Právě když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 12.6.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Jen pro připomenutí – během posledního týdne se kromě závěrečných útoků na dvě „hlavní města“ Islámského státu, Mosulu v Iráku a Rakky v Sýrii, válčí také v Nigérii, teroristické vraždy zažil Londýn a Teherán. Zdá se, že výzva ke „Krvavému Ramadánu“ padla na úrodnou půdu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Možná jde jen o náhodu, ale právě ve dnech, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu, vzplály boje téměř na všech frontách. 


Nastal čas, abychom se pokusili hodnotit právě probíhající konflikty na Blízkém Východě a Severní Africe z trochu obecnějšího pohledu. Oprostili se od svého podvědomého evropocentrismu (přesnější termín by byla přezíravost) a podívali se na současnou krizi v onom regionu z pohledu našich historických zkušeností a vzpomněli si na období evropských náboženských konfliktů. Nejbližší analogií k současné situaci je nejstrašnější náboženská válka v evropské historii, Třicetiletá válka mezi katolíky a protestanty.

Mezi podněty, které způsobily válečné šílenství, tenkrát patřila změna klimatu, nástup tzv. Malé doby ledové, která přišla po dlouhém období oteplování a způsobila úpadek zemědělství. Současné vysychání subtropů a rozšiřování pouští má stejný důsledek – válku mezi sunnity a šíity, tedy obdobu evropské Třicetileté války co do délky a zhoubnosti konfliktu. Tím ovšem historická analogie končí. Evropské válečné šílenství vedlo ve svých důsledcích ke konstituování moderního státu, náboženská válka v srdci Islámu zatím způsobuje spíše kolaps zasažených států a vznik nejhorší představitelné diktatury v dějinách, jakou nám na svém území názorně předvádí tzv. Islámský stát.

Válka mezi sunnity a šíity by nikdy nemohla dosáhnout takových nebezpečných rozměrů, kdyby do ní nezasahovaly od samého počátku velmoci. Západ se dosti jednoznačně postavil na sunnitskou stranu (poprvé v konfliktu mezi Saddámovým Irákem a Iránem), jeho hlavním spojencem je Saúdská Arábie. Sovětský svaz a později i Ruská federace podporuje šíitský tábor, tedy Irán, což nejlépe ukazuje situace v Sýrii.

Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu Islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.

Muslimská analogie Třicetileté války způsobuje migraci ze zasažených regionů, migranti míří do bohaté a klidné Evropy, ale svůj styl života, předsudky a nenávisti neodkládají před cestou, vláčejí je s sebou. A čas od času dávají obyvatelům západoevropských měst vědět, že naše civilizace může skončit stejně jako ta jejich.

U nás v Čechách jsme zažili dvě nábožensky motivované války. Prvá v patnáctém století postihla hned dvě generace a zahynula v ní téměř třetina obyvatel. V sedmnáctém století po třiceti letech bojů, hladomoru, epidemií zůstala naživu jen třetina původního počtu osídlení. Náboženská válka se nedá vyhrát. Někdo by to měl Saúdům a jejich spojencům vysvětlit.

Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru.

Klíčová slova: EU  | Německo
1416 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Bohuslav Sobotka z ČSSD: Česká republika pomůže uprchlíkům v začleňování. Tito lidé si zaslouží naši pomoc. Dostanou byty. Pomůžou neziskovkyČSSD páchá sebevraždu v přímém přenosu. Je pravděpodobné, že se nedostane do parlamentuDělá si z nás ČSSD legraci? Za pár hodin uvidíme...Jak Putin vypálil rybník Spojeným státům... Sbírá trumfy, kam se podívá. NATO, OSN i EU lezou oči z důlků...Projev Miloše Zemana, ze kterého se můžou všichni pos...

euPortal.cz

Dost šokující zjištění, jak je to s podporou islamizace u poslanců ČSSD...Tak to už si z nás snad v Bruselu dělají srandu... Další fáze zahájena. Evropská komise spouští pilotní projekty legalizace ekonomické migrace z Afriky do Evropy...

ePortal.cz

"Mám radši kytaru a táborák, než luxusní vůz či dovolenou". Do parlamentu má nakročeno tak trochu jiný politik, který vám vzkazuje...Ekonomický expert rozebral kauzu lithium. Socialisté by po jeho slovech měli chodit kanály

Eurabia.cz

Nevíte koho volit? Zde je seznam kandidátu odmítajících islamizaci a multikulturalismus!Přední český křesťanský filozof je zděšen z podpory plzeňského biskupa pro marxisty!

FreeGlobe.cz

Muslimové mají v Evropské komisi věrného přítele. To netvrdí žádný zlý eurokpetik, ale její místopředseda Frans Timmermans. Přečtěte si další hluboké myšlenky z jeho dopisu mohamedánůmNejsme xenofobové, máme strach ze známého. Hlasujte si v pátek nebo v sobotu jak chcete, stejně vám nadiktujeme, co budeme chtít?

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Herec: Tady se vybírají víčka a dávají se miliardy těm, co nepracují. Bojím se o mladou generaci. Rozumím těm, co slyší na OkamuruPokud bych vám chyběl... Marek Benda rozjel kampaň za desáté zvolení do sněmovny
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan