Konec klidných časů

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 14.4.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Třetího dubna tohoto roku byl v Petrohradě spáchán teroristický útok, při němž zahynulo 14 lidí, včetně sebevražedného atentátníka. Tuším, že pro petrohradské metro představoval nepříjemnou premiéru, neboť až doposud na rozdíl od Moskvy se mu podobné incidenty vyhýbaly. Přiznám se, že jsem se zájmem sledoval, jak se s touto situací vypořádají příslušné státní orgány, média a samotní občané.

Ukázalo se, že systém reakce na mimořádné události pracuje velmi dobře. Přestože k výbuchu došlo mezi dvěma stanicemi (proto první zprávy hovořily o dvou explozích), strojvedoucí se zachoval velmi gramotně a pokračoval v jízdě do následující zastávky, takže cestující ani následně záchranné týmy nemuseli klopýtat přes kilometr zadýmeným tunelem. Záchranné práce proto proběhly mimořádně rychle, a totéž se dá říci o rozeběhnutém vyšetřování. Během dvanácti hodin byl identifikován pachatel.

Obyvatelé Petrohradu v nastalé krizi také obstáli. Jediný, kdo selhal byla média, která (jak je už v současném světě zvykem) publikovala zavádějící a neověřené informace, včetně falešné fotografie možného atentátníka, zkrátka spekulace v médiích hlavního proudu se nijak nelišily od fantazírování na sociálních sítích. To možná přimělo představitele silových struktur, aby novináře nezvykle otevřeně informovali nejen o probíhajícím vyšetřování, ale především o nebezpečích, které přináší nová vlna terorismu.

Nové pokolení teroristů

Analýza známého novináře Ilji Kramnika vyšla na Lenta.ru a její název jsem vložil do titulku komentáře. Podtitulek zní: „Pro boj s novým pokolením teroristů potřebujeme nové metody“. Vysvětlují se v něm okolnosti útoku, to že výbuchy měly být dva, přičemž tomu ve stanici Povstání se podařilo předejít (pravděpodobně vypnutím mobilního signálu). Upozorňují na to, že taktika dvojího úderu se stala stálou součástí teroristických atentátů a že v budoucnosti hrozí (případně již probíhá) její „obohacení“ dlouhodobě probíhajícími jednorázovými akcemi tzv. osamělých vlků ve snaze vyvinout především psychologický tlak na vlády, policii a tajné služby a demoralizovat obyvatelstvo.

Překvapivou informací je, že provedení pondělního atentátu bylo dlouhodobě připravováno. Již 31. 3. se v důsledku nálezu podezřelého předmětu se musela uzavřít stanice Primorskaja, v pondělí (ještě před útokem) Čornaja rječka. Atentátníci testovali pozornost ochrany metra a zároveň vyvíjeli psychologický tlak. To pokračuje i po výbuchu ve vagoně v dalších dnech. Teroristé také vystihli, že policie i občané jednají dle zaběhaných stereotypů z poslední vlny terorismu před deseti lety, kdy „typický pachatel“ měl příliš volný tradiční muslimský oděv a mumlal modlitby. Proto ta pozornost věnovaná fotografii nevinného Baškira na sociálních sítích a jeho následná diskriminace v zaměstnání.

Analýza publikuje i znepokojivá statistická data o vzrůstající hrozbě teroristických útoků. Klesá úspěšnost preventivního odvrácení hrozeb, která mezi léty 2007–2013 dosahovala 70–80 %, v roce 2014 klesla na 51 % a vloni na 33 %. Zároveň roste absolutní počet incidentů stíhaných dle zákona o terorismu (z 600 v roce 2007 na 2227 vloni).

Ukazuje se, že ekonomické zájmy vlivných ruských lobbystických skupin na zvýšení objemu pracovní migrace z muslimských republik Střední Asie a zákony umožňující urychlené získání ruského občanství se dostávají do přímého protikladu s požadavky národní bezpečnosti. Autor připomíná, že mnohatisícové oddíly bojovníků z RF a postsovětských středoasijských republik bojovaly v řadách Islámského státu ještě před zásahem ruských ozbrojených sil do války v Sýrii.

Vyšetřování odhalilo velmi znepokojivou věc – nejen v domovských zemích ve Střední Asii, ale také v jejich diaspoře prožívající na území Ruské federace, stejně jako na Kavkaze a v Povolží se mezi muslimy vytvořila nezanedbatelná vrstva lidí majících přímý nebo zprostředkovaný vztah k Islámskému státu, Al Nusře a dalším teroristickým uskupením. Závěr analýzy je věnován změně chování nové generace islamistických teroristů. Jaksi mimoděk se z něho dozvídáme důvody minulé vysoké úspěšnosti ruských tajných služeb v boji proti nim.

Teroristé přestali používat telefony, dokonce i v soukromých záležitostech. Nesdružují se ani v mešitách, protože po zkušenostech s terorem v minulosti jsou všichni imámové pod neustálým dohledem a totéž platí o jejich ovečkách. Radikálové se proto ukrývají v bezedných hlubinách internetu a najít je tam představuje nejdůležitější úkol pro budoucnost. Silovici (tj. bezpečnostní aparát) si daleko více než od technických prostředků slibují od vybudování agenturní sítě především mezi migranty.

Přiznám se, že po přečtení komentáře Ilji Kramnika jsem okamžitě začal srovnávat ruský přístup k hrozbě terorismu s unijním. Západ z toho vůbec nevychází dobře. Hlavně proto, že Rusové o problematice hovoří otevřeně, publikují statistiky, byť pro ně nelichotivé. Ukazují, že jasně pochopili nebezpečí a nebáli se proti němu bojovat. Nazývají věci pravými jmény, identifikují hrozby a dodržují priority. Nepochybuji o tom, že spor mezi zájmy národní bezpečnosti a požadavky na povolení pracovní migrace, vyhrají silovici.

V Unii je obecně tendence o nebezpečí nemluvit, problémy a hrozby neidentifikovat, „právo“ na migraci je nadřízeno všem jemu odporujícím zákonům a nařízením, bezpečnosti občanů pak zvláště. Politická korektnost téměř nedovoluje o islámském terorismu hovořit, natož pak s ním dávat do spojitosti třeba útoky „osamělých vlků“ (naposledy v Londýně).

Ovšem ten, kdo odmítá problém pojmenovat, to většinou dělá proto, že ho nechce řešit. To může mít v případě terorismu jen dva možné motivy – buď zbabělost nebo kolaboraci s útočníkem. Nevím, co je horší.

Klíčová slova: Rusko  | islám
1532 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Může se volbami něco změnit? Jsme na rozcestí mezi slepou uličkou a cestou do pekel....Václav Moravec takto neslýchaně zneužil televizní vysílání v ČT... Hlubiny podlosti, kterých v minulosti dosáhli Gazdík, Kalousek, Štětina, Herman a další, nebyly hlubinami nejhlubšímiSobotka byl sice v roce 2013 s 20 % babral obecný, ale Zaorálek se 7 % o čtyři roky později totálně položil ČSSD na lopatky, byť před měsícem ještě nadutě tvrdil, že ty volby naopak stopro vyhraje...Skandální selhání premiéra a doznání otřesných rozměrů. Reálná hrozba krádeže za tisíce miliard. Přední skalní odpůrce privatizace českého lithia přináší nová znepokojivá fakta Dovolil bych se zeptat už nejen pana Zaorálka, ale i pana Kalouska, Schwarzenberga, Langšádlové, Teličky, Štětiny, Stropnického a všech dalších našich slavných nenávistníků...

euPortal.cz

Největší chyba Ruska za poslední roky? Vladimir Putin otevřeně promluvil...Za Babišovo hnutí ANO byl zvolen poslanec s muslimskými kořeny Farhan Kamal... Naopak "islamofob" byl vyhozen ...

ePortal.cz

Analýza: Proč Svobodní opět neuspěli? Jsou schopni se z posledního těžkého K.O. vzpamatovat? Volil jsem Svobodné. V případných předčasných volbách to ale hodím ODS. Kvůli Václavu Klausovi ml.

Eurabia.cz

Další propaganda v české škole! Odpor k islámu je rasismus ...Africký mačetář dostal v Německu 11,5 roku za znásilnění Němky ...

FreeGlobe.cz

Islám pomáhá proti sexuálnímu zneužívání! To není vtip, píše se o tom v uznávaných novináchRusové zpráskali práskače a svazáky z Evropských hodnot

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Velmi, velmi drsné účtování i zákulisní špína. Ptali jsme se v ČSSD, zda půjdou do vlády s Babišem a kdo může za volební výprask, a toto nám řekli Zaorálek, Keller, Zimola, Onderka či HašekSním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan