reklama
reklama

Už tu zase řádí protistátní živly. Pomyslný Rubicon mezi demokracií a stupidní diktaturou překročil tiskový mluvčí ministra vnitra. Politbyro v Moskvě fungovalo podobně jako Brusel...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 26.6.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

V poslední době se stále častěji po shlédnutí televizního pořadu či přečtení novinového titulku musím podívat do kalendáře, abych se ujistil, že jsem se neocitl zpátky v dobách mého mládí před čtyřiceti či padesáti lety. 

 
V právě proběhlém týdnu bylo takových skoků v čase do totalitní minulosti hned několik. Možná to způsobila ta rekordní úmorná vedra, ale pomyslný Rubicon mezi demokracií a stupidní diktaturou překročil tiskový mluvčí MV Jiří Korbel.

Pohovořil o tom, že jeho úřad eviduje zhruba stovku osobností, které šíří protistátní ideje. Neoficiální věstník vznikajícího Ministerstva pravdy a lásky, server Aktuálně.cz neváhal, a dal to klíčové spojení „myšlenky odporující zájmům státu“ do titulku přelomového článku. Protistátní jsou také alternativní weby, které tyto názory šíří. Svobodné hlásání myšlenek však vadí pouze totalitním režimům a z historie je dobře známo, že nejúčinnější nástroj pro politickou transformaci parlamentní demokracie v některou z forem totality představuje právě ministerstvo vnitra jako nástroj a symbol represe.

Nová doba si žádá nové postupy, a tak dva nejdůležitější orgány, které budou střežit ideologickou čistotu Internetu, tedy Hlavní správa internetového dozoru (HSID) a Myšlenková policie zatím fungují utajeně jako Nevládní neziskové organizace (NNO), ač nejsou ani nevládní ani neziskové. Vlastně jde o pobočky Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Společně pod záminkou obrany proti rozvratným desinformacím nám nejprve diktovaly, co si nesmíme číst, teď se posouvají o úroveň výše a budou nám vnucovat, co si nesmíme myslet.

Nejnebezpečnější na tomto plíživém pokusu zbavit nás svobody slova a myšlení je, že dává novou náplň starým schématům. Brežněvovu doktrínu o omezené suverenitě zemí socialistického tábora vystřídala Junckerova doktrína sdílené suverenity členských států EU (zvláště pak některých). Politbyro v Moskvě fungovalo na podobných principech jako dnes Evropská komise v Bruselu. Demokracie v jednotlivých členských zemích zachází na úbytě, protože všechny názory odporující eurooptimismu označily za extrémistické, jiná než jednotná eurolinie není tolerována.
 
Ve vnitřní politice dle mého názoru leží hranice mezi demokracií a totalitou ve vnímání opozice. Jen v totalitě pro ni totiž existuje termín protistátní. S takovou nálepkou to pak s jejími protagonisty nedopadá nejlépe. Něco o tom vím, na počátku sedmdesátých let jsem za účast v protistátní skupině dostal dva a půl roku vězení. Tehdy jediná povolená opozice existovala pouze v rámci vládnoucí koalice (tenkrát se jmenovala Národní fronta). Její pevnou a nerozbornou součástí vždy byli lidovci. Všechny ostatní názorové proudy nesly označení „protistátní“ se všemi možnými trestněprávními důsledky.

Zdá se, že evropská i česká politika prochází od pádu bipolárního světa vývojem od totality k demokracii a zase zpět. Od jedné bizarní ideologie k jiné, od proletářského internacionalismu k podobně koncipovanému multikulturalismu, přičemž praktické důsledky jsou velmi podobné. Proto nám při každé možné a nemožné příležitosti vnucují, co si máme myslet. A zase vytáhli slovo protistátní. Před volbami. Budou chtít, abychom volili takové politické strany, jejichž odvaha pojmenovat a řešit nahromaděné problémy nepřekročí hranice schématu „odvážné“ opozice uvnitř vládní koalice.

Jediná možná odpověď na podobné snahy má šest písmen, ve slušných novinách se vytečkovává, ale dobře zní v písničkách.Odkaz na youtube.
 

reklama
1270 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Proč lidé vzhlíží k Rusku aneb O levicově-konzervativních tendencíchMiloš Zeman: Posíláme kondolence, vyjadřujeme solidaritu s oběťmi islámského terorismu. Ale jinak nic...To se mi snad jenom zdá. Neomalená drzost, když prezident USA, co už dvě stě roků vedly tisíce válek, invazí, státních převratů a anexí po celém světě, se pasuje do globálního mírotvůrce...Sluníčkáři a "multikulti" dále přitvrdili...BRICS ponechá v roce 2050 na prvním místě ekonomik světa Čínu, před Indií a USA. V té době asi muslimská Evropa zapláče...

euPortal.cz

Takovou pitomost, co strašně hloupí politici ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vymysleli na Babiše, svět ještě neviděl...V ČR se objevil nový fenomén. Islámské letní tábory pro děti. Podívejte se na velmi znepokojující reportáž TV Prima

ePortal.cz

Skandál. Takhle ve škole masírují vaše děti. Jako v 50. letech!Tyto čtyři politické strany slouží "vyšší nadnárodní moci". Nevolte je!

Eurabia.cz

Švédský stát podporuje mnohoženství i muslimských imigrantů!Míšení s muslimy je obohacení. Našli jsme stránku z učebnice pro vaše děti ...

FreeGlobe.cz

Imigrant měl tři manželky, tak dostal tři byty. Média hlavní stoky to považovala za fake news. Ukázalo se, že je to pravdaUkrajina povážlivě vymírá. Čísla jsou neúprosná

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Distribucí migrantů chce EU zničit svobodu a bezpečí. Lidl nás vychovává v nové sovětské evropské lidi. Sobotku si Brusel koupil už dávno, Fica asi až teď. Známý odpůrce EU hovoříJozef Banáš: Německo? Časovaná bomba. Mezi řečí vám Němci sdělí...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan