají v ÚSTR. Lidé jako mladý Michal Uhl, Lukáš Jelínek nebo Petruška Šustrová vydírají, vyhrožují, terorizují a urážejí ředitele této instituce. Přitom to jsou amatéři, diletanti a straničtí kádři,“ reagovala tvrdě.

Jedinou kvalifikací nové ředitelky ústavu Pavly Foglové prý je, že řídila České centrum ve Varšavě. „To jsou dvě místnosti, tři lidi a pan řidič. A tato osoba byla bez výběrového řízení jmenována, že povede tuto instituci, která je srovnatelná s jakýmkoliv ministerstvem. A oni přitom kritizují pana Hermana, že není dostatečně erudovaný. No to je úplně absurdní divadlo, škoda, že nežije Václav Havel,“ litovala Pajerová.

„Pokud se veřejnost neprobere, tak za rok to máme všude a budeme pak poslouchat dvě teorie těchto diletantů. Že tu prý před rokem 1989 nebyl totalitní režim. Tohle když jsem poslouchala, myslel jsem, že z toho dostanu mrtvici. A za druhé, že je potřeba sjednotit levici, tedy aby ČSSD a KSČM mohli konečně vládnout,“ komentovala silně emotivně Monika Pajerová.

Jde o hysterické výlevy

Člen rady ÚSTR a politolog Lukáš Jelínek však nad slovy Pajerové jen kroutí hlavou. „Nechci s ní polemizovat, protože já stojím o vedení kompetentní debaty nad tím, co ústav dělá nebo nedělá a co je v něm dobře či špatně. Reagovat na hysterické výlevy velmi emotivně přednášené a velmi osobně podbarvené člověkem, který je osobně zainteresovaný jednak vztahem k některým aktérům toho sporu a jednak svojí neúspěšnou kandidaturou do rady, tak to jsou přesně ty důvody, proč nemám nejmenší potřebu sám za sebe reagovat na její slova,“ uvedl pro server ParlamentníchListů.cz Jelínek.

„Když jsem se s ní ještě před několika týdny bavil, tak neznala rozdíl mezi archivem bezpečnostních složek a národním archivem. Nedělala rozdíl mezi převodem archiválií a mezi digitalizací archiválií. Měl jsem pocit, že v životě se agendou ústavu nezabývala. A to ani výzkumnou, ani digitalizační, a že nemá ani nastudovanou legislativu. O to snadněji se pak pochopitelně pronášejí takové okázalé politické projevy. Obsah a hlavě styl, s jakým vystoupila, mluví sám za sebe a žádný další komentář nevyžadují,“ míní Jelínek.

Mají tam být vědci a ne celebrity

Ostatní účastníky dialogu prý nehodlá častovat podobnými slovy jako Pajerová, každý by se prý měl přesvědčit sám. „Klidně si můžete přezkoušet současné radní a naopak paní Pajerovou ze znalostí agendy a zjistíte, kdo je a není informovaný. Pokud mluvila o amatérech v souvislosti, že by v radě měli být zastoupeni lidé s hlubší kvalifikací, pak této debatě se nevyhýbám,“ sděluje.

„Zvolení radní, kteří mají společenskovědní nebo archivářskou kvalifikaci pro tu práci vhodní jsou. Více mě zaráží, že ve vědecké radě ústavu najdeme různé osobnosti a celebrity, ale o to méně je tam historiků. A už vůbec nemluvím o třetím orgánu, což je kolegium ředitele, které si pan Herman sestavil jen ze svých přátel. Tam by se muselo hrabat špendlíčkem, abychom tam našli někoho kvalifikovaného,“ je přesvědčen Lukáš Jelínek.

Ten nechápe, proč se navíc do politického sporu o možném vládnutí levice tahá ÚSTR. „Jakkoli mohou být politické názory či představy členů rady libovolné, tak neexistuje možnost ovlivňovat činnost jednotlivých zaměstnanců, tedy jejich výzkum, bádání a tak dále. Její vyjádření mi v tom přijde naprosto absurdní. Zapadá to do antikomunistické kampaně, která se pravidelně spouští v předvolebním období. Je to rovina sporu, do které by se členové rady neměli zapojovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen rady ÚSTR Lukáš Jelínek.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Poslanec Foldyna narovinu o Klausovi, Evropské unii a naivní ČSSD. A TOP 09 dopadne...

Předseda KSČM, který opustil stranu: Drsně o Kalouskovi i bývalých soudruzích

Kalousek napomáhá fašistům k moci, udeřil Škromach

Kdo je rebel a kdo terorista? Západ v plné nahotě...

Klíčová slova: KSČM  | ČSSD
1882 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Prase, zm*de. Popraví tě, hajzle. Jaromíru Štětinovi někdo drsně vyhrožuje. A bude to mít dohruAť jdou do p*dele! Každý má právo si opatřit drogy. Pavel Novotný z ODS brání uživatele drog a pustil se do policie
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan