reklama

Sestavování vlády: Kdo první vyměkne?

Autor: Radim Valenčík  | Publikováno: 9.11.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

 blog autora

Mohlo by se zdát, že Babiš s pomocí Zemana bude co nejdéle prodlužovat život vlád, které nezískají podporu Sněmovny, aby si co nejdéle zavládnul. Může to však být úplně jinak. 

Podle všeho bude mít všechny tři pokusy na sestavení vlády ANO. Je zde však ještě jedna významná konstanta. Lidé o sobě ve volbách dali vědět. Chtějí změnu, chtějí pochopit, o co jde, chtějí se za pochodu učit, chtějí se prosazení změny aktivně účastnit a v neposlední řadě si pak ověřili, že mohou účinně vyjádřit svou vůli po změně i po aktivní účasti na ní. 

Jakmile jednou odstartuje vývoj veřejného mínění tímto směrem, už se nedá zastavit. Na místě je pak otázka: Kdo by na případných předčasných volbách vydělal a kdo by na nich prodělal? 

Babiš? To vůbec není jisté. Tady máme ty, o nichž by se v předčasných volbách rozhodovalo: 

ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN. V tomto pořadí se ocitli na cílové pásce. Kdo z nich by měl v případných předčasných volbách šanci si polepšit a kdo by ztratil, případně zmizel v politickém nenávratnu? 

Není to jediná otázka, kterou je dobré si co nejdříve položit. Povolební vývoj ukazuje, že jsem měl pravdu, když jsem řekl, že všechny politické subjekty budou vystaveny dvěma tlakům: 
 

- Tlaku zdola, ze strany stále kvalifikovanější veřejnosti, která je oprávněně znepokojena směřováním současného vývoje ani ne tak u nás, ale ve světě, a následně pak průmětem globálních problémů do našich podmínek. 

- Tlaku ze strany jádra současné globální moci, která pochází složitou metamorfózou (jejíž součástí je např. "hybridní občanská válka v USA", čitelná i z velké dálky přes Atlantik).


To mimo jiné vyvolává poptávku po srozumitelné vizi, která by vycházela z identifikování příčin současných problémů a současně nabízela realistickou a promyšlenou cestu jejich řešení. 

V případných předčasných volbách získá ten, kdo bude schopen této poptávce vyhovět. Ten, kdo s takovou vizí přijde. A můžeme si položit další otázku: Kdo z politických subjektů, které je dobré míst stále před očima – ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN, – je schopen s takovou vizí přijít a kdo ze zásadních důvodů nikoli? 

Návazně pak: Pokud by některý subjekt nebo více subjektů s takovou vizí přišlo, jak by to zamíchalo pořadím? 

Můj odhad je, že některé subjekty si velmi brzy uvědomí, že cesta k předčasným volbám se může otevřít mnohem snadněji, než předpokládají, a že od určité chvíle už proces směřování k předčasným volbám nebude možné zastavit. A také si uvědomí, jaké by to pro ně mělo důsledky. Vyměknou a my se budeme bavit. 

Doufám, že během víkendu budu mít čas napsat pokračování této úvahy a být konkrétnější, pokud jde o potenciální roli a předpokládané chování jednotlivých politických subjektů. Současně s tím i konkretizovat, jakým způsobem my mohly některé politické subjekty posílit, pokud by přišly s realistickou a srozumitelnou vizí. 

reklama
452 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Ruské společnosti zabírají Blízký východSametová revoluce byla předem pečlivě připravena a nejednalo se o nic menšího, než o podvod a předání moci a podělení se o peníze z budoucího rozkradení státního majetkuPasáci a prostitutky, rok 1989... Profesor Keller hovoří k výročí, k větě „máme se dnes nejlépe v historii“, o přátelích Ukrajiny i o šíření dobra?Spadli jsme až na dno, mnoho věcí je horších než za komunistů. Nastupuje totalita ze Západu. Nechutná hysterie kolem Miloše Zemana. Jaroslav Bašta o listopadu 1989 a dneškuPřední hrobař ČSSD Zaorálek straší Východem...

euPortal.cz

Dohoda KGB a CIA. Dělení majetku a moci. Schůzka Havla a Sorose v roce 1986 na ambasádě USA v Praze. Vondra, Uhl, Šabatová… Dokumentarista o tom, kdo připravil 17. listopadTo je síla. Učitel byl ze své pozice odvolán poté, co pojmenoval žáka "transgendera" holkou

ePortal.cz

Politiku v hospodě se známými radši neprobírejte. Mohli byste slyšet skutečné "perly"David "vinař" Rath poslal ostrý vzkaz ČSSD. Má to vážně grády!

Eurabia.cz

Anglický vlastenec přijel do Polska podpořit demonstrující vlastence a byl málem lynčován Antifou ...Další znásilnění spáchané Maročanem v Itálií ...

FreeGlobe.cz

Ludvík Zifčák, mrtvý student Šmíd, vzpomíná na Listopad: Šlo nám o výměnu špiček uvnitř KSČByla zahájena rasová kampaň Typický Němec. Výsledek už asi nikoho příliš nepřekvapí (+ foto)

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Pravicový myslitel: Zeman ani Babiš nepředstavují zásadní ohrožení demokracie. Dezinformační válka proti Rusku je protkána lží agentů cizích zájmů, blížíme se totalitěPo akci na Václaváku letí výprask ze strany Okamury a Babiše: Zneužití státního svátku. Poškození Václava Havla!
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan