reklama

Sestavování vlády: Kdo první vyměkne?

Autor: Radim Valenčík  | Publikováno: 9.11.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

 blog autora

Mohlo by se zdát, že Babiš s pomocí Zemana bude co nejdéle prodlužovat život vlád, které nezískají podporu Sněmovny, aby si co nejdéle zavládnul. Může to však být úplně jinak. 

Podle všeho bude mít všechny tři pokusy na sestavení vlády ANO. Je zde však ještě jedna významná konstanta. Lidé o sobě ve volbách dali vědět. Chtějí změnu, chtějí pochopit, o co jde, chtějí se za pochodu učit, chtějí se prosazení změny aktivně účastnit a v neposlední řadě si pak ověřili, že mohou účinně vyjádřit svou vůli po změně i po aktivní účasti na ní. 

Jakmile jednou odstartuje vývoj veřejného mínění tímto směrem, už se nedá zastavit. Na místě je pak otázka: Kdo by na případných předčasných volbách vydělal a kdo by na nich prodělal? 

Babiš? To vůbec není jisté. Tady máme ty, o nichž by se v předčasných volbách rozhodovalo: 

ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN. V tomto pořadí se ocitli na cílové pásce. Kdo z nich by měl v případných předčasných volbách šanci si polepšit a kdo by ztratil, případně zmizel v politickém nenávratnu? 

Není to jediná otázka, kterou je dobré si co nejdříve položit. Povolební vývoj ukazuje, že jsem měl pravdu, když jsem řekl, že všechny politické subjekty budou vystaveny dvěma tlakům: 
 

- Tlaku zdola, ze strany stále kvalifikovanější veřejnosti, která je oprávněně znepokojena směřováním současného vývoje ani ne tak u nás, ale ve světě, a následně pak průmětem globálních problémů do našich podmínek. 

- Tlaku ze strany jádra současné globální moci, která pochází složitou metamorfózou (jejíž součástí je např. "hybridní občanská válka v USA", čitelná i z velké dálky přes Atlantik).


To mimo jiné vyvolává poptávku po srozumitelné vizi, která by vycházela z identifikování příčin současných problémů a současně nabízela realistickou a promyšlenou cestu jejich řešení. 

V případných předčasných volbách získá ten, kdo bude schopen této poptávce vyhovět. Ten, kdo s takovou vizí přijde. A můžeme si položit další otázku: Kdo z politických subjektů, které je dobré míst stále před očima – ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN, – je schopen s takovou vizí přijít a kdo ze zásadních důvodů nikoli? 

Návazně pak: Pokud by některý subjekt nebo více subjektů s takovou vizí přišlo, jak by to zamíchalo pořadím? 

Můj odhad je, že některé subjekty si velmi brzy uvědomí, že cesta k předčasným volbám se může otevřít mnohem snadněji, než předpokládají, a že od určité chvíle už proces směřování k předčasným volbám nebude možné zastavit. A také si uvědomí, jaké by to pro ně mělo důsledky. Vyměknou a my se budeme bavit. 

Doufám, že během víkendu budu mít čas napsat pokračování této úvahy a být konkrétnější, pokud jde o potenciální roli a předpokládané chování jednotlivých politických subjektů. Současně s tím i konkretizovat, jakým způsobem my mohly některé politické subjekty posílit, pokud by přišly s realistickou a srozumitelnou vizí. 

reklama
610 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Jiří Drahoš: Můžeme přijmout 2600 uprchlíků podle kvót z BruseluJiří Drahoš: Nechci soudit paní Merkelovou ani podle imigrace, ani podle jiných věcíVoliči Miloše Zemana byli nazýváni prasaty, potomky nevolníků, starými hloupými nevzdělanými venkovany... Česká vzpoura urážených a ponižovaných. Proto ten řev a nenávistZbývá jim odstranit Zemana a Babiše, aby pak mohli dál krást v rámci pravdy a a lásky; Česko pak bude jen houfem bezmocných vazalů EU ve znamení humanitárního bombarďáka HavlaPozor! Zákeřný útok na voliče Miloše Zemana! Internetem i poštovními schránkami se šíří lživý návod k volbám

euPortal.cz

Takto Andrej Babiš tvrdě odpálkoval slova Jiřího Drahoše, že všem uprchlíkům, kteří v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení...Profesor Keller: EU nám dala ultimátum, máme několik měsíců na to, abychom dobrovolně přijali migranty, jejichž počty nám předepíše zvláštní úřad v Bruselu. A Zeman...

ePortal.cz

Člověk v tísni je prý opět v podezření. Za tuto nepěknou záležitost na FacebookuMemento 1918 nejen pro rok 2018 aneb Červenobílý to se mi líbí

Eurabia.cz

Poroučíme větru dešti po neomarxisticku: Zvířátka budou muset ve Švédsku přijímat pomoc pouze od stoupenců migrace a islámuJak manipulují bojovníci proti manipulacím? Jedná ukázka z dílny levičáka Cempera ...

FreeGlobe.cz

Tohle není fake! Ministryně má lék na agresivitu imigrantů... ještě více imigrantů (+ video)Bojová loď amerického vojenského námořnictva uvízla v ledu během své první plavby

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Myslete si, že jsem kráva, ale tohle Drahoš pokazil. Zemanova show na Nově ovládla dění, věc pokračujeHrozí průser. Kdyby byl Zeman můj strýc, zakázal bych mu kontakt se svými dětmi, říká Slávek Boura
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan